Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници. Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните, който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и водите, министъра на външните работи. Все още договорът не е ратифициран.

Според Мартин Томов от "Грийнпийс" – България, който е координатор на кампанията за ратифициране на документа, България ще има полза от това. Престижно е, ако станем една от тези първи 60 държави, които ще ратифицират това споразумение в кратък срок, подчерта той.

"В момента има 21 държави, които са подали официално документите към ООН, а още десетина са го ратифицирали, но чакат следващия месец – конференцията в Ница, за да го обявят официално. Технически процедурата е приключила, така че в момента са около 28. Сега е моментът, в който все нови и нови държави продължават да го ратифицират. Дори Унгария го ратифицира, а ние в България все още се бавим", посочи Томов в предаването "Хоризонт до обед".  

По думите му процесът за това е сравнително лесен, но държавата не иска да го извърши. Според него е налице безхаберие към околната среда у нас. Времето до конференцията в Ница е много кратко за процедурата по ратификация, посочи Томов и изрази надежда това да се случи възможно най-скоро. Всички учени са категорични, че споразумението е важна стъпка в справянето и адаптацията към климатичните промени, изтъкна той.

"Този договор има няколко ключови стъпки, около които 20 години са се водили преговори. През 2023 г. беше официално приет първият текст на договора. Тези стъпки са обявяване на защитени зони там, където няма държава, т.е. във водите извън национални граници. Там няма никакви правила и затова този договор е толкова специален, защото за пръв път дава някаква форма на защита, много единна и ясна точно за места, където няма една държава. Това е едно общо богатство на цялата планета. Другото важно е т.нар. устойчиво използване на ресурсите в тези води и споделянето на всякакви научни открития", обясни Томов.

Той изтъкна, че тези международни води в океаните са най-малко проученото нещо изобщо. "Там постоянно се откриват нови видове, откриват се неща, които не са били подозирани. Едва 3% от тези води са изобщо проучени. Ние знаем по-малко за дълбините на океана, отколкото за повърхността на Луната например", подчерта той.

Цялото интервю на Валерия Николова с Мартин Томов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20