Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

| Интервю
Снимка: pixabay.com
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск.

Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. 

"Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по някакъв начин мултиплицира до степен, до която да бъде трудно контролируем вече. След като отворихме темата, страшно много хора започнаха да ми пишат, да казват, че са подавали сигнали, че те ги знаят, познават ги, виждали са ги", коментира той и призна, че преди този случай не е имал представа за мащаба на проблема.

По думите му тези банди не са само в крайните части на града, а и в самия център:

"Разходете се по бул. "Витоша" след 19.30 часа и ще ги видите".

"Далеч съм от мисълта, че всички деца, които се обличат по сходен начин, са непременно такива, но това до голяма степен означава, че те симпатизират на тази модна тенденция. А крачката от симпатията до действието понякога е много малка", подчерта Димов в интервю за предаването "Хоризонт за вас". Според него зад това вероятно стои по-сериозен проблем:

"Вярвам, че голяма част от тях нямат психопрофил на престъпници и криминален контингент, но много скоро могат и да бъдат такъв. Границите са много тънки".

По думите му целта му е била да се повдигне дискусия по темата в обществото. "Споделяйки, ние можем да парираме част от тези симптоми", смята той.

Този проблем е реален, но и решим, категоричен бе Милен Димов. И апелира към институциите:

"Много спешно да се заемат, да влязат в ролята си и да видим промяна и то много скоро".

До момента нито една институция не се е свързала с него, за да коментират проблема, сподели той и добави мнението си:
 
"Ролята на обществото е да алармира. Оттам нататък тези, които сме ги избрали, трябва да си свършат работата".

Милен Димов отбеляза още, че Законът за противодействие на проявите на малолетни и непълнолетни е писан през 1964 г. До момента, през тези години този закон не е пипан, а нещата са се променили неузнаваемо, недоумява той. Според него този закон е инфантилен спрямо настоящата ситуация. Той апелира към всички депутати "да направят нещо за този народ".

"Повече от 30 години след началото на българския преход не си говорим за образованието и за това как от зубрещи ще създадем мислещи хора, а си говорим за това как децата ни да не ходят със страх на училище. Това не е ли някакъв абсурден парадокс? Затова искаме тази политическа декларация да бъде гласувана максимално бързо от всички парламентарно представени партии, които да заявят на ясен глас, че има политическата воля да се справим с този проблем. Хайде да я задействаме тази машина! Ако не друго, поне го дължим на децата си!", призова Димов.

Той апелира също и към родителите: "Говорете с децата си и ако има симптом, просто подавайте сигнали. Не се чувствайте сами в тази битка. Само заедно можем да решим този проблем".

Димов настоя още и за създаване на публичен регистър на опасните лица в България.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Милен Димов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04