Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шествия в страната за празника на българската просвета и култура

Снимка: Ива Антонова

В Ловеч, където през 1901 година за първи път е изпят Химнът на светите Кирил и Методий по едноименното стихотворение на Стоян Михайловски и музиката на Панайот Пипков, днешният празник на българската просвета и култура и славянската книжовност ще бъде отбелязан с молебен, празнично дефиле и награждаване на изявили се учители и ученици.

В празничния ден пред катедралата "Св. св. Кирил и Методий" митрополит Гавриил ще отслужи молебен от 9:30 ч. След това от там ще тръгне и празничното шествие на ловешките училища. То ще премине по централната пешеходна зона и ще завърши на площада в стария квартал "Вароша". Там на официална церемония с плакети "Св. св. Кирил и Методий" ще бъдат наградени изявили се през годината учители и ученици.

Ще бъде връчена и ежегодната персонална награда за култура "Ловешки меч".

Ще звучи и "Върви, народе възродени". Музиката на песента по стихотворението на Стоян Михайловски е написана на 9 май 1901 г. от учителя Панайот Пипков в час по пеене в ловешкото петокласно училище "Йосиф Първи". Изпята е на празника на светите равноапостоли на 11 май, а година по-късно вече се пее в много училища в цялата страна и се превръща в химн на българската просвета и култура.

Буквите от глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука ще бъдат начело на празничното шествие във Враца. То ще завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий в центъра на града.

Глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука, изписани на 10-метрови пана, ще бъдат носени от отличени ученици и педагози, спортисти и граждани.

Парадът на буквите ще бъде начело на традиционното празнично шествие.

То ще премине през централната пешеходна зона и ще завърши пред паметника на светите братя, където ще има празнична програма.

"Кирил и Методий са написали българската азбука. Затова ще покажем радостта си. Свято и българско, така го чувствам. Може би е един от малкото чисто български празници. Затова ние трябва да се гордеем с тях и да ги почитаме завинаги. Всички много се радваме, че имаме такъв празник. Имаме си собствена писменост. Така ние сме се отличили с нещо от другите народи, били сме просветени. Можем да четем на собствен език, да пишем на собствен език. С този празник благодарим на Кирил и Методий", споделиха врачани.

В Плевен ще отличат дейци на образованието, науката и културата за Деня на Светите братя Кирил и Методий. Празнично шествие на ученици, студенти и преподаватели ще премине по централната пешеходна зона.

Празничното шествие, предвождано от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий, тръгва от 10:30 от площад "Стефан Стамболов".

От 11:00 часа пред паметника на Светите братя Кирил и Методий ще бъде отслужен празничен молебен и водосвет. Слово по повод празника ще произнесе кметът на града д-р Валентин Христов.

Празникът на духа и словото в Плевен продължава с общоградско хорово изпълнение на химна "Върви, народе възродени". Началото е от 11:30 на централния площад "Възраждане".

По повод 24 май ръководството на общината ще отличи директори, учители и ученици, дейци на културата и изкуството.

Церемониите ще започнат в 12:00 часа в зала "Катя Попова" - награждаване на учители и ученици, а час по-рано в Арт-център-Плевен – и награждаване на дейци на културата. До 18:00 часа на площад "Възраждане" за всички ценители ще бъде организирана и традиционната "Алея на книгата".

В Кърджали 24 май ще бъде отбелязан с общоградско тържество. Началото ще бъде поставено с шествие на представителни блокове от училищата и детските градини до паметника на Освободителите. Там ще се проведе и празничният ритуал, на който ще бъдат отличени изявени ученици. Шествия и тържества ще има във всички общини в област Кърджали.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

От "Спаси София" предлагат промени в 4 закона за спиране презастрояването в столицата

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58
Общинско жилище в Красно село

Ще останат ли на улицата социално слаби хора, обитаващи общински жилища в София

Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията си този четвъртък.  Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите им за наем.  По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова..

публикувано на 15.07.25 в 15:40

Дъжд помага за гасенето на пожара в Рила

Дъжд е валял 20-ина минути в зоната на пожара в Рила, което ще помогне за овладяването на огъня, обхванал над 500 декара. Това казаха за БНР доброволци от Кюстендил, които са на терена.  Екипите на Пожарната и горските работници са все още в района, за да огледат периметъра, включително и с дрон, и да решат как ще продължи гасенето...

публикувано на 15.07.25 в 15:33