Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-стресиращата професия у нас - лекарската, следват учители, полицаи и медицински сестри

Стресът - новата епидемия, платформа хваща ранните последици

| Интервю
Снимка: архив

Един от всеки четирима работещи в ЕС има проблем, свързан със стреса, според престижно европейско проучване. Данните в световен мащаб сочат, че един от трима души на възраст от 18 до 75 години страда от психично разстройство - най-често депресия или тревожност. Тенденцията е хроничните болести да се развиват във все по-ранна възраст. Заболелите от диабет тип 2 например, причинен от стрес, се очаква да нараснат 2,5 пъти повече през 2030 г. в сравнение с 2020 г. 

Психологът Радост Минина е част от екип, разработващ платформа за борба със стреса - Practical Stress. Приложението съчетава научни методи и технологии за подобряване на менталното здраве. Платформата включва и революционен инструмент със 7 модула, психологични и физиологични тестове, които дават цялостната оценка на стреса

"Това, което се опитваме да направим, е да уловим последиците от стреса, от хроничния стрес, от този стрес, който ни вреди, и да се опитаме да вземем мерки преди този стрес да причини различни заболявания. Опитваме да се хванем ранните последици от стреса, за да можем да постигнем т.нар. превантивна грижа", обясни Минина в интервю за предаването "Хоризонт до обед" по БНР.

От една страна изследваме субективните фактори и оценката на човека по отношение на това доколко той се чувства стресиран и доколко се чувства с нарушено качество на живот, а от друга страна се изследват обективни фактори, които са различни физиологични маркери, уточни тя. По думите ѝ се следи сърдечната дейност, както и се изследват хормоните през коса

Всички тези данни са необходими, защото те дават пълната картина за състоянието на организма, подчерта психологът. Тя напомни, че всеки човек реагира различно на стреса. Именно затова не може да се каже кои са най-уязвимите на стрес системи. Но:

"Хроничният стрес има въздействие върху всички функционалности на организма".

С 30% са нараснали болничните в следствие на различни ментални неразположения сред младите хора, изтъкна Радост Минина и добави в тази връзка, че това води до загуби за компаниите.
 
Тя подчерта, че са направили и изследване за най-стресиращите професии у нас. То сочи, че най-стресиращата професия в България е лекарската, следвана от учителската, след което идват полицаите и медицинските сестри

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Радост Минина в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41