Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството"

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

"Първото нещо е – обичай страната си, държавата си, народа си"

| Интервю
доц. д-р Иван Сечанов
Снимка: Добромир Видев

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България.

"Война повече не трябва да има. В момента войните се правят от хора, забравили поуките от Втората световна война", коментира Сечанов пред БНР. Младите трябва да разберат, че войната е най-лошото нещо в живота на човека.

"Войната е най-фаталното нещо за един народ. Трябва да направим всичко възможно да избегнем войната."

"Участвахме на финала на Втората световна война – Сърбия, Хърватия, Унгария, до австрийските Алпи отидохме, цялата армия, за да спасим България от трета национална катастрофа. Съветският съюз призна, Молотов каза - българи, не бойте се, вашите граници ще останат такива, каквито са били преди войната. Южна Добруджа си остана към нас."

"Струваше си. България нямаше да бъде в този вид, в какъвто е сега. Ние спасихме България от трета национална катастрофа. Това беше единственият начин – да участваме, да дадем някакъв принос", прави равносметка днес ветеранът, убеден, че участието ни е било справедливо. 

В края на Втората световна война като картечар доброволец на фронта Сечанов е участвал в боевете при Стражин и Страцин. Гордее се с това, не съжалява и смята себе си за късметлия.

"От Кюстендил до Гюешево немски самолети обстрелваха влака. Дадохме няколко души жертва от нашите и няколко ранени. За първи път видях какво е това фронт", спомня си ветеранът.

"Подгонихме немците, през Крива паланка, Стражин, Страцин, Куманово. Напредвахме. Не позволихме на немците да контраатакуват и да отстъпим."

Грешката ни беше участието ни в тройната ос: Рим – Берлин – Токио, а след 1990 г. "тази лъжлива демокрация", отчита доц. д-р Иван Сечанов. По думите му, демокрация означава народовластие, а властимащите сега, които имат пари, "себе си смятат за народ, а са малцинство".

Според него урокът от Втората световна война е изопачен.

"Трябваше да се съхрани ситуацията такава, каквато я остави ВСВ – два лагера, мирно съществуваха, Студената война е тази, която го промени."

По думите му, не се прави всичко възможно, за да се предотврати войната в Украйна.

"Защото нямат интерес да свърши тази война. Не Путин иска да завладее Европа, не Китай иска да завладее света – икономически да, но не по военен начин. Този, който иска да завладее света с цената на война – това е капитализмът. ЕС не е лошо обединение, Европа – ние сме европейци по начало, но трябва да бъде на демократичен принцип. Да си знаеш националността. Свързвай се, помагай на съседите, разбирай се в културно отношение, но първото нещо е – обичай страна си, обичай държавата, обичай народа си."

У нас са останали около 35 души ветерани от Втората световна война.

"И всичките сме на ръба на стоте."

Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството, обобщава размислите си Иван Сечанов, според когото здравият разум ще надделее.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05