На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София.
"Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".
Чакмаков дори обясни, че училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца.
"Не говорим за професионални и профилирани гимназии, но общото усещане е, че нашето задължение е да отгледаме децата на работещите. Ако ги научим, това е плюс".
Той коментира идеята за въвеждане на часове по "Добродетели и религии".
"Добродетелите не се учат в училище. Това е ангажимент на семейната среда. Един такъв масов час по-скоро ще има негативен ефект".
Необходимо е да се направи истинска реформа в образованието, а не промени на парче, смята директорът.
"Хората на 18 - 19-годишна възраст трябва вече да са студенти, а не да са още в училище. Да имат възможност да се явяват на квалификационни курсове, да вземат живота си в ръце. А те дремят по чиновете в 12-и клас. Връстниците им в Западния свят още на 17 години започват да се развиват в това, което искат".
Александър Чакмаков смята, че не е лошо решението на повечето университети да приемат студенти с оценките от матурата.
"Ако образованието стигне един предел, в който сме сигурни, че дава качествена подготовка, нормално е за труда, който си положил, да бъдеш приет с резултатите от училище. За право, медицина и техническите специалности е хубаво да се полага и допълнителен изпит. Но не би трябвало системата да допуска неподготвени хора да продължат нататък".
Чакмаков обясни в предаването "Преди всички", че само 6-7 от учениците им са имали притеснения за придвижването в дните на държавните зрелостни изпити, когато не беше ясно докога ще продължи кризата в градския транспорт на столицата.
"Но имахме готовност и организация".
Ако сравним средните заплати в транспорта с тези на учителите, преподавателските са доста по-ниски, отбеляза той.
"Когато човек има някакви, дори и основателни изисквания, хубаво е да прави паралел и с другите професии".
Над 200 зрелостници ще се явят на матурите в Първа английска гимназия утре - 21.05. В училището очакват отлични оценки.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..