Тази вечер УНИЦЕФ България публично представя документалната си видеопоредица "Отвъд историите", посветена на менталното здраве на децата и младите хора. Проектът включва 3 филмови портрета на хора, осмелили се да нарушат социалните очаквания и да преодолеят личните си граници. Прожекцията ще бъде последвана от дискусия с героите на филмите, посветена на това как да говорим открито за психичното здраве, за да се справяме със стигмата и да насърчаваме търсенето на подкрепа в духа на Европейската седмица на психичното здраве. Прожекцията ще бъде в кино "Одеон" от 18 часа, а входът е свободен.
"Идеята на тези 3 документални портрета е да отворим вратата малко повече към това как трима много успешни, всеки в своята област, личности са преминали през това търсене на вътрешното си аз, справили са се донякъде с всичките си вътрешни борби, осъзнаване на своето ментално здраве – това са изключителни хора, творци, спортисти. Избрахме ги заради това, че много млади хора ги следват и искаме да им разкажем за това, че те не са сами, че всички преминаваме през юношеството по специален начин – понякога е трудно, понякога си задаваш много въпроси и се чудиш дали има изход, но ако търсиш помощ и знаеш, че не си сам, винаги е по-лесно", коментира Боряна Гидикова, директор "Комуникации" в УНИЦЕФ България.
Тя обяви, че филмите ще бъдат налични онлайн, безплатно, на сайта и в ЮТуб канала на УНИЦЕФ. Надяваме се да ги видят освен децата и младите хора, но и техните родители и институциите, каза тя и изтъкна важността от открит разговор за менталното здраве, особено на младите хора.
"По нашите статистики това е една от най-важните теми за самите тях. Често правим проучвания на мнението на самите деца и те казват, че за съжаление възрастните много често подценяват това ментално здраве, техните проблеми, емоции, няма го този открит разговор с родителите, с обкръжаващите ги възрастни".
Пропаст между поколенията винаги е имало, коментира от своя страна Дани Колева – директор програми "Закрила на детето" в УНИЦЕФ.
"В днешния век освен войните, конфликтите и бедността, живеем в един дигитален свят, в който информацията ни затрупва отвсякъде. Социалните медии, интернет носят много възможности и са инструмент за децата и младите хора да учат, да се развиват, но носят и много рискове. Много често родителите, възрастните, ние не знаем какво се случва в стаята на децата, какво се случва в техните телефони. Ние самите имаме нужда от подкрепа как да работим с тези нови дигитални инструменти, устройства. Децата са много по-напред от нас".
Освен това, че децата трябва да търсят помощ, другото голямо послание, обвързано отново с кампанията за психичното здраве, е, че ние като възрастни също трябва да си признаем, че имаме трудности и не сме перфектни, подчерта Колева. Според нея първата стъпка към решаването на проблем е да си признаеш, че имаш такъв и да потърсиш помощ.
Според данни на УНИЦЕФ всяко десето дете под 19 години у нас е с психично разстройство. И това са само диагностицираните.
Според Гидикова винаги е имало такива проценти, но не се е говорило за това:
"Замитахме тази тема под килима и не я смятахме за важна като общество".
Според двете събеседнички, ключово трябва да е превенцията.
"Търсенето на помощ не е слабост. Това е проява на сила".
Цялото интервю на Веселина Миланова с Боряна Гидикова и Дани Колева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за трафик на хора с цел трудова експлоатация и това е нещо ново, което ние тепърва започваме да..
Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител, а останалите средства са от болницата. За новата линейка беше направено освещаване от..
Медицински сестри, акушерки и други професионалисти по здравни грижи поискаха минимална заплата от 3077 лева и незабавно приемане на стандарт за качествена грижа за пациента. Исканията бяха отправени на протест пред Министерството на здравеопазването в днешния ден на сестринството, който за кратко блокира движението в района. Минималното..
Военномедицинска академия отбеляза Международния ден на сестринството с молебен, който беше отслужен от Негово Светейшество патриарх Даниил в Катедралния храм "Св. Александър Невски". С тържествен звън огласиха столицата камбаните на Катедралния храм "Св. Александър Невски" преди молебена. Патриарх Даниил заяви, че професията на..
Около 400 държавни училища към Министерството на образованието плащат такса смет и правят застраховки в нарушение на финансовата дисциплина. Това заяви във Велико Търново депутатът от "Възраждане" Ангел Янчев. За казусите той ще уведоми Сметната палата и Държавната финансова инспекция. Ангел Янчев посочи, че според изисканата от него..
На форум срещу насилието над животни премиерът Росен Желязков каза, че силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност и затова трябва да се мисли и за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите. Форумът е организиран от българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, който е зам.-председател на Интергрупата..
Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата "Боташ". Според членовете на тази група – разследването на договора с турската компания ще даде отговор на въпроса до каква степен президентът Румен Радев има роля в този ощетяващ страната ни контракт. Такова изслушване в парламента ще изясни както ролята..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..