Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалното общуване на новото поколение, започна Младежки джаз фест София 2025

Седмото издание на форума за бъдещи звезди ще се проведе в периода 28 - 31 май

| Интервю


Фестивал, който гради бъдещето на джаза у нас - звучи добре. Събитие, което се случва за седми път - това вече звучи страхотно!

Още през 2018-а година музикантът, мултиинструменталист, композитор, тонрежисьор и преподавател
Йордан Владев се заема с нелеката задача да даде шанс за истинско музикално общуване и възможност за реализация на най-младите. И изглежда, че в организацията и развитието на Младежки джаз фест София всичко върви по план.

„Първоначално, когато той (фестивалът) се появи, търсеше своя облик. Това беше нещо ново за нас и имахме нужда да видим по какъв начин той би заинтригувал и провокирал младата гилдия. Мисля, че бързо си намери мястото в българската музикална среда и в момента е форум, който младите музиканти очакват ежегодно”, каза за
"Джазавю" Владев, който е създател на фестивала.

Йордан Владев, източник: www.youthjazzfestsofia.com

Богатата програма на Младежки джаз фест София 2025 включва конкурсна част за изпълнители и композитори, работа с музикални ансамбли, разнообразни майсторски класове, уъркшопи и ателиета, джем сешъни и голям концерт на отличените участници.

Фестът събира български и чуждестранни джаз таланти до 29-годишна възраст.

"Изрично решихме по-малките участници, под 10 години, да не участват в конкурсната част, защото са мънички и там едно оценяване може да бъде травмиращо. От друга страна те имат много хубави изпълнения, които могат да представят, така че определено има много смисъл да участват", пояснява Йордан Владев. Според него, въпреки, че джазът е сложна материя, екипът на фестивала прави всичко възможно да го представи на най-малките по достъпен начин, който да им позволи в бъдеще джаз музиката "да поникне и да има място в тяхното съзнание и култура".


Владев е преподавател от много години, ръководи собствен музикален център и точно тази мисия естествено го води до създаването на по-голям форум, в който деца и подрастващи да открият още повече смисъл и добра посока за по-нататъшното си развитие в музиката.

В последно време джаз образованието у нас определено търпи положителни промени. Откриват се много нови фестивали, регулярно се организират майсторски класове на прочути наши музиканти. За сравнение, само 15 години назад във времето, дори някои от големите музикални училища в страната, такива в градове с дългогодишни традиции в този стил, все още нямаха джаз паралелки.

"Мисля, че ако има човек, който е решил да вгради сянката си в това образование, то ще е добро. Този човек ще инициира събития, които да помагат на младите. Аз познавам поне няколко човека, които правят чудеса от храброст заради това да се развият младите. Искрен поклон за тях", каза още музикантът.


Конкурсната част, един от мащабните сегменти на фестивала, ще се проведе на 31 май (събота) в сградата на
"Национален студентски дом". Журито, което ще бъде оповестено в деня на провеждане, ще оценява участниците по система от критерии, създадени в контекста на съответстващите ги категории. За изпълнителите това са: техника, интерпретация, стил, работа в ансамбъл, импровизация, сценично присъствие, избор на репертоар. Композиторите, чрез своите авторски произведения, ще трябва да демонстрират оригиналност, познаване и владеене на изразните средства на джаза и свързаните с него стилове, познаване и владеене на музикалните форми, които представят чрез композицията си и познаване на възможностите на инструментите и съставите, за които е създадена конкретната творба.

"Всичко това е хубаво и е зададено, но ние сме наясно, че далеч не всички са запознати в дълбочина с тези неща. За нас е много по-ценно, ако те научат нещо, минавайки през нашия фестивал и през обучителната част. Няма страшно, ако не знаете нещо. Никой не знае всичко. И ние, старите, продължаваме да се учим", уточнява Владев. Той допълва, че сред важните умения, които се надява участниците да овладеят, е работата в ансамбъл. Причината е, че във фестивала всички изпълнения са на живо, синбеци и инструментални подложки не се използват. За акомпанимента на всяко едно изпълнение се грижат цели две триа. Едното е в състав: Йордан Владев (пиано),
Димитър Сираков (бас) и Андрей Велков (барабани). Другото е описаното от Владев като "нова генерация трио", т.е. формация, създадена от напреднали ученици от музикален център Art Libitum. Това са Никола Данев (пиано), Дамян Владев (бас) и Борис Гюров (барабани).

"При нас всеки участник трябва да може да взаимодейства с акомпаниращата група, което се оказва голямо предизвикателство за немалка част от младежите. Винаги има първи път и се радваме, ако това се случи и човекът успее да го направи в достатъчно добра степен", допълва още Йордан Владев.

От създаването на фестивала до днес лектори, членове на жури и водещи на ателиета са били някои от наи-популярните джаз авторитети в България, сред тях
Любомир Денев, Антони Дончев, Веселин Веселинов - Еко, Михаил Йосифов, Борислав Петров, Димитър Карамфилов.

Любомир Денев, източник: www.youthjazzfestsofia.com

Друга съществена част от младежкия форум е сформирането на фестивален ансамбъл. В него участници и ансамбъла на Art Libitum ще имат възможността да изпълнят заедно няколко пиеси. Една от изненадите в тазгодишното издание на феста е присъединяването към ансамбъла на два духови оркестъра - от Панагюрище и Мирково.

Младите джаз таланти ще обединят сили и в джем сешъни, може би един от най-приятните и забавни начини за всеки музикант да създаде партньорства с нови съмишленици.

"Ние ще ги напътстваме, ако е небходимо. Някои са го правили много пъти, за други е нещо, което тепърва ще им се случва, надявам се. Най-добрите изпълнения от този вътрешен джем сешън ще представим на галаконцерта в събота", уточнява Владев.


Последният ден от Младежки джаз фест София 2025, на 31 май, е и с най-динамична програма, която започва в 11 ч. с конкурсната част, а надвечер ще продължи със заключителен гала концерт, джем сешън и награждаване на отличените участници. Именно това е и денят, в който организаторите канят и публика, входът е свободен, а мястото на провеждане е "Национален студентски дом".

Пълната програма и още информация можете да откриете на
сайта на фестивала, а повече от разговора с Йордан Владев чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30