Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Можем да разделим времето си на три по осем часа, за да не стигаме до бърнаут

Ина Антонова, психолог
Снимка: Личен архив

Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване
В интервю за БНР Ина Антонова, психолог, обясни как да го различим от обикновения стрес:

"Най-важното е, че когато околните ни дават обратна връзка, ние я отричаме, защото много хора и много бизнеси предпочитат да си мотивират служителите, за да преминат в този режим на отричане на личните нужди и това се получава пандемично, разбира се, защото не говоря само за корпорации, говоря и за семейни бизнеси, когато собствениците са толкова лично ангажирани, че не могат да си представят, че някой има друг личен живот, освен бизнеса. Когато нашите близки, на които всъщност е редно да имаме най-много доверие, ни дават обратна връзка, но ние отричаме, че има такъв проблем и просто казваме, че ни трябва почивчица, за да можем малко да презаредим батериите, това всъщност е началната форма на бърнаута". 
"За съжаление, когато вече се стигне до по-напреднало състояние, тогава имаме варианта, в който можем да се откажем от себе си, да се диференцираме от света, да мислим, че всъщност в нас е проблемът", добави Антонова. 

В интервю за предаването "12+4" по програма "Хоризонт" психологът даде съвети как да не стигаме до бърнаут:

"Можем да разделим времето си на три по осем - осем часа сън, задължителните осем часа, които са от 22 до 6 часа сутринта. По никое друго време не си почива нервната система и не може да възстанови тялото, осем часа работа, колкото и тя да е тежка и да се налага ние да присъстваме повече от осем часа, е задължително да откажем да присъстваме в работен режим повече от осем часа, както и осем часа за отделяне на социални дейности за възстановяване, защото сънят не е единственото възстановяване. Мозъкът ни се нуждае от изключително разнообразни стимули като контакт с природата, контакт с близки хора, които обичаме, с децата си, както и за хобита"
Цялото интервю с Ина Антонова можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът на Кипър отправи приветствие към работещите по случай 1 май

Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..

публикувано на 01.05.25 в 17:31
Началникът на полицията в Хасково Иван Расоков (вляво) и окръжният прокурор Иван Стоянов

Прокуратурата даде разяснения за убитото младо момиче от Хасково

Младото момиче от Хасково, чието тяло беше открито вчера, е убито чрез удушаване с примка, съобщи на брифинг окръжният прокурор на Хасково Иван Стоянов. 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Тялото на Магдалена Русева, която беше обявена за общонационално издирване след сигнал от роднините ѝ на 26 април, беше открито..

публикувано на 01.05.25 в 17:18

Многохилядни демонстрации се проведоха за Деня на труда в Гърция

Искания за мир и добро заплащане на труда отправиха гърците на многохилядни демонстрации за 1-ви май. В над 70 града на Гърция се проведоха първомайски демонстрации в рамките на 24 часовата стачка на синдикатите. Хиляди работници, безработни, студенти и пенсионери се включиха в протеста. В стачката участваха железничари, моряци, шофьори на..

публикувано на 01.05.25 в 16:30
Ген. Спас Спасов

Ген. Спас Спасов за "счупения" Ф-16: Неприятни закачки между Борисов и Радев

Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев .  Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш военен пилот, председател на фондация "Български ВВС", във връзка с разменените остри реплики между лидера на ГЕРБ и държавния глава за първия изтребител Ф-16 Блок 70, който България получи на 2-ри април...

публикувано на 01.05.25 в 16:11

И кюстендилци честваха 149 години от Априлското въстание

С поклонение пред Паметника на булаирци (13-и Рилски полк), с поднасяне на венци и цветя, в Кюстендил честваха 149 години от Априлското въстание. Кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Методи Чимев, представители на политически и обществени организации, граждани отдадоха почит към дейците и героите на Априлската епопея...

публикувано на 01.05.25 в 15:51
Доц. Николай Крушков

Доц. Николай Крушков: Иновациите създават нови работни места

"Очакванията на такъв ден са за много труд , защото имаме много да наваксваме , а като че ли това остава на заден план". Това подчерта пред БНР доц. Николай Крушков от УНСС, ръководител на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер. Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за предаването..

публикувано на 01.05.25 в 15:45
Проф. Николай Аретов

Проф. Николай Аретов: Трудът не е извеждан като голяма ценност в литературата

" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..

публикувано на 01.05.25 в 15:26