Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители в размисли как учат днешните младежи?

Надежда Батинкова, Кристиян Русенов и Лъчезар Чандрев
Снимка: Личен архив

Броени дни делят 12-класниците от последния им училищен звънец, а малко след това идва редът на матурите и на баловете им: държавните зрелостни изпити са на 21 и на 23 май. През юни пък са изпитите за завършващите 4, 7 и 10 клас. Затова като по традиция, около тези дати си задаваме въпроса как учат днешните младежи и подготвихме ли за пътя, по  който им предстои да тръгнат.

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Повечето ученици ходят на частни уроци за държавните зрелостни изпити и за външните оценявания след 7 и 10 клас заради желанието и мотивацията на родителите им, а не заради стремежа на самите деца да придобият повече знания. Около това мнение се обединиха в предаването "Нощен Хоризонт" трима учители: Надежда Батинкова – ресурсен, Лъчезар Чандрев – по испански език и Кристиян Русенов – по математика. 

И тримата са на мнение, че трябва да има промяна в средното образование, за да стане ученето по-интересно и по-мотивиращо за децата. Според Батинкова, Чандрев и Русенов идеята младежите да могат да се освобождават от задължителните матури при среден успех 5 за последните 3 години от последните три гимназиални класа няма да ги стимулира и мотивира да учат, каквито са очакванията на вносителите на предложението. 

В същото време се забелязва тенденция задачите по математика да стават все по-опростени. 

"Сякаш стават по-лесни, имат и повече нагледен материал , изображения, смята Кристиян Русенов, който подготвя ученици за външните оценявания след 7 и 10 клас, както и за матурите след 12 клас. Защо оценките от изпита след 7 клас се превърнаха в атестат, по който да се мерят успехите на завършващите прогимназията, кой придаде толкова голямо значение на този изпит и защо оценките точно от него станаха критерий за вход в т.нар. "елитни гимназии"?

Как се готвят децата ни за живота, къде е семейството в процеса на формирането на добродетели и трябва ли да има предмет в училище "Религии и добродетели" от 1 клас? 

Часът по "Добродетели и религии" ще влезе най- рано през учебната 2026/27 г.


За всичко това и за избора да бъдеш учител: Надежда Батинкова, Кристиян Русенов и Лъчезар Чандрев в интервюто на Гергана Мирчева в "Нощен Хоризонт".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Частично бедствено положение е обявено в Слишовци, Рани луг и Насалевци

Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..

публикувано на 27.07.25 в 01:13
Снимката е илюстративна.

Продължава борбата с пожара над поморийското село Горица

Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..

публикувано на 27.07.25 в 00:57
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23

Горският пожар над село Илинденци стана върхов, ситуацията е изключително сложна (обновена)

Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса.  Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..

обновено на 26.07.25 в 20:11
Тони Тодоров

МВР създава кризисен щаб, искаме 4 самолета от ЕС за пожарите в Струмяни и Трънско

България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът   на вътрешните..

публикувано на 26.07.25 в 19:43