Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Манушева: Не стана ясно кой ще преподава религия, за да се гарантира право на избор

| Интервю
Ирина Манушева
Снимка: Юлияна Корнажева

Всички останали важни теми за образованието замряха, в началото бяхме обнадеждени от заявките на Красимир Вълчев и демонстрацията на разбиране към сериозните проблеми. И е необяснимо, как този дискурс беше изместен от религията, коментира в интервю пред БНР Ирина Манушева, родител и автор на петицията срещу задължителното изучаване на религия в училище.

Важно да се върнем към съществените неща в образованието, категорична е тя.

В предаването "12+3" тя коментира, че е необяснимо, "как дискурса беше изместен":

"Важно е да се върнем към какво ние искаме от образованието. Иска ми се МОН да ни чуе. 12 000 души се подписаха в петицията с искането да се върнем към важните въпроси в  образованието. В момента тече кампания за училището, което искаме и трябва да насочим разговора натам - кое е съвременното училище, което ще дава основата на децата ни, за да градят своя живот, който ще бъде различен от нашия."

Тя обясни, че отвореното писмо не е срещу изучаване на религията, а срещу задължителния предмет, акцентиран върху религиозното обучение. Манушева не е удовлетворена от отговорите на министъра на МОН Красимир Вълчев:

"Не чух задоволителни отговори на нашите въпроси. Не стана ясно, кой ще преподава предмета, така че да бъде гарантирано това право на избор. Той каза няма да преподават свещенослужители. Да обаче, остават богословите, подготвени в университети, а чухме твърде смущаващи изявления от хора подготвени от тези факултети, включително, че е фалшивата теорията Дарвин."

Според Манушева има смущаващи неща. И посочва, че проблемът е другаде, защото във всички държави, където имало религиозно обучение има възможност за отказ, избираем е предметът, или има избор между различни предмети. "А у нас се говори за различни програми и ние сме притеснени как ще се представят всички програми", сподели Ирина Манушева.

Предложението на МОН е за предмета "Добродетели и религия" да има три алтернативни учебни програми по избор на детето и родителите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов отговори на Пеевски: Следващата седмица ще беседваме по управленската програма

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отвърна на Делян Пеевски и обяви, че управленската програма на правителството е готова и ще бъде представена следващата седмица. "Търпението е най-важното качество на мъжа. Това, което има право да го кажа, ние трябва да имаме програма на мнозинството, което да стъпва на програма на правителството до края на тази..

публикувано на 08.05.25 в 12:28
Британският кораб Prince of Wales

ФТ: Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия

Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия, което е голяма промяна в политиката от администрацията на Байдън, която настояваше европейските съюзници да засилят активността си в Индо-тихоокеанския регион, за да изпратят силен сигнал към Китай, пише "Файненшъл таймс". Елбридж Колби,..

публикувано на 08.05.25 в 12:25

ЕК за казуса с българския Ф-16: Твърдения за саботаж трябва да се основават на доказателства

"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение. "Ние приветстваме поясненията..

публикувано на 08.05.25 в 12:15

8 май – Световен ден на магарето

От 2018 г. 8 май е обявен за Световен ден на магарето. Идеята е на д-р Абдул Разик Какар, от Североизточен Белуджистан – Пакистан. Основният обект на неговите научни изследвания е камилата. В интервю за Радио България през 2021 г. д-р Разик написа: "Докато проучвах камилите разбрах, че магарето има важна роля като работно животно, издръжливо при..

публикувано на 08.05.25 в 12:08
Александър Вучич при пристигането си в Москва.

Вучич в Москва: Готов съм за всякакви "наказания" от ЕС

Сръбският президент Александър Вучич, който е в Русия по случай Парада на победата, заяви след пристигането си, че Белград няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС, цитирана от БТА. Президентът на..

публикувано на 08.05.25 в 11:54

ФНИ отличи проект на Соня Георгиева сред най-добрите в сферата на обществените науки

Соня Георгиева е главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН. Тя е ръководител на научен проект "Фискални и монетарни инструменти за регулиране на неопределеност в икономиката", финансиран от Фонд "Научни изследвания" по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Проектът беше..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Протест срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Близо 160 000 души на протест в подкрепа на Имамоглу в Истанбул

Близо 160 000 души участваха снощи в поредния протест в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БТА. Проявата беше четвъртият пореден митинг от протестите, които основната опозиционна Народно републиканска партия (НРП) организира всяка сряда в определен квартал срещу арестуването на кмета на мегаполиса Екрем Имамоглу..

публикувано на 08.05.25 в 11:38