Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възпитаници на Природоматематическата гимназия в Габрово дебатираха в Европейския парламент

В парламентарната зала се събраха 1500 участници от над 50 училища в Европа

10
Възпитаници на Природоматематическата гимназия "Акад. Иван Гюзелев"
Снимка: Личен архив

Възпитаници на Природоматематическата гимназия "Акад. Иван Гюзелев" в Габрово участваха в последната за учебната година младежка сесия на Европейския парламент по програмата "Евроскола" в Страсбург.

Учениците от България, заедно със свои връстници от 27 страни членки на Европейския съюз, Великобритания, Турция, от френски отвъдокеански територии и Хаити дискутираха по проблемите на промените в климата като евродепутати за един ден.

Сутрешната сесия в Европарламента в Страсбург беше открита с видеобръщение от нейния председател Роберта Мецола. Тя приветства с добре дошли младите участници в сърцето на европейската демокрация и им пожела да се борят за запазване на трудно извоюваното европейско единство и да изградят един по-добър, по-безопасен и по-справедлив дом за всички европейци.

В парламентарната зала се събраха 1500 участници от над 50 училища в Европа и света и чуха на живо отговорите на зам. председателя на Европейския парламент Юнус Омаржи.

Специален гост на сесията онлайн бе Франсоа-Режи Бабине от Секретариата на Комисията по околната среда в ЕП, който коментира темата за стратегията на ЕС срещу климатичните промени.

Възпитаници на Природоматематическата гимназия

Втората част представляваше симулация на работата на членовете на Европейския парламент. Учениците бяха разделени на четири групи, дебатирайки четири различни позиции - за, против, въздържал се и нямам мнение.

Сред активните участници в дискусията беше Цветелина Бойнова от габровската гимназия. Тя защитаваше тезата, че климатичните политики, които постигат краткотрайни цели, залъгват хората. Ученичката защити тезата, че малки, но дългосрочни стъпки, ще бъдат много по-полезни в битката с климатичните промени.

За Васил Маринов, Александра Попова и Радост Бакалова участието в сесията на „Евроскола“ в Страсбург е много полезно събитие, на което всеки активен млад човек трябва да бъде част, защото промените в климата са сред най-актуалните теми на нашето съвремие.

Част от предложенията на младите хора как може да се спре негативния ефект от климатичните промени обобщи Огнян Стефанов.

Освен с чудесното си представяне в Страсбург, възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово се върнаха с незабравими спомени, запознанства с нови хора и култури. Учениците от българското училище показаха, че са сред най-подготвените и са ангажирани с фундаменталните ценности на Европейския съюз. Готови да бъдат бъдещите ни евродепутати!


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Набутов

Кирил Набутов: В интерес на курса на Путин истинската история на войната и победата се изхвърля на боклука

На фона на продължаващата четвърта година война срещу Украйна Русия отбеляза вчера юбилейната 80-та годишнина от победата над хитлеристка Германия през  Великата отечествена война. На традиционния военен парад на Червения площад в Москва присъстваха китайският лидер Си Дзинпин, президентите на Венецуела -  Николас Мадуро, на Куба - Мигел Диас-Канел..

публикувано на 10.05.25 в 10:50
Снимката е илюстративна

Жителите на Коняво не искат фотоволтаична централа в бивша овощна градина

На общо събрание жителите на кюстендилско село Коняво са изразили несъгласието си с проекта за фотоволтаична централа в бивша овощна градина край селото, каза за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Местните недоволстваха преди месеци и срещу фотоволтаичен парк на около 1100 декара, отново върху бивши черешови градини между Коняво и..

публикувано на 10.05.25 в 10:47
Явор Сидеров

Явор Сидеров: В България имаме консуматорска демокрация

В България Денят на Европа няма стойността и смисъла, каквито има на други места. При нас 9 май е ехо на 9 септември . 9 май идва като отглас от един предизвестен край, в България има двояко решение. Това е денят на легитимацията на съветското господство над Източна Европа. В руската политическа практика това е ден за повторната..

публикувано на 10.05.25 в 10:29
Новото правителство на Германия с президента Щайнмайер в двореца Белвю, Берлин -  6 май 2025 г.; БТА

Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин?

Кампанията за предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари беше изцяло по вкуса на Фридрих Мерц: разпад на тройната коалиция, която така и не заговори в един глас, икономиката в криза, обществото разделено, светът разклатен. Консерваторът Мерц изглеждаше като най-добрият възможен кандидат за канцлер. А неговите християндемократи..

публикувано на 10.05.25 в 10:20

Как Германия ще възроди външнополитическата си тежест?

"Искаме да направим Германия по-добра от това, което беше досега" - с тази заявка Фридрих Мерц обяви влизането в коалиция със социалдемократите. По-добра и на международната политическа сцена. Отсега е ясно, че Фридрих Мерц ще бъде "външнополитически" канцлер. Основните му съмишленици са външният министър Йохан Вадефул  - първият от 60-те години..

публикувано на 10.05.25 в 10:10

Макрон, Мерц, Стармър и Туск са в Киев, за да покажат "непоколебима" подкрепа за Украйна

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша - Киър Стармър и Доналд Туск вече са в Киев, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Макрон, Стармър и Мерц пристигнаха с влак от Полша. Очаква се те да повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване..

публикувано на 10.05.25 в 10:02

Денис Трубецкой: Войната е в патова ситуация, затова Зеленски настоява за примирие

"Тези дни, когато се обсъжда признаването на Кримския полуостров за руски, мислено се връщам към 2013-а, годината преди анексирането. В Севастопол, където съм роден, светът тогава изглеждаше наред. Само две години по-късно напуснах Крим, защото руската агресия ме изгони от родния ми град." Това написа наскоро украинският журналист Денис..

публикувано на 10.05.25 в 09:46