Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г.
Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) през 1982 г. със специалност цигулка при Михаил Чиликов и доц. Боян Данаилов. Паралелно изучава композиция в класа на проф. Парашкев Хаджиев. Носител е на трета награда от международен конкурс в Мидълзбро, Великобритания.
Професионалният му път започва като оркестрант в Симфоничния оркестър на Консерваторията. По-късно работи като музикален редактор в Българското национално радио и композитор към Радиотеатъра (1989–1993). От 1995 до 2000 г. е директор на Българския културен институт в Братислава, а от 2000 г. до края на живота си ръководи сектор „Културни програми и събития“ към Столична община.
Кирил Илиевски е автор на музикални произведения в различни жанрове: балетите „Планетариум“„Алиса в страната на чудесата“ в съавторство с Петър Радевски, „Славеят и розата“. Оратория „София“ и кантата „Пътят“, три симфонии, три струнни квартета, сонати, пиеси за различни формации. Музика към повече от 50 радиопиеси, театрални постановки и музикално-поетични рецитали.
Кирил Илиевски е уважаван не само като творец, но и като културен организатор. През 1997 г. получава Наградата на Министерството на културата на Словакия за цялостна дейност във връзка с Годината на словашката музика. След смъртта му през ноември 2019 г., в негова памет са организирани концерти, включително в рамките на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ през 2020 г., където звучат негови произведения като Кларинетния квинтет и „Нюанси“.
Музикалното дело на Кирил Илиевски днес намира достойно продължение в творчеството на неговия син — диригента и композитор Константин Илиевски, който успешно развива международна кариера в Европа, а в момента ръководи СО на БНР.
Кирил Илиевски остава в паметта на колегите си като интелигентен, деликатен и всеотдаен човек, който с творчеството и дейността си допринася значително за развитието на българската култура. По повод 70-годишнината му Радиооркестърът, воден от словака Растислав Щур, изпълни наскоро произведението му "Симфонични структури".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..