Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преди 80 години нацистка Германия бе разгромена и заедно с нея разрушителното убеждение, че една мощ в Европа може да доминира над останалите"

Свен Зимон: Да развием по-силен ЕС и да се фокусираме върху защитата на самите себе си

"Много сме слаби и трябва да се събудим"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

  

"Преди 80 години нацистка Германия бе разгромена и заедно с нея разрушителното убеждение, че една мощ в Европа може да доминира над останалите". Това каза в интервю за БНР германският евродепутат от Европейската народна партия и председател на Комисията по конституционни въпроси Свен Зимон. Той нарича  войната на Русия в Украйна "не само атака срещу съседна страна, но и щурм срещу самия европейски ред на мира" и дори изразява отчаяние от бавните действия на лидерите в европейските столици. 

- 80 години след края на Втората световна война Германия е далеч от онази нацистка държава, която извърши толкова зверства и причини толкова страдание. Завинаги ли обаче?

- Поне в момента ние категорично сме далеч от нея. Може би никога не трябва да се казва "завинаги", но в момента сме, въпреки че има такива тенденции във всички либерални западни демокрации на популисти от крайнодясното крило, които приличат на тези опустошителни нацисти отпреди 80 години. 

- Избирането на Мерц за нов канцлер от второ гласуване Зимон определя като "игрички, които политиците обичат да играят понякога". Какво означава избирането му все пак?

- Също така то би означавало, че Германия се завръща на европейската сцена, стабилност, приемственост и след това просто трябва да дадем резултати. Ще сме успешни, ако преборим популистите от крайнодясното крило, ако се погрижим за хората по-сериозно, отколкото преди. Говорим за цените на енергията, инфлацията, инфраструктурата, която бележи сериозен спад в Германия. Ако се фокусираме върху нуждите на хората, тогава ще ги убедим и ще бъде по-трудно на популистите от крайнодясното да говорят само за това, което не работи в страната ни. Това е от ключово значение и важи и за ЕС и политиката на Комисията, която прекали с въпроси като Зелената сделка, за които хората казват: "Това не е убедително за нас". След изборите трябва да има реакция и промяна. Това искат да видят хората в една демокрация.

- И все пак за първи път канцлер на Германия не бе избран от първи път. И това е прецедент...

- Истина е, че във федералните провинции това става по-често - премиерът да не бъде избран от първи път. Но за Германия, както и за другите западни демокрации, също е истина, че нашето общество и политическите ни партии са по-разединени, отколкото преди. Има напрежение и от двете страни. Не знам какви са били причините, тъй като вотът е таен и не е ясно кой не е гласувал за Фридрих Мерц. Но това вероятно е символ на дълбоко разделени от обществото парламент и партии, и по-враждебни в известен смисъл. В миналото имахме убеждения и принципи, според които политиците от крайноляво до крайнодясно даваха насоките, а това като че ли поизчезна сега.

- А дали факта, че вътрешните служби обявиха "Алтернатива за Германия" за екстремистка организация по-скоро не играе в нейна полза?

- Демократите в една държава, в която се прилага върховенството на закона, са успешни, ако се придържат към собствените си принципи и към него. Съобщението, че "Алтернатива за Германия" е крайнодясна партия не беше добре обосновано - докладът беше засекретен. Това не е убедително. В демократичните страни хората искат прозрачност. След като не виждаш аргументите и дали е приложено върховенството на закона - първо, да бъде изслушана партията, да ѝ се даде възможност да оспори твърдението и след като този доклад от хиляда и една страници се пази в тайна, те, разбира се, си играят играта. И за мен това не е много убедително. Така че трябва да се придържаме към правилата и върховенството на закона. Колкото е по-голямо общественото напрежение, толкова по-прецизно трябва да прилагаме законите.

- Има евродепутати от тази партия в Европейския парламент. Смятате ли ги за колеги?

- Не знам. Нашата Европейска народна партия има ясни червени линии от много години. Това означава, че ние работим заедно с групите в парламента, които са проевропейски, тоест, проукраински и защитници на върховенството на закона. Това категорично ни разделя с "Алтернатива за Германия" и ясно показва, че не можем да работим заедно. Но те остават колеги, защото са избрани демократично. Това не значи, че самите те са демократи, организирани демократично или не се борят за разрушаването на демокрацията. Но са избрани и все повече от тях се избират. Така че трябва да се справим със ситуацията. Смятам, че единственият начин да намалим цифрите и гласоподавателите на крайната десница е като постигаме резултати и отговаряме на опасенията на хората по-добре, отколкото преди. 

- Никой не очакваше, че войната ще се завърне обратно в Европа 80 години след края на Втората световна война, но това се случи....

- Вие сте напълно права - мирът не е даденост и свободата не е безплатна. В свят на все по-нарастваща опасност, ЕС трябва да се развие от съюз, който закриля европейците един от друг в съюз, в който европейците се защитават заедно. Това означава поемане на по-голяма отговорност за нашата собствена защита - политическа, икономическа и отбранителна. Заплахата е реална. Войната на Русия в Украйна е не само атака срещу съседна страна, но и щурм срещу самия  европейски ред на мира. Тя отправя предизвикателство към всичко, за което ЕС е изграден да защитава. Затова трябва да развием един далеч по-силен ЕС и да се фокусираме много повече върху защитата на самите себе си, на възможностите ни да действаме в отбраната и конкурентоспособността, защото тогава сме силни. 

- Дали обаче има консенсус в ЕС за необходимостта от това, особено на фона на последните събития? Мерц избран на второ гласуване, в Румъния на президентските избори печели националист за втори път. Не набират ли сила точно борците срещу статуквото и не отиват ли симпатиите към тях?

- Ако мълчим и не се събуждаме, да. Понякога като евродепутат съм отчаян от нашите лидери в столиците на страните-членки. Защо те не реагират? Очевидно подкрепата на европейците за Украйна не е достатъчна. Европейският парламент казва това от първия ден на руската агресия срещу Украйна. Но в Париж и Мадрид не се събуждат. А трябва да има повик за събуждане, да намалим бариерите на Общия пазар и най-сетне да започнем да произвеждаме заедно оръжията си. Много сме слаби и трябва да се събудим. В момента 80 на сто от оръжията, които доставяме на Украйна, са купени на американския пазар или най-малкото извън европейския, а в това няма смисъл. За съжаление, Европейският парламент гласува само доклади, държи речи и отправя препоръки. Така че има проблем с лидерството в столиците ни. В известен смисъл, не мога да разбера защо този повик за събуждане не поставя лидерите ни в състояние на тревога.

В момента сме някак отстрани спрямо това, което прави американската администрация. Това е жалко и не е добро за Европа. Ние още от първия ден на войната предложихме да се приеме закон за ленд лийз по подобие на американския, така че да доставяме колкото оръжия поиска Украйна с кредитна линия, да ги купува от европейския пазар, но не събрахме мнозинство. Така че пак поглеждаме към Париж и Берлин - те са основните производители на оръжия. Понякога се питам защо не се събуждат отново.

- Не е ли пропуснато много време обаче?

- Да, може би, но това се крие зад ужасното германско правителство през последните три години с много слаб канцлер, което се фокусираше върху напълно погрешни неща, а не върху подкрепата за Украйна още от първия ден на войната. Но това не е добър аргумент от страна на Париж и Мадрид. Те могат да направят много повече. Мадрид вече се реши, но войната продължава три години, решението трябваше да се вземе много по-рано. 

- Виждате ли в момента Украйна в положението на Полша от 1939-та година при пакта Молотов-Рибентроп, като в случая вместо Германия и СССР се опитват да си я поделят Русия и Съединените щати?

- Нашият бивш председател на германския парламент Волфганг Шойбле, който беше политик дълги години и министър с различни ресори, говореше за такова сравнение на Мюнхенската конференция още през първите дни преди началото на войната. Имам лошото предчувствие, че това е планът на Путин. 

- Да завършим с това - ще издържи ли ЕС и дали следващият 8 май в Европа преминава през разгрома на неговия режим?

- Напълно. Най-малкото аз се боря за това. Аз съм германски евродепутат от Европейската народна партия, от Християндемократическия съюз. От Конрад Аденауер до Хелмут Кол ние винаги сме се борили за такъв ЕС. Преди 80 години нацистка Германия бе разгромена и заедно с нея разрушителното убеждение, че една мощ в Европа може да доминира над останалите. Това беше спряно и ужасите на войната оставиха нашия континент опустошен, но от това опустошение се въздигна нова идея - сътрудничество вместо конфликт, интеграция вместо изолация. ЕС осигури най-дългия мирен период на своите страни-членки в европейската история. Обединена Европа далеч не е съвършена, но е най-добрата идея, на която ние, европейците, сме вдъхвали живот. И аз ще се боря за нея - този ЕС да остане мирен, в който страните-членки решават конфликтите си чрез сътрудничество, дискусии, дипломация. Да бъдем конкурентоспособен ЕС, но и да работим заедно, за да го поставим на правилните релси.   

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС вече се произнасял по искане за произвеждане на референдум за въвеждането на еврото в България

Конституционният съд вече се произнасял по искане за произвеждане на референдум за въвеждането на еврото в България. През февруари миналата година съдът окончателно потвърди, че национално допитване за запазване на лева като парична единица, няма да се произвежда след искане на партия "Възраждане" да се обяви за противоконституционно решение на..

публикувано на 09.05.25 в 20:56

Протест "За свободна България в силна Европа!" се провежда в София

Инициативата "Правосъдие за всеки" продължава серията от протести с настояване за изключване на Делян Пеевски от властта. Протестът е под наслов "За свободна България в силна Европа! Вън Пеевски от властта!" и се провежда неслучайно точно в Деня на Европа . Европейското бъдеще на България е без алтернатива, казаха участниците в протеста..

публикувано на 09.05.25 в 20:37

В София се проведе протест срещу режима на Путин в Русия и войната в Украйна

В София се проведе протест срещу режима на Владимир Путин в Русия и войната, която води в Украйна. Пред сградата на Руския културно-информационен център се събраха български, руски и украински граждани. Те настояха за незабавно затваряне на центъра и обявиха Путин за военен престъпник, който си преписва победата над фашизма...

публикувано на 09.05.25 в 20:30
Радостин Василев

МЕЧ ще подкрепи предложението на президента за референдум за еврото

Партия МЕЧ ще подкрепи предложението на президента за провеждане на референдум. Това коментира пред БНР лидерът на партията Радостин Василев. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Според него политиците трябва да се съобразяват с мнението на българските граждани, затова според него..

публикувано на 09.05.25 в 20:25
Делян Добрев

Делян Добрев: Искам България в Европа, а не в Азия

Депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев написа в профила си във "Фейсбук": "Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!! Искам България в Европа, а не в Азия!" Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на..

публикувано на 09.05.25 в 20:19
Кирил Петков

Кирил Петков: Няма да подкрепим този противоконституционен референдум

"Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!" Това написа в пост във "Фейсбук" съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...

публикувано на 09.05.25 в 20:05

Атанас Атанасов: Румен Радев обслужва геополитическия интерес на Москва

Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това коментира съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Според него подобна инициатива обслужва  геополитическите интереси на Москва. Пред..

публикувано на 09.05.25 в 19:51