Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

| Интервю
Снимка: pixabay.com
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск.

Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. 

"Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по някакъв начин мултиплицира до степен, до която да бъде трудно контролируем вече. След като отворихме темата, страшно много хора започнаха да ми пишат, да казват, че са подавали сигнали, че те ги знаят, познават ги, виждали са ги", коментира той и призна, че преди този случай не е имал представа за мащаба на проблема.

По думите му тези банди не са само в крайните части на града, а и в самия център:

"Разходете се по бул. "Витоша" след 19.30 часа и ще ги видите".

"Далеч съм от мисълта, че всички деца, които се обличат по сходен начин, са непременно такива, но това до голяма степен означава, че те симпатизират на тази модна тенденция. А крачката от симпатията до действието понякога е много малка", подчерта Димов в интервю за предаването "Хоризонт за вас". Според него зад това вероятно стои по-сериозен проблем:

"Вярвам, че голяма част от тях нямат психопрофил на престъпници и криминален контингент, но много скоро могат и да бъдат такъв. Границите са много тънки".

По думите му целта му е била да се повдигне дискусия по темата в обществото. "Споделяйки, ние можем да парираме част от тези симптоми", смята той.

Този проблем е реален, но и решим, категоричен бе Милен Димов. И апелира към институциите:

"Много спешно да се заемат, да влязат в ролята си и да видим промяна и то много скоро".

До момента нито една институция не се е свързала с него, за да коментират проблема, сподели той и добави мнението си:
 
"Ролята на обществото е да алармира. Оттам нататък тези, които сме ги избрали, трябва да си свършат работата".

Милен Димов отбеляза още, че Законът за противодействие на проявите на малолетни и непълнолетни е писан през 1964 г. До момента, през тези години този закон не е пипан, а нещата са се променили неузнаваемо, недоумява той. Според него този закон е инфантилен спрямо настоящата ситуация. Той апелира към всички депутати "да направят нещо за този народ".

"Повече от 30 години след началото на българския преход не си говорим за образованието и за това как от зубрещи ще създадем мислещи хора, а си говорим за това как децата ни да не ходят със страх на училище. Това не е ли някакъв абсурден парадокс? Затова искаме тази политическа декларация да бъде гласувана максимално бързо от всички парламентарно представени партии, които да заявят на ясен глас, че има политическата воля да се справим с този проблем. Хайде да я задействаме тази машина! Ако не друго, поне го дължим на децата си!", призова Димов.

Той апелира също и към родителите: "Говорете с децата си и ако има симптом, просто подавайте сигнали. Не се чувствайте сами в тази битка. Само заедно можем да решим този проблем".

Димов настоя още и за създаване на публичен регистър на опасните лица в България.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Милен Димов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35