Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на 24 май разговаряме за медиите и радикализацията на очакванията към тях

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Между радиото и телевизията: Журналистът е ценен именно във времена на дезинформация!

4
Георги Любенов
Снимка: Савина Спасова

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред количеството такава. 

Медийната среда е силно конкурентна в борбата си за всеки слушател, зрител и Интернет потребител и често компромисна спрямо журналистическите стандарти, достоверността на информационните източници и основните си роли, като образование и възпитание на аудиторията. 

Но медиите се развиват и променят. Бяхме свидетели през годините на силен подем на жълтата преса, сега на подкасти, на опити за медийни хибриди и най-новото изкуствения интелект.  

Медиите все повече се опитват да забавляват, да продават, стават все по-малко аналитични и критични. Това повлиява потребителите и те свикват с поднасянето на такова съдържание, а с времето и търсят точно него. 

Едно е сигурно, във века на информацията ще получаваме повече, отколкото можем да потребяваме и за това трябва да станем добри в търсенето и поднасянето на такава.

С Георги Любенов, който няма нужда от представяне, защото е разпознаваем от аудиторията на радиото и телевизията, разговаряме по тези теми в навечерието на 24 май. 

Георги Любенов започва работа в медиите като ученик и става свидетел на динамиката в медийния процес през последните десетилетия. Стажът му в БНР и БНТ го поставя на много места в избора на електронни формати предавания и новини.

Георги Любенов

"Винаги, когато имам повод да прекрача прага на този прекрасен адрес - "Драган Цанков" 4, изпитвам огромно вълнение, много спомени, мога с часове да разказвам за тези хубави и мили 30 години назад, в които съвсем млад реших, че журналистиката, медиите, тази публична комуникация ще бъде моето нещо, каза за БНР журналистът Георги Любенов.

"Водил съм и "Нощен Хоризонт" в едно интересно време в средата на 90-те - от 1996 до 1998 г., "горещо време", студентски стачки, 97 година зимата големите протести, всичко това мина през "пулса" на радиото.

Радиото е толкова пъргава и актуална медия, която отразява всяка секунда от случващото се. Един човешки живот и стартът на една кариера започна така - от "Нощен Хоризонт", към "Закуска на тревата", "12+3" - радиото е любов несъмнено, допълни Любенов.

"Прекрачих прага на БНР на 16 години, така че аз много се вълнувам като чуя - "Ти си дете на радиото"...

Днес сме залети от информация, образи и гласове, всеки е в надпревара да бъде топ - водещият, което започва да "струва" "цената" на професията, започва "да струва" качеството на журналистиката, изтъкна Любенов.

"Професията на журналиста обаче продължава да има своята огромна ценност, именно заради тази динамика на промените днес, в които има преплитане на дезинформация, фалшиви новини, изкуствен интелект, затова нашата професия продължава да бъде важна, заради мисията да бъдеш честен със своята аудитория.

Клише е, че трябва да си обективен, че трябва да си достоверен, че трябва да си безпристрастен, че трябва да си балансиран, това са клишета, но те затова са клишета, защото съдържат истината на тази професия.


Да, много се промени и функцията на медиите, много се промени и медийната среда, много се промениха и слушателските, и зрителските очаквания.

Има много обяснения за това, моето обяснение е свързано с радикализирането на средата

Вкусовете се радикализираха и това постави нашата професия пред много трудности и изпитания.

Не искам да звучи като оплакване, но трябва да сме наясно, че ако твоето разбиране съвпадне с вкуса на зрителите или слушателите, тогава е много лесно, тоест ако твоите професионални критерии вървят заедно с техните, тогава професията не е трудна, сподели още Любенов.

По думите на журналиста не бива да се оплакваме от трусовете на времето, защото няма "опропастено време", заради което да казваш, че това време ни е "смазало", трябва да гледаме на времето, като на нещо, от което да вземем хубавото, защото ето например, в БНР е имало хора, от които сме се възпитавали на музикални вкусове, колеги журналисти, от които сме се учили, имена, които са били пример за нас, плеяда от хора на висотата на българската култура - музика, литература, опера, театър, допълни Любенов.

"А днес аудиторията е радикализирана, защото тя иска да си чуе нейното, иска да се обърнеш и да кажеш нещо конкретно на една част от аудиторията, но тя стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата, една и съща личност в една медия, представена по един начин, може да бъде герой, но същата тази личност в друга медия - може да бъде злодей, поясни водещият на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.


Още слушайте в интервюто на Мая Данчева с Георги Любенов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05