Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова: Здравеопазването се превърна в удобна тема за политическите амбиции на всякакви хора

"Всички добри намерения биват попарвани, когато става въпрос за пари и политически лобита"

| Интервю
Мария Петрова
Снимка: Ани Петрова

Здравеопазването се превърна в много удобна тема за политическите амбиции на всякакви хора, които нямат представа от здравеопазване. Това каза пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право.

"Ако със здравеопазване се занимават хора, които нямат грам понятие нито от медицина, нито от организация на процеса, нито от законодателна инициатива, нито от нормите в здравеопазването, ние не можем да очакваме нещо позитивно. Още повече - ако тези хора привидно са стимулирани от добрите си намерения за децата, за лекарствата, за онкоболните, за проблеми от години, нека не забравяме, че голяма част от тези хора са добре и финансово мотивирани да пазят статуквото, защото на статуквото този хаос му е угоден. Ако в здравеопазването не се печелеха пари, нямаше да имаме близо 400 болници и нямаше да искаме всяка година да строим нови, особено такива, които да сключват договори с НЗОК при този нарастващ бюджет от близо 9 млрд.", обясни тя.

Според нея трябва да се въведе ограничение за създаване на нови болници, ясен механизъм за остойностяване на клиничните пътеки и изисквания към болниците, които ще могат да сключват договори с тях. "След това час по-скоро да се актуализира Здравната карта, да се въведат стандартите и да престане здравеопазването да обслужва финансовия интерес на този или онзи, а да се върне към основната си функция", добави Петрова. 

В предаването "Преди всички" адвокатът коментира случая от Пловдив, където в частна клиника почина поставено под пълна упойка 6-годишно дете: 

"Всяко възмущение в България продължава от 3 дни до 3 месеца. Всички добри намерения биват попарвани, когато става въпрос за пари и политически лобита. В България няма определени стандарти по 28 клинични специалности. Да няма медицински стандарт в една специалност, означава като да нямаме Закон за движение по пътищата".
Според нея мнозина лекари правят каквото преценят според собствените си знания, умения, опит, морал, професионална етика. Далеч съм от мисълта, че някой става лекар, за да вреди на своите пациенти, добави адв. Петрова.

Тя посочи по-сериозния проблем - липсата на държавна стратегия и опитите на държавата да извлича повече полза за едни, докато за други остава само негативът. По думите ѝ стандартите падат заради лобито на определен кръг частни лечебни заведения, които не могат да отговорят на изискванията на стандартите:

"Те в същото време, съществувайки и работейки без стандарти, създават един хаос, защото източват кадри от публичното, общинско, областно, държавно здравеопазване. За хората остава следното - лъскава болница, която изглежда като хотел, която има достъп до всичко, което може да ѝ е необходимо, с липса на многопрофилност, в която се лекуват бутикови болни - болни, чиито клинични пътеки са скъпи. Какво остава за държавното здравеопазване - там остава цялата спешност, там остава пандемията от Ковид, там остават детските болести, там остават инфекциозните болести и всички онези, които не носят толкова приходи. При такъв двоен аршин в държавата, при липса на стандарти, няма как да говорим за справедливост, разум".

Адв. Мария Петрова уточни, че на ден на хиляди деца се прави обща упойка и не винаги е необходимо те да бъдат тествани за алергии. Тя призова да не се спекулира с алергиите и упойките и да не се наслагва в хората страх.

За случая в Ботевград, където също почина дете, адв. Петрова подчерта, че не трябва да се търсят виновни сред конкретните лекари. По думите ѝ болницата в Ботевград е на доизживяване, защото е обезкървена
"Защо се стигна до там - защото държавата го допусна чрез лобистки текстове в законите - да може всеки да си открива болница където и да е, но всъщност грижата за нашето здраве да не е приоритет". 

Според нея докато тече разследване, не е коректно да говорят нито близките, нито лекарите. 

Адв. Мария Петрова направи коментар и по друга тема. С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна 12 милиона лева.
По този повод адвокатът подчерта, че всяка скринингова програма и профилактика е добре дошла, но не по този начин

"Да платиш 3 седмици преди да изтече кампанията някой да свърши нещо и това да струва 1 млн., да не можеш да проследиш до каква степен свършеното е ефективно, по-скоро ми изглежда като проформа опити да усвоим едни пари от бюджета. Тези 17 хил. жени, които са се прегледали, техните прегледи далеч не струват колкото парите, които са изхарчени за тази кампания. За мен всичко това се обезсмисля до степен, че подлагам на съмнение изобщо доброто намерение на подобна скринингова програма. Толерирам подобни програми, но не по този начин, по който те се изпълняват, защото това ощетява и хората, и здравето им, и държавния бюджет. По 100 лв. да струваше прегледа и изследването на всяка жена, това са 1,7 млн. А ние сме дали 2 млн. за флайери, информационна кампания и клипчета". 

Цялото интервю на Спас Крайнин с адв. Мария Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина холивудският актьор Майкъл Медсън

Известният холивудски актьор Майкъл Медсън е починал на 68-годишна възраст. Причината за смъртта е сърдечен удар. Властите са потвърдили, че няма признаци за насилствена смърт. Актьорът е бил открит в безсъзнание в ранните сутрешни часове, съобщи в. "Гардиън“, цитиран от БГНЕС. „През последните две години Майкъл работеше неуморно върху независими..

публикувано на 03.07.25 в 22:11

Горски работник е загинал в борбата с огнената стихия край Измир

Горски работник е загинал докато се е борил с огнената стихия край турския курорт Чешме в окръг Измир, съобщи в платформата Екс министърът на земеделието Ибрахим Юмаклъ. По-рано беше съобщено за загинал 81-годишен трудно подвижен мъж при пожара в община Йодемиш, на 100 километра източно от Измир.  Възрастният мъж е от едно от трите села,..

публикувано на 03.07.25 в 22:03

Камарата на представителите в Конгреса прие "големия и красив" законопроект на Тръмп

Камарата на представителите на американския Конгрес прие "големия и красив", както го нарича президентът Доналд Тръмп, закон за намаляване на федералните данъци и на федералните разходи. Двама конгресмени от Републиканската партия гласуваха против заедно с всички от Демократическата партия и резултатът от вота е 218 "за" срещу 214. До..

публикувано на 03.07.25 в 21:55
Жега в Испания, 12 август 2021 г.

Високите температури в Испания взеха още две жертви

Още две жертви на високите температури в Испания. Починали са мъж на 52 години и жена на 53. Мъжът, който е имал предшестващи заболявания, е бил лекуван от медицински екип в дома си и е преместен в болница "Ла Плана" във Виляреал, област Валенсия, където е починал. Той се е прибрал у дома, след като се е почувствал зле на работа. 53-годишната..

публикувано на 03.07.25 в 21:51

Стачка на френските авиодиспечери обърка въздушния трафик в Европа

Стачка на френските авиодиспечери блокира пътуванията на десетки хиляди пътници и обърка въздушния трафик и в други страни в Европа.  933 полета са били провалени днес във Франция заради стачката на авиодиспечерите, както съобщи Дирекцията за гражданска авиация. Отменени са около една четвърт от полетите на парижките летища Шарл дьо Гол и..

публикувано на 03.07.25 в 21:33

Програма на НФК за културни продукти в периферните райони - отворена за кандидатстване през август

Индикативната програма за развитие и достъп до културни продукти в периферните райони в и извън страната на Националния фонд култура (НФК) за 2025-а ще бъде отворена за кандидатстване в началото на месец август.  По повечето от грантовете ще се кандидатства между 1 или 2 месеца. Това заяви пред депутатите от Комисията по политиките за българите..

публикувано на 03.07.25 в 20:45

От 12 юли приложение ще следи дали кандидат-шофьорите се обучават реално

От 12 юли GPS приложение ще следи в реално време дали кандидат-шофьорите се обучават реално на теория и кормуване.  През последните 6 месеца школите за обучение на шофьори можеха да използват пробно дигиталното приложение, а сега то става задължително.  Пред парламентарната комисия по транспорт вицепремиерът Гроздан Караджов обясни: Не може..

публикувано на 03.07.25 в 20:33