"На нас ни стана интересно да видим къде научно доказано можем да намерим такова съдържание и започнахме през "Поглед инфо", който е известен сайт с използването на статии, които са доста груби откъм език, откъм тези и всичко. Изтеглихме машинно около 180 статии, публикувани в "Свят" и в "Анализи". В 30% от тях имаше линкове към руски медии от санкционния списък. После си подредихме източниците – "Цариград", който е ресурс, който в свързан с Малофеев – 34 пъти; ria.ru, това е държавната агенция – 8 пъти; fondsk.ru - 7 пъти; "Катехон", който пак е свързан с Малофеев – 5 пъти; и руския държавен вестник rg.ru. След това решихме да видим повторното им разпространение, т.е. тук имаме директно сложен линк, който е доказателство. Повторното разпространение го проверихме през платформата за медиен мониторинг на "Сенсика". Използвахме ключови фрази в заглавия или ключови фрази от първия абзац. И така проследихме повторното им разпространение, пране на информация. И тук излезе определено поведение на няколко сайта, които говорят за мрежово разпространение, т.е. напълно съзнателно препубликуване. Примерно faktibg.com, който е сайт с доста скрита собственост и подвеждаща информация има за собствеността, има 17 препубликувани статии. Говорим за доказано от медии, които са от списъка със санкции. Classa.bg има 16. Тук следват едни сайтове, които са от един и същи собственик – "Bulgarian newspaper", списание "Зора", вестник "Зора", "Sofia daily mail" имат по 2. "The Sofia times" и вестник "Утро", които също са от същата група, пак със скрита собственост, но има следи, които достатъчно ясно говорят, като сертификати за сигурност, купени с един и същ имейл, че зад тях един и същ човек. Това е само върхът на айсберга", обясни Ангелов.
Експертът даде пример за българска схема на сайтове допелгенгъри.
"Точно тези, които са групата около вестник "Зора", те са класически допелгенгър. 7 сайта имитират съществуващи медии. Има вестник "Зора", има списание, а те имат и вестник "Зора", и списание. Има и вестник "Утро", който обаче е в Русе, "Тhe Sofia times" и "Sofia daily mail". Всички имитира съществуващи вече или поне звучащи като съществуващи вестници. Това е операция, която е подготвена много отдавна. Домейните са купувани накуп преди много години. Заедно с тях има купувани и домейни, които звучат като американски медии, като латино медии. Не произвежда кой знае колко съдържание, но е почти идентично съдържанието – на 80-90% е идентично. Това е точно като операцията Doppelganger. Миналата година излязоха толкова много разследвания и доклади за тях, която подготвят руските служби и държавни структури в Западна Европа", каза изследователят.
Дезинформационните активности срещу еврото не са спирали.
"Около еврото има много кампании. Примерно в момента заедно със CIDC (Center for Information, Democracy, and Citizenship - бел. ред.), което е тинк-танк към Американския универститет, и "Сенсика" имаме обща инициатива – Disinfo лаборатория. Много дълбоко закопахме в Pravda network. Това е една мрежа от сайтове, която има вече на над 80 езика съдържание, като тя се храни от "Телеграм" канали. Автоматизирано напълно. Все някой задава редица теми като query на ботовете, които да теглят и откъде да теглят. А те пък самите ботове теглят от руски медии, т.е. ако проследим това пране на съдържание, пак стигаме до руски държавни медии или до добре познати пропагандисти, които са на държавна руска заплата. Но така се имитира независимост. Страшно много източници, страшно много информация залива. Там има много за еврото. Дори има помпане, т.е. новини за протести се помпят, споделят се от страшно много канали. Тъй като си поиграхме да направим анализ на цялата мрежа – топ 20 канала, от които тегли информация българската "Правда". Същият анализ на топ 20 канала, от които пък теглят самите източници, от които теглят самите 20 канала, от които се захранва "Правда". Там изскочиха неща, за които Европейският съюз има термин, който е отвъд дезинформацията, говорим за намеса във вътрешните работи. FIMI е съкращението – foreign information and manipulation interference, т.е. намеса във вътрешните работи чрез информация. Там има един термин call to action, или призив за действие. Има страшно много неща, които могат да бъдат квалифицирани като призив за действие, които биват ретранслирани от много канали едновременно. Говорим за протести срещу еврото Има представяне на всякакви малки протести, които са по всякакви малки теми, представени като протести срещу правителството или протести срещу еврото. Помпи се едно такова протестно настроение и се призовава са протест. Всеки протест, който виждаме реален, преди него има с дни помпане в тези "Телеграм" канали. Като цяло дезинформацията благодарение на Digital Services Act на Европейския съюз, който накара социалните мрежи да следят за дезинформационно съдържание, се премести в "Телеграм". Оттам също пак се пере втори път през множество други сайтове. Това е нещо, което никой не наблюдава. Окей, блокирали сме един 10-15 канала и медии, но под това продължава тази информация да извира", разясни медийният анализатор.
Ангелов обясни какви мерки могат да помогнат за справяне със ситуацията:
"Единствените, които се опитват да вкарват законопроекти в тази насока, са "Демократична България" за санкциите. Това е един от големите проблеми. Санкциите имат пряко прилагане, т.е. просто някой трябва да иде да им дръпне шалтера, грубо казано, за медийните санкции. Има всякакви други – за руска собственост, която е санкционна. До ден днешен нямаме описан протокол какво се прави и кой за какво отговаря. В момента примерно един сайт, за да бъде наредено на провайдерите да блокират достъпа до един сайт, СЕМ трябва да подаде сигнал към ДАНС, ДАНС трябва да проверят, ГДБОП – Борба с компютърните престъпления, по някакъв начин и те да участват. Оттам да се включи прокуратурата, пък Комисията за регулиране на съобщенията. Последният да затвори вратата, когато примерно някаква кампания се помпи", разказа експертът.
Пример за подобна кампания от последните дни са информациите в Хасково за съществуващи списъци с имена на момичета в "тъмната мрежа", набелязани за участие в порнографски видеа. От МВР обявиха, че разследване на Районното управление на полицията в Хасково и на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП не потвърждава съществуването на подобни списъци, но ето как се развива кампанията.
"Това нещо тръгва от два сайта със скрита собственост. Собственик им е активист на "Възраждане", член на Общинската избирателна комисия, който е бил преди това кандидат за депутат от "Мутри вън". След два-три дни това с топката се вдига от сайтовете на "Величие". Оттам се хваща от някакви други кликбайт сайтове, после се хваща от сайтове, които са близки до кампанията срещу еврото. Има супер много контент там и телевизионни личности. После общинска съветничка се намесва от ВМРО, която е била кандидат за депутат и след два-три дни това нещо влиза в големите медии обаче като пост. Говорим за помпане в социални мрежи, "ТикТок". "ТикТок" примерно е супер труден за мониториране. В момента той много лесно предизвиква реакции и протест. В един момент въпросът стига и до големите медии, като: "Вярно ли е това?". Стигнем ли до "Вярно ли е това?" по национална телевизия е като "Докажи, че нямаш сестра" като в онзи виц. Загубени са едни ценни 5-6 дни, които с един елементарен мониторинг биха могли да бъдат пресечени. Не забравяме реакциите в парламента в първия работен ден след почивните дни, които пак бяха от същите партии, които са със свързаните медии. Очевидно е, че говорим за кампания. Един прост мониторинг би могъл да върши работа. Ние сме много уязвими за всякакво нещо. Толкова е лесно да бъде предизвикано социално недоволство, че става с 3-4 сайта и тролове в социалните мрежи", констатира журналистът и експерт по теми за дезинформацията.
Ангелов коментира и дали скоро ще успеем да приемем европейските правила за киберсигурност от Регламента за цифровите услуги, заради забавянето на които срещу България се води наказателна процедура от Еврокомисията.
"Аз не съм много убеден, че ще има политическа воля в това нещо, но с един натиск от Брюксел, има и наказателни процедури, би могло да се получи нещо. Правя един анализ за медийната собственост, който почти е привършил. Имаме няколко фирми, зад които стоят двама човека. Придобиват сайтове, които са с кликбайт, с жълто съдържание, с дезинформационно. Окрупняват се тези сайтове, което хич не е добре, защото говори за контрол някакъв над тях. Подобна е била ситуацията в Украйна, докато се усещат късно – 2014 г. Политически сили за обвързани с икономически групировки, които пък притежават медиите. Ние сме в някаква такава ситуация. Надявам се, че няма да има Украйна, но като пример колко далеч може да стигне и колко е опасно", предупреди Георги Ангелов.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
"Ако агресията на Русия срещу Украйна сложи важна черта върху международния правов ред, още по-бруталната агресия на Израел срещу Газа довърши това..