В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл.
Книгата е дело на етнолога Йордан Касабов, майсторката на народни облекла Добринка Петрова – млада жена с умения, наследени от времето на нашите баби, която не просто възстановява старинни елементи от облеклото, а го прави така, както са го изработвали някога – без компромиси, без съвременни улеснения, с ръце и сърце, и журналистът - изследовател от Силистра Йордан Георгиев.
Книгата има и конкретна история – тя тръгва от желание за участие в националната сесия "Живи човешки съкровища", организирана от Министерството на културата. Въпреки административни пречки, проектът получава подкрепата на учен от БАН – доц. д-р Валентина Райчева – и това вдъхва кураж на екипа да довърши начинанието под формата на пълноценно книжно издание, богато илюстрирано и отпечатано от силистренско издателство със съдействието на Русенския университет, разказа Йордан Георгиев.
"Идеята беше да се представят в този проект как съвременен майстор от предложеното лицето на Добринка Петрова възстановява истинския начин за изработка на определени елементи от женската носия. В книгата имат теоретичен момент и практико приложен, което вероятно я прави ценен продукт и затова интересът към него е такъв, каза за БНР Георгиев.
Добринка Петрова спазва направата на женската народна носия, заяви Йордан Касабов, доктор по етнология от Силистра.
"Елемент по елемент както е по цвят както е било. От времето на нашите предци, запазено досега без никаква промяна и това е закон и най вече ми харесва, че тя твърдо отстоява това много предложения има да изработва разни кичозни неща, слабост за пари, но тя не се съгласява - отказва".
По носията се е различавал социалния статус на жената - дали е мома или омъжена. Начина на поставяне на китката дали е от ляво, дали е от дясно. Момата има по-малко накити и са основно мънистени. Докато омъжената е с повече накити, метални. Момата няма право на връхна дреха освен елече. Разлика има и при престилките – при момата е вързана от ляво отпред. Различно са и забраждането, и възела.
Добринка започва да се занимава с народно облекло преди около десетилетие – водена от любов към българското, от желанието да знае как са живели и какво са носили предците ни. Всичко е трудно, защото се изработва на ръка.
Книгата е безценно четиво за всеки, който иска да разбере какво наистина е означавала женската носия – не просто дреха, а символ, история и идентичност, каза още Йордан Георгиев.
Следващото им издание - "Забраждания и престилки от Североизточна България" е вече готово и ще излезе до края на април. То надгражда сегашната книга и предлага още по-задълбочен поглед към женските облекла и ритуали.
Още по темата слушайте в репортажа на Незабравка Кирова.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..