Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

| Интервю
3
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път 

Какъв трябва да бъде новият глава на Римокатолическата църква и дали ще сбъдне мечтата на предшественика си християните да празнуват заедно Възкресение Христово?

Според гл.ас. Иван Йовчев от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" това е възможно да се случи чисто литургично, богослужебно:

"Въпрос е обаче на църковен календар. Ако те (католиците) възприемат нашия (православен) църковен календар, който е съобразен с подвижните и неподвижните празници, това е възможно. А дали ще има единение на самите християни, защото папа Франциск не говори за това нещо, работеше в тази посока - отново да бъдем едно цяло, както сме били до 11 век. Това е много, много трудно дело. Изцяло църковно, доктринално това е въпрос на много труд и съвети. Твърде много са отклоненията между двете църкви - Източна и западна. Трябва много работа да се извърши".

По думите му новият папа трябва да държи посоката на това, което Църквата, християнството и Христос са изповядвали:

"Категорично да се обяви против някои световни проблеми и да работи в тази посока, не само декларативно да се приказва. Много динамично и активно да се работи по някои проблеми, свързани с личния морал. Ще ми се да е такъв човек!".  

Гл. ас. Йовчев прогнозира, че наследникът на папа Франциск ще е европеец, а по-точно - италианец.

"Всеки от тези кардинали има свой начин, свой стил на проповядване на Евангелието. Като наследник на Свети Петър ние можем да очакваме от този, който поеме Католическата църква, да я въведе в една нова ера на изповядване на Евангелието - всички съвременни средства, които ни дава светът, за да може да се разпространява добрата новина. И от друга страна - ще запази традицията на църквата, която е един извор на вярата". Това каза пред БНР отец Венци Николов от католическия манастир в град Раковски.

Интервюто на Добринка Добрева с отец Венци Николов и гл.ас. Иван Йовчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Папа Франциск

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16