На фона на продължаващата четвърта година война срещу Украйна Русия отбеляза юбилейната 80-та годишнина от победата над хитлеристка Германия през Великата отечествена война. На традиционния военен парад на Червения площад в Москва присъстваха китайският лидер Си Дзинпин, президентите на Венецуела - Николас Мадуро, на Куба - Мигел Диас-Канели, на Бразилия - Лула да Силва, както и лидерите на бившите съветски централноазиатски републики. Сред гостите беше и президентът на Сърбия Александър Вучич, а единственият представител на страна от Европейския съюз беше премиерът на Словакия Роберт Фицо.
В словото си президентът на Русия Владимир Путин заяви, че правдата и справедливостта са на страна на Русия и увери, че цялата страна подкрепя участниците в така наречената от него "специална военна операция".
За Деня на победата говори намиращият се в изгнание и заклеймен в Русия като чуждестранен агент бивш руски телевизионен журналист, настоящ блогър и автор на канала "Набутови" в You Tube - Кирил Набутов.
- Роден сте в Ленинград, а блокадата на Ленинград е един от най-трагичните моменти по време на Великата Отечествена война. Какво е за Вас Денят на победата?
- Израснах сред хора, които са преживели войната. Тогава други нямаше. Войната за мен не беше празна дума, но това, което е интересно, е, че в нашето семейство и когато родителите ми се срещаха с техни приятели, не се говореше за войната. Никога не е имало истерични празници с песни и танци, каквито се организират днес. Отбелязването на 9 май се свеждаше до тъжно пиене на водка - тъжно, защото се споменаваха хората, загинали във войната. Иначе това е най-важната дата през ХХ век за всички жители на моята страна.
- Руският президент Владимир Путин се опитва да направи някаква връзка между Великата Отечествена война и неговата специална военна операция в Украйна, в която внуците на победителите воюват срещу "укронацизма", а отскоро и срещу "еврофашизма". Доколко убедително е това за руснаците?
- Сам виждате, че даже в България броят на привържениците на Путин ако не се увеличава, със сигурност не намалява. А московската пропаганда въздейства по-силно на хората в Русия, отколкото на хората в България, които все пак са по-далече от центъра на пропагандата. Днес от всички страни и много активно се насажда идеята, че внуците на победителите воюват срещу "укронацистите".
Не дай Боже някой да каже, че благодарение на усилията на Путин се получи така, че внуците на победителите воюват срещу внуците на победителите. Украинските внуци на победителите защитават своята страна от руските внуци на победителите. В това се състои днешната катастрофа за всички хора, които населяват пространството на бившия Съветски съюз.
Бащата на Путин е воювал и е бил ранен, там където е воювал и моят баща. Това е един от най-страшните участъци на фронта през Втората световна война по брой убити на квадратен метър. Това е т.нар. "Невско петаче" край Ленинград. Там много рядко някой е оставал жив. От друга страна, дядото на Зеленски също е воювал и е преминал по пътищата на победата. Трагично е, че в интерес на днешния политически курс на Путин истинската история на войната и победата се изхвърля на боклука. Лично мен това много ме потиска.
- Миналата седмица международното летище във Волгоград беше наречено Сталинград по случай 80-та годишнина от победата. Същевременно Владимир Путин подкрепи идеята на местни активисти Волгоград отново да стане Сталинград - както се е наричал градът по времето на Великата отечествена война. Какво означава това?
- Означава, че пълзящата сталинизация е на финалната права. Връщането на името Сталин на Волгоград е ефектен прийом. В същото време се запазва активно посещаваният и отрупан с цветя гроб на Сталин до стената на Кремъл. Именно това му трябва да Путин. Той много добре разбира всичко. Затова се заиграва с православието и със сталинисткото минало и откликва на очакванията на народа. А народът, на който му промиват мозъка през последните три години, е много по-сталинизиран, отколкото преди.
- Как се стигна от добре познатото на всички съветско "никога повече война" до днешното руско "можем да повторим"?
- След речта на Путин на Мюнхенската конференция през 2007 година, в която той упрекна проклетия Запад, че не иска да обича Русия и обеща тя да отговори по съответния начин, постепенно беше предприет курс към демонстрация на сила. Както и към формиране сред руското население на съзнанието, че нашата страна е прекрасна и добра, че проклетите чужденци не ни обичат, а само ни използват, че искат да ни разрушат и безплатно да използват нашите природни богатства, че гледат на нас като на страна от третия свят, че се радват, че са разрушили Съветският съюз, че са се страхували от нас, докато сме били силни, а след това са започнали да ни унижават. Затова трябва да им покажем, че ако се наложи, "можем да повторим". И отново да прекосим цяла Европа и ако трябва да стигнем до Ламанша.
Постепенно тези идеи започнаха да се насаждат все повече и повече. За да не се пречи на този процес, паралелно трябваше да бъде унищожавана опозицията и да замлъкнат гласовете, които казваха, че това е глупаво и опасно, че това е война, че това е възраждане на сталинизма и болшевизма, че това просто е лъжа и т.н. Трябваше да се въведе цензура и инакомислието да бъде унищожено.
- След идването на власт в Съединените щати на Доналд Тръмп Владимир Путин получи шанса да прекрати бойните действия при не толкова лоши за Русия условия: фактическо признание на вече завладените украински територии, юридическо признание на Крим и отказ на Украйна от членство в НАТО. Ще го направи ли, или ще продължи да воюва до изпълнението на целите и задачите на така наречената "специална военна операция"?
- Обърнете внимание, че никой никога и никъде не е излагал конкретен списък с целите и задачите на специалната военна операция. Защото не съществува такъв списък. За цели и задачи на специалната военна операция ще бъде обявено това, което бъде прието при прекратяването на бойните действия.
- Ще си позволя да не се съглася с вас и да припомня, че през юни миналата година Владимир Путин изброи въпросните цели и задачи, а именно денацификация и демилитаризация на Украйна, отказ на Киев от НАТО и изтегляне на украинските войски от районите в Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област, които контролират в момента.
- В отговор на това бих уточнил, че в самото начало на войната през 2022 година Херсонска и Запорожка област изобщо не се споменаваха. Както си спомняте, там се споменаваше денацификацията без обяснения какво означава това и освобождение на угнетените народи на Донецката и Луганската република. Едва след това се появиха Херсонска и Запорожка област.
Формулировките са много гъвкави и може да бъде включено какво ли не. Какво е денацификация например? Денацификация на кого? Ако сега Путин настоява да получи освен Крим и четирите украински области изцяло, а в същото време Украйна да се съхрани като държава, именно с тази държава ще се подписва някакъв договор. Киев ще остане столица на Украйна. За каква денацификация може да се говори, след като в Киев ще остане нацистко правителство, с което ще се договарят?
Същото е било през 1939-1940 година, когато Сталин напада Финландия без да обявява война. Войната е започнала на 30 ноември и неофициално е била поставена задачата да се превземе Хелзинки, където да се проведе парад на рождения ден на Сталин на 21 декември. Да се направи подарък на Вожда на народите и да се освободи финландският народ от гнета на капиталистите, буржоазията и т.н. В крайна сметка подписват примирие през март и завладяват 11 процента от територията на Финландия. Тогава никой не си е спомнял, че само три месеца по-рано са проклинали ужасното финландско правителство, което е потопило в кръв финландския народ. Именно с това правителство са подписали примирието. Сигурен съм, че и сега ще стане същото. Мисля, че в Москва добре разбират, че не могат да завземат властта в Украйна.
Братството на Троянския манастир и много поклонници посрещнаха вчера новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. Той беше въдворен в служение от ловчанскиая митрополит Гавриил в деня в който манастира тържествено отбеляза празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там още от самото..
Групата на "Обнови Европа" в Европарламента, част от която са евродепутатите от ПП, категорично осъжда "нарастващата кампания спрямо демократичните институции и върховенството на закона в България". Пример за това е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благой Коцев, се казва в позиция на групата. В нея се подчертава, че извършеният..
Европейският съюз трябва да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата за европейските стоки, заяви евродепутатът Бернд Ланге, председател на Комисията помеждународна търговия в Европейския парламент. Съединените щати наложиха 20 процентни мита за европейския внос..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца ще провери сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Според специалисти, появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема. В района на Зверино има защитени зони по "Натура 2000". Селото се намира на..
В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Първи за годината православен лагер за деца приключва днес в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий". През седмицата малчугани от различни краища на страната се обучаваха в християнската религия, пяха и играха сред природата. Началото на детския православен лагер в Клисурския манастир се поставя през 2013 година. От тогава до сега..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..