Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Седемте пъти в последните 4 години хората избират предимно партии с програми за въвеждане на еврото"

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

"Трябва да има гражданско образование и да се развива критично мислене"

| Интервю
Любомир Аламанов
Снимка: Георги Налбантов

България е жертва на огромна комуникационна война!

С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов.

"Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се случва. Това е истинска война. Губим я по ужасяващ начин. Ако това напрежение и разкъсване на обществото продължи още няколко години, тогава един случаен референдум, подклаждан от наситена пропаганда, много лъжи и превратно представени факти, може да ни извади от Европейския съюз, от НАТО, може да ни вкара в БРИКС, да ни направи приятели със Северна Корея, може да направи изумително много бели. Трябва да се действа още днес, защото вече е много късно!", коментира той и даде пример как преди години е било смешно да се говори за хибридни войни и кибервойни, а "в момента се вижда колко е важно да се опазва инфраструктурата от атаки, които се случват ежедневно, същото е и с комуникационните войни".

По думите му е важно в училищата да има гражданско образование и да се развива критично мислене:

"В Министерството на културата има регистър на медиите и не би трябвало сайтове, които не са включени в този регистър, да съществуват. Но никой не прави проверка за това нещо. Непрекъснато излизат сайтове гъби, които със стотици споделят едни и същи лъжи и измами. Това е все едно да оставите телефонни измамници, като им казвате, че и те имат право на мнение".

Във връзка с върнатото от председателката на Народното събрание искане на президента за референдум за еврото Любомир Аламанов каза, че много експерти по право са дали аргументи, че Наталия Киселова е постъпила правилно, като не е уважила това искане на Румен Радев:

"Защо да минава отново през гласуване в пленарната зала, след като този въпрос е дискутиран редица пъти с един и същи резултат. Само през последните няколко години седем пъти сме били на избори и седемте пъти хората са избирали предимно партии, в чиито програми на първо място е стояла перспективата за влизане в еврозоната и въвеждане на еврото в България. Огромното мнозинство в парламента са партии, които искат тази интеграция да се случи. Миналата година беше приет последният закон за въвеждане на еврото, т.е. пак е имало дискусии за това. Непрекъснато е имало обсъждане по темата. Сега да искаме още едно обсъждане - няма никаква логика в това".

Интервюто на Георги Налбантов с Любомир Аламанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59