Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предложи членовете на алианса да увеличат разходите за отбрана до 3,5% от БВП и да отделят още 1,5% за допълнителни разходи, свързани със сигурността, за да отговорят на искането на американския президент Доналд Тръмп за достигане на целта от 5% за разходите за отбрана, съобщиха пред Ройтерс запознати с предложението лица.
Предложението на Рюте би могло да позволи на президента на САЩ да "обяви победа" на срещата на върха на НАТО в Хага през юни, без да обвързва европейските държави и Канада с обещание за 5% основни военни разходи, което мнозина смятат за политически и икономически нежизнеспособно.
Настоящата цел на НАТО за разходи за отбрана е поне 2% от БВП, постигната от 22 от 32-те членове на алианса. Лидери от целия Алианс обаче казват, че тази цел вече не е достатъчна, тъй като виждат Русия като много по-голяма заплаха след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г.
На този етап никоя страна от НАТО не изпълнява целта на Тръмп от 5%, отбелязва Ройтерс. Според данните на НАТО, САЩ харчат около 3,2% от БВП за отбрана, докато Полша харчи най-големия дял от БВП - над 4%.
Много от европейските членове на НАТО са подложени на натиск да увеличат разходите за отбрана, тъй като САЩ ясно заявиха, че вече няма да се фокусират основно върху защитата на континента. Тръмп заплаши да не се притече на помощ на колегите си членове на НАТО, ако не са похарчили достатъчно за собствената си отбрана.
Дефиницията за допълнителни разходи, свързани със сигурността, все още ще трябва да бъде договорена. Според официални лица тя може да включва модернизиране на пътища и мостове за поддръжка на тежки военни машини, гражданска защита и кибер мерки, посочва Ройтерс.
На въпрос дали Рюте е направил това предложение, говорителят на НАТО Алисън Харт не отговори директно. Тя каза, че Рюте "многократно е казвал, че са необходими увеличени разходи за отбрана, за да се постигнат целите за способности, за които съюзниците скоро ще се споразумеят, и за да се осигури по-справедливо разпределение на тежестта между тях".
"Това вероятно ще включва не само по-големи инвестиции в отбраната, според договорените дефиниции на НАТО, но и допълнителни инвестиции в свързани области като инфраструктура и устойчивост. Генералният секретар работи в тясно сътрудничество със съюзниците, за да подготви решенията по този въпрос за нашата среща на върха в Хага", посочи тя в имел до агенция Ройтерс.
Дебатът по предложението на Рюте все още е в начален етап и остава неясно дали то би могло да спечели подкрепата на всички 32 членове на алианса.
"Ще се съгласим с това, особено ако това доведе до консенсус", каза един висш европейски служител.
Членовете на НАТО колективно са похарчили около 2,61% от БВП за отбрана през 2024 г., според оценки, публикувани от Алианса. Но тези данни прикриват големи различия между съюзниците.
Италия, Португалия, Канада, Словения, Люксембург, Белгия и Испания са били близо до дъното на списъка, всички с разходите за отбрана от или дори под 1,5% от БВП. Лидерите на някои от тези страни заявиха, че тъй като са по-далеч от Русия, могат да направят по-малко, за да защитят Европа от нашествие, и се стремят разходите в области като граничната сигурност да се отчитат към техния принос.
Стотици граждани посрещнаха българския патриарх Даниил в Шумен. Той отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска, в рамките на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Патриархът: Отдаваме почит към този, който приобщи българския род към Христовата..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след приемането на конституцията по повод решението на КС, на тема "опраскването на Конституцията". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, един от председателите на "Да, България". "След като приехме..
Кралство Бутан е една от най-слабо развитите страни в Азия, малко по-голяма е от Белгия и 85 процента от територията й е гора, там живеят по-малко от 800 000 души. По данни на Международната организация на труда обаче тя държи рекорда за най-дълга работна седмица – над 54 часа. За сравнение – в Китай е малко над 46, в САЩ – над 37и..
Пакистан извърши ракетно изпитание на фона напрежението с Индия, изострило се след кървавото нападение срещу туристи в спорния регион Кашмир, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. Ракетата земя-земя има обсег от 450 км, съобщи пакистанската армия. Изстрелването ѝ има за цел да бъдат проверени "оперативната готовност на войските и..
У нас няма нито една извършена трансплантация на органи чрез кръстосано донорство, от разрешаването му преди пет години. Това показва справка на агенция "Медицински надзор" изпратена до БНР. Според данни от нея, през миналата година в болниците, които са донорски бази, има само една нереализирана донорска ситуация след установена мозъчна смърт, и..
В Плевен започна подмяната на спирките на обществения транспорт. Монтажът на първите 10 спирконавеса се извършва поетапно със средства от общинския бюджет. Още 80 са включени в проект за "Интегриран градски транспорт на Плевен". До края на май ще бъдат монтирани първите 10 спирконавеси. Новите съоръжения имат обща визия, безопасни са и..
Вицепремиерът Томислав Дончев очаква страната ни да получи от Брюксел средствата по второто плащане по плана за възстановяване и устойчивост до ранната есен на тази година. "Аз планирам в рамките на годината да получим второ и трето плащане, а в първите 8 месеца на другата година да получим останалите 6 плащания. Такъв е планът. След 2 месеца..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..