Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме.

На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна война, а пет години по-късно се ражда идеята за Обединена Европа.

Историята не е била много благосклонна към нашата страна, тъй като на 5 септември 1944 г. Съветският съюз ни обявява война и макар окупацията да трае до октомври същата година, остава да действа договорката за разпределението на Европа между Сталин и Чърчил. Ние се оказахме под ботуша на Сталин.

Родината ни стана част от Обединена Европа повече от половин век след декларацията на Роберт Шуман - такава ни била съдбата.

За да сме наясно с живота си преди, без жалба по младежките години на енергия, възторг и любов, срещаме виртуално двама русенци - проф. Пенка Ангелова - изтъкнат германист, родена преди 75 години, и Атанас Малакчиев - историк, роден преди 25 години. И двамата са с университетско образование.


Животът в нашата страна по времето на съветското влияние беше абсурден от сегашната ни гледна точка - толкова много се промениха условията. Полезно е да си ги припомним като започнем от елементарното - как си купуваха българите жилище и автомобил – разказа пред БНР проф. Ангелова. А Атанас Малакчиев допълни с чути истории за онова време.

Какво пропусна да направи демокрацията - проф. Ангелова коментира: "2 основни неща могат да бъдат казани. Първото е разрушаване на структури, които трябваше да се запазят или трябваше отново да бъдат изградени. В образованието – по-рано имаше политическо образование, сега би трябвало също да има. От политическо образование се нуждаят всички деца. Партийното образование е грешно. Политическо образование означава едно дете да разпознава какви са структурите на държавата, на ЕС и световните структури. Едно дете трябва да се запознае със света в неговото структуриране, а след това може да си търси място в тези структури".


Малакчиев не би се върнал да живее в социализма: "В икономически смисъл е било добре, но в политически и социален – не толкова".

Все още част от нашия народ помни какво означава да живееш в общество на пълен контрол и дефицит. Хубавото е, че остана в миналото. Мечтата ни да говорим свободно, да пътуваме, да работим, да творим без ограничения и Държавна сигурност стана реалност през 2007 години. Тогава, на 1 януари, когато бяхме приветствани от великолепния диригент Зубин Мета и виенските филхармоници, за първи път усетихме, че принадлежим на Европа.

Снимки в публикацията: Ася Пенчева

Целия репортаж на Ася Пенчева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28