И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни мотиви в сюрреалистична игра на четката. Останалото е въображение в много цветове и пластове.
Разказът в платната е динамичен, пълен с образи и действия, но винаги ярък и самобитен. Зад гърба си Росен Дончев има десетки изложби и много награди.
Може би най-важното за него е артистичното му семейство. Заедно със своята съпруга Ваня Запрянова, също художничка и техния син Кирил Кацаров - графичен дизайнер, реализират собствен художествен проект "Ателието". Така се казва тяхната галерия за изкуство и арт школата, в която обучават деца.
Сега сме поканени да им отидем на гости в Казанлък, където живеят и работят.
Росен подготвя нова изложба, озаглавена "Топло сиво", която съвсем скоро ще бъде открита в София. А на есен целият му семеен творчески екип поема към Малта - на 6 септември, за да представи там изложба, която е част от проект за популяризиране на родното ни изкуствo в другите европейски държави.
Проектът е финансиран от Министерството на културата.
"Изключително приятно е човек да живее с артисти, няма скучен ден или нощ, непрекъснато предизвикателства, нови идеи, нови проекти, по които работим, а ние работим и с много деца, имаме арт школа към галерията.
Кой е шефът - шефът е жената, каза с усмивка Росен Дончев.
"Ваня е административният директор. Ние с Кирил се правим, че я слушаме и после си правим, каквото сме си решили", допълни Дончев.
"Двамата рисуваме и двамата обучаваме, изложбите са съвместни. Най-голямото доказателство за това ще бъде изложбата в Малта. Там ще бъдем и тримата, Кирил също участва, както и една наша колежка, която е с български произход, но живее в Малта.
Изложбата ще е в Католически музей в град Рабат, старата столица на Малта. Пространството е прекрасно и ние го припознахме преди време като място, където да покажем нашите неща.
Всеки от нас работи в различни стилове. Работното заглавие на изложбата там е -"Четири визуални разказа за Малта". Това дава абсолютната свобода на всеки от нас да следва своя начин на работа", поясни още Росен Дончев.
"Сънища от Малта" е структурата на изложбата, търсене на Богинята майка, мегалитите, които ги има и у нас. Представяме това, което всеки от нас е усетил от Малта, защото ние вече два пъти ходим там, всеки път аз поне откривам нещо ново и различно.
Това беше една спонтанна идея, с нашето приятелство там, с наша ученичка, която завърши архитектура в Малта. Ние кандидатствахме по проект на МК за нашата идея, за помощ да представим български продукт в страна от ЕС, разказа за БНР Ваня Запрянова.
Тримата се надяват, че в Малта ще научат, че имаме много добри художници, дори по-добри от техните.
Целта на проекта е и да се покаже пътят на една изложба, как се създава, как се структурира. Имаме и млад изкуствовед и художник, нашият куратор - Наташа Ноева, децата също ще участват после в запознаването с материалите и метода ми на работа с естествени минерални пигменти, с колажи от естествени влакна и елементи, допълни Росен Дончев.
По думите му идеята е всеки да покаже най-доброто от това, което прави в различни технологии, методи.
Кирил Кацаров ще представи дигитални колажи.
А иначе домът им в Казанлък е като малка галерия, има поне 300 картини, там е и арт галерията, където се обучават децата, като най-малките от тях са на 4 години. Но има вече и такива, които са студенти, защото школата е създадена преди 24 години вече. Така че художниците виждат и развитието на своите ученици.
А в 60 хилядния Казанлък изкуството се цени, както и празникът на розите, който носи хиляди посетители от цял свят в тези дни.
На 30 май в града ще бъде открита изложбата "Деца, слънца и рози", а на 8 юни започва Празникът на розите, който е гордостта на града, добавиха творците.
Още по темата слушайте в интервюто на Мая Данчева с Росен Дончев, Ваня Запрянова и Кирил Кацаров в "Нощен Хоризонт".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..