Повече по темата можете да чуете и прочетете в интервюто на Мария Петрова с инспектор Камен Николов от сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа" в отдел "Икономическа полиция" при ГДНП.
"Купувате си камера, статив, прожектор, даже не ви е необходима камера. Слагате си телефона на статив. Започвате да заснемате нещо, което може да бъде доходоносно, дали е с порнографско, педофилско съдържание или някаква проява на жестокост към животно, няма никакво значение. Общо взето, хората, които се занимават с престъпна дейност, се интересуват единствено от това дали нещо може да им донесе пари. Когато има изградени връзки и нещо носи пари, няма значение кой обществен интерес ще е увреден. Разнообразни могат да бъдат престъпленията. В същото време участието в такъв тип затворени групи, които не са публични, дава възможност отново да се свързват различни хора, които пък впоследствие се договарят лично. Има възможности за дистанционно разплащане. Това осигурява възможност на хора, които се занимават с престъпна дейност, незабелязани да генерират сериозни приходи понякога. Конкретен пример мога да ви дам, че престъпленията са извършвани в панелни блокове. Ние всички знаем колко шумоизолирани са панелните блокове и не е подаден нито един сигнал за нещо нередно. Необходима е по-активна гражданска позиция от всички", каза Николов и припомни какви са видовете престъпления срещу животни в България.
"От 2011 година са криминализирани, тоест определени са за престъпление деянията, които са свързани с организиране, провеждане, трениране на животни за боеве. Проявата на особена жестокост към животни също е криминално деяние от същата година, както и неупражняването на контрол върху гръбначни животни, вследствие на което те причиняват телесни повреди или смърт на хора. Същата година са обявени за престъпления деяния, които са свързани с увреждане на защитени зони и защитени територии. Деяния, които са свързани с притежание, унищожаване на защитени видове от флората и фауната. Както и деяния, които са свързани с посегателства върху видове, които са световно застрашени, към които дори и загубата на един екземпляр от вида може да доведе до необратими последствия", обясни инспекторът от ГДНП.
"Има разлика между административно нарушение и престъпление. В случая нехуманното отношение към животните е административно нарушение, тоест нарушение на Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за защита на животните. За такъв тип нарушения са предвидени административни наказания. Те най-често са глоби, като в крайни случаи се предвижда и отнемане на животното, много рядко се прилага последното, защото липсва добра алтернатива за настаняване на животни. Престъпленията са онези деяния, които са с много по-висока обществена опасност и жестокото отношение към животното не е просто немарливост при отглеждането му, а е целенасочен акт на проява на жестокост, като на животното се причиняват тежки и трайни увреждания на здравето или смърт. Всъщност това е основната разлика между нарушенията по Закона за защита на животните, Закона за ветеринарномедицинската дейност и предвидените престъпление в Наказателния кодекс. Всъщност полицията има правомощия по разследване на престъпления и ние се намесваме, когато става въпрос за престъпление. В останалите случаи компетентните органи са други", отбеляза специалистът.
"Доколкото ми е известно, се подготвят изменения в момента само на член 325б. Тоест предвижда се още една алинея - квалифициран състав на престъплението да се създаде, когато жестокостта спрямо животни е с цел набавяне на материална облага или с цел заснемане и разпространение на клипове, какъвто беше наскоро нашумелият случай. Вижте, от практическа гледна точка всъщност дали наказанието е до 5 години или до 6 години на пръв поглед разликата не е голяма, но в Наказателния кодекс има дефиниция за тежко престъпление и то е такова престъпление, което се наказва с лишаване от свобода повече от 5 години. Наказателно-процесуалният кодекс, от друга страна, дава възможност да се използват повече способи на доказване, когато се разследват тежки умишлени престъпления. Всъщност завишаването на наказанието до 6 години дава възможност на разследващите органи да се възползват от повече възможности за доказване, тъй като има разлика между това да узнаеш, да разбереш какво се е случило, кой го е извършил и това да го докажеш по безспорен начин. И сложното в случая е събирането на доказателства. То е свързано с изключително много ресурси", подчерта инспекторът.
"Имаме огромен напредък, смея да го твърдя. За близо 8 години нещата доста са се подобрили и, разбира се, има още много какво да се желае, но вече имаме натрупана практика. Специално престъпленията, които са свързани с жестоко отношение към животните, има доста практика, доста осъдени лица има. Спекулира се с това, че няма осъдени, че само ги пускат. Напротив, има много осъдени, включително с ефективни присъди. Когато дойдох и започнах да се занимавам с тази работа, имаше общо около 48 присъди. Миналата година лятото бяха над 500. Някои от присъдите са оправдателни, други са споразумения, има ефективни присъди, има условни присъди, но има практика, което означава, че конкретно в това отношение може да се каже, че имаме напредък. Освен това другият ми ориентир е, че във "Фейсбук", което беше най-популярната социална мрежа за разпространение на клипове с жестокост, много отдавна аз не съм срещал такъв клип. Включително съм подавал сигнали. Конкретно се сещам за клип, на който едно лице обучаваше други как се готви таралеж. Подадох сигнал към съответната областна дирекция и впоследствие разбрах, че той има осъдителна присъда", разказа Николов.
"Сигнали за административни нарушения, свързани с опазване на околната среда, например, могат да се подават на зелените телефони, които са към съответните Районни инспекции по околна среда и води. За нехуманно отношение компетентният орган е Българска агенция по безопасност на храните. Те осъществяват контрола по Закона за защита на животните и Закона за ветеринарномедицинската дейност. Всъщност в тези два закона е дефинирано понятието какво е жестокост. По отношение на бракониерство, примерно, Изпълнителна агенция по горите е компетентен орган. Сложността на материята с престъпления срещу животни идва от това, че има много специални закони, които регулират тази сфера. Съответно има и различни компетентни органи. Ключово за успеха на превенцията и разследването на престъпления е да се осигури много добра координация и много добър обмен на информация между съответните контролни органи, за което ние полагаме доста усилия. Сигнали, когато става въпрос за спешни случаи, когато става въпрос за застрашен човешки живот или животно, което е изпаднало в беда и може да му се помогне, може да се използва телефон 112. Умишлено го подчертавам това, защото напомням всеки път, че телефон 112 е спешен телефон, който обслужва и Пожарната, и Бърза помощ. В обичайния случай, когато нещата не изискват непременно незабавна намеса, е добре да се отиде в районно управление, в полиция. Сигнали могат да се подават и по имейл. Могат да се подават сигнали до прокуратурата", обясни инспекторът.
"Всъщност те са ценни свидетели и е добре първо да се опитат да го предотвратят. Ако не са в състояние да го предотвратят, да си насочаат вниманието към това как изглежда извършителят, с какво е облечен, колко е висок, какви средства използва. Ако е автомобил, могат да се опитат да запомнят номера на автомобила, в каква посока се е оттеглил. Всякакви такива неща просто да се опитат да ги запаметят, за да могат да са максимално полезни за разследването впоследствие. Почти всеки вече разполага с мобилен телефон, който е оборудван с камера. Могат да се направят снимки, да се локализира, ако е извън населено място, тъй като в населените места е по-лесно да се даде ориентир къде точно се е случило някакво деяние. Но ако сме в полето или в планината, може да се използват приложения за навигация и да се снемат точните координати на местопроизшествието, което също много би улеснило пристигането на екип, който да започне да работи", инспектор Камен Николов.
"Трябва да сме по-бдителни, да наблюдаваме какво се случва около нас, да осъществяваме контрол върху това колко време и къде в онлайн пространството се намират децата ни, защото те са изложени на риск дали да попаднат на такъв тип съдържание, дали да станат жертви, ако щете. Да се подават сигнали, когато нещо ни се стори, че не е редно. Полицията не може да знае навсякъде къде какво се случва. То не е само полицията, а всички контролни органи. И е добре просто хората да подават по-често сигнали, когато стават свидетели на нещо, което според тях е нередно или незаконно", призова инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция".
Автор на снимките с инспектор Камен Николов публикацията: Волен Аркумарев.
Снимките са от обучения, които е посещавал инспектор Камен Николов. Обученията са били организирани съвместно с Тракийски университет, Зелени Балкани, Българско дружество за защита на птиците, Асоциация на прокурорите в България. Участвали са разследващи полицаи и експерт-криминалисти от ОДМВР в страната.
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..