Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов: Планината е за туризъм

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

"Хиляди тонове бетон се вкарват завинаги", "Ще съсипем планината, защото правим зелена енергия", недоволстват жители на града

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен.

Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради 24 ветрогенератора с височина до 245 метра.

Редица организации, сдружения, политически партии, еколози, туристически дружества и граждани се обявяват срещу проекта, който според тях ще съсипе планината.

Ако проектът се реализира, инвестицията ще е на стойност около 150 милиона евро, стана ясно от предварителните срещи и обсъждания с представители на дружеството "Венти груп". Теренът - около 10 хиляди декара в планината, е закупен през 2012 год. от частни лица и дружество, попада в "Натура 2000"

Природозащитник и заклет планинар, бивш общински съветник коментира:

"Поначало цялата история, станала 2012 г., при правителството на Борисов – да се продават планинските била и върховете… Царят, че е цар – остави Мусала на туристите и не прави нищо там, а тук някакви си дошли, купили 10 000 декара и дай сега ще съсипем планината, защото правим зелена енергия. Това е безумие! Аз ще ходя в планината, а покрай мен ще се въртят 245-метрови перки, и то по единствения маршрут за връх Руен от наша страна. Като планинар и природозащитник съм "против". Хората ще бъдат подложени на отвратително въздействие."

Планината е ценен природен, туристически и екологичен ресурс за региона, който не бива да бъде подлаган на индустриализация. Кюстендилската търговско-промишлена палата се присъединява към призива на Общинския съвет категорично да се противопостави на проекта за изграждане на ветрогенераторен парк в Осогово и да защити природното богатство на Кюстендил, за да може регионът да развива устойчив туризъм. От Ловно-рибарското дружество "Сокол" също изразяват недоволство.

"Горе бяха овчарници. Хиляди тонове бетон се вкарват завинаги. Там, където ще се положи, трева няма да поникне, червеи няма да има. Всеки бизнес бих подкрепил, но загробване на един град, оцелял през вековете – сега да се намерят шепа продажници! Тук играят големи пари", изтъква секретарят на дружеството и бивш радиожурналист Иван Милушев.

Малцина са "за" проекта. "Какво им пречи това чудо – не мога да разбера! Горе нависоко са перките, не пречи на никого", отбелязва електроинженер, построил редица фотоволтаични мощности от малък калибър в града и района.

Кметът инж. Огнян Атанасов акцентира върху ясната позиция на общината – планината е за туризъм.

Нещата не изглеждат предрешени. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Ерол Емилов, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13