Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Години отнема узаконяването на сондаж със собствено финансиране в Добричко

| Репортаж
4
Снимка: Мая Райнова

Измененията в климата, на които ставаме свидетели през последните години, поставят поредните предизвикателства пред земеделците в страната. Цикличността от години с ниски нива на валежите по-скоро вече са се превърнали в тенденцията. 

Липсата на достатъчно влага в почвата поставя на дневен ред въпроса за поливното земеделие и как може да се увеличат площите с напояване, след като през годините на прехода системите биват унищожени. Трудно ли е узаконяването на сондажи и използва ли се водата от повърхностните водоизточници по предназначение разказват пред БНР земеделски производители.

На годишната среща на НСОРБ през 2024 г. една от най-коментираните теми беше тази за водата и най-вече нейната липса. Редица градове, сред които и областни центрове, останаха на режим на водата поради почти изчерпани язовири. На същата среща се повдигна и въпросът за огромната нужда от напояване в земеделието, тъй като статистиката ясно показва, че количеството на валежите става все по-малко, горещините през лятото, заедно със силните южни ветрове, все по-чести. 

И въпреки че темата за водата е толкова важна и често дискутирана, продължава практиката узаконяването на сондаж при това със собствено финансиране, да отнема години.


В област Добрич водата се добива от т. нар. подземен воден хоризонт Малм Валанж. За целта тя се изпомпва от голяма дълбочина – не просто скъпо, но и оказва се трудно за документиране начинание. Дори и да си готов да направиш тази огромна инвестиция, пак не е достатъчно, споделя земеделският производител Нона Василева, която обработва около 700 декара земя в община Шабла.

Само че се оказва, че преди да бъде ползван, трябва да минат години в чакане на документи, процедури, замервания, изследвания. Нона Василева се възползва от европейско финансиране за своя сондаж и едва успява да не загуби парите заради неспазени срокове.

Алтернативен вариант за водоползване е и Дуранкулашкото езеро, което е с площ от около 4000 декара. За съжаление, изградените навремето системи, са разрушени и отдавна не функционират, разказва земеделецът Иван Пенев.

Иван Пенев припомня, че преди 2020 година всичките обработваеми декари около Дуранкулашкото езеро са били поливни. Според него трябва да бъдат облекчени процедурите за онези, които искат да поливат, тъй като при настоящите проблеми повечето от зеленчукопроизводителите са преустановили дейност.

В края на месец март от НАЗ излязоха с обща декларация относно проблемите с напояването. В нея земеделците поискаха промени в закона за водите, пълен анализ на състоянието на напоителната инфраструктура в страната и развиването на общонационална стратегия за поливно земеделие.


Сред спешните мерки според тях са и облекчаване, опростяване и съкращаване на процедурите по узаконяване на сондажи и сондажни кладенци, както и въвеждането на уведомителен режим при издаването на разрешителни за водовземане от повърхностни водоизточници.

Докато всичко това все още е в сферата на добрите пожелания сушата постепенно променя и пейзажа в плодородна Добруджа, където все по-рядко вече могат да се видят традиционните за общините Каварна и Шабла декари с чушки и бостани. 

Със сигурност тази година по-малко ще бъдат и засетите площи с царевица, тъй като тя е по-малко издръжлива на засушаване и инвестициите на земеделците в отглеждането й често се оказват хвърлени пари на вятъра.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Две жени са загинали в резултат на руски удари в Украйна

Две жени, на 54 и 51 години, са загинали при руски артилерийски обстрел срещу град Константиновка и атака с дрон срещу селището Райгородок в Донецка област. Други две жени са били ранени, съобщиха от областната прокуратура. По данни на украинските въздушни сили, през изминалата нощ руснаците са атакували територията на Украйна с балистична..

публикувано на 22.05.25 в 18:25

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция

14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Министър-председателите на Италия Джорджа Мелони и на България Росен Желязков - Рим, 22 май 2025

Желязков след срещата с Мелони: Трябва да увеличим стокообмена

Засилване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Италия, участие в общи отбранителни проекти и постигането на мир в Украйна обсъди в Рим премиерът Росен Желязков с премиера на Италия Джорда Мелони. "С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от..

публикувано на 22.05.25 в 17:56
Димитър Димитров

Димитър Димитров: Рискът е, че може да гласуваме бюджет на СО, който не е реалистичен

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамкита на..

публикувано на 22.05.25 в 17:55
Марио Ангелов, директор на

Смесеният хор на БНР ще участва в тържествената литургия на 23 май в Рим

Смесеният хор на БНР ще участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" в Рим.   По традиция 24 май  -  Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим.  В състава на българската делегация влизат лица на високи държавни позиции, представители на..

публикувано на 22.05.25 в 17:53

Поредно дарение от над 400 заглавия получи кюстендилската библиотека

Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..

публикувано на 22.05.25 в 17:46

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.

публикувано на 22.05.25 в 17:10