Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ислямските организации в Европа създават паралелни общества"

Мохамед Халаф: "Мюсюлмански братя" са заплаха за ЕС и Балканите

"В България дейността им не е в размер, колкото в други европейски държави"

| Интервю
Мохамед Халаф
Снимка: Стефан Кунчев
Чуй новината! Чуй новината:

"Мюсюлмански братя" са заплаха за ЕС и Балканите.

Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф, като припомни, че още през 2017 г. президентът на Франция Еманюел Макрон е поставил въпроса за заплахата от ислямистките движения, които са несъвместими с европейските ценности, свобода и човешки права, както и за ислямския сепаратизъм:

"Сега отново се появява негово предупреждение. Неговият министър на вътрешните работи Брюно Ротайо преди десетина дни заговори за нов доклад на френското разузнаване, който предупреждава, че политическият ислям и по-точно "Мюсюлмански братя" превземат Франция и Европа. България е част от Европейския съюз, а те развиват дейност навсякъде в европейските държави и на Балканите, където има мюсюлмански граждани и не само от мигрантите, но и местно население. Затова се говори за истинска заплаха от ислямски сепаратизъм. Наистина това е сериозна заплаха не само за Франция, но и за целия ЕС и за Балканите".

По думите му социалните мрежи предоставят голямо пространство за действие на различни групи, най-силната сред които е "Мюсюлмански братя", които получават голямо финансиране от три държави - Катар, Турция и Индонезия, което се посочва в доклада на френското разузнаване:

"Европа е атакувана и от друга мюсюлманска държава - Иран, която създава центрове за влияние в ЕС и на Балканите. Дори в България имат логистичен център на Иран. От 90-те години се знае за "Мюсюлмански братя", когато в България вървяха промени и лесно навлязоха много фондации в страната, които започнаха да се насочват към българските мюсюлмани и да създават различни механизми за въздействие. Най-добрата среда за въздействие върху хората са джамиите, социалните мрежи и културни центрове, които в контакт с обикновените хора опитват да ги включват в техните структури и да ги насочват към различните дейности".

Журналистът подчерта, че разликата между България и другите страни от ЕС е в това, че МВР няма годишен доклад, който да информира българските граждани за всички неща, които се случват в Европа:

"Всяко министерство на вътрешните работи на държавите от ЕС имат страница в интернет, на която всяка година се публикува доклад за всичко, което се е случило - атентати, осуетени опити и т.н. Аз съм поставял този въпрос няколко пъти на пресконференции в МВР и няколко пъти са обещавали различни министри, но не се е случило досега". 

Мохамед Халаф обясни, че "Мюсюлмански братя" е много мощна организация, имат няколко банки, които са в европейските страни, създали са и мрежа от различни бизнеси - "компании, фирми, които ги има навсякъде в страните от Европа":

"В България няма такъв голям размер, колкото в другите европейски държави, защото доста се наблюдават тези дейности от българските служби. Спомняме си случая в Пазарджик в джамията. Българските служби имат натрупан опит и следят още от 90-те години. Европейските държави имат механизми за въздействие, но там има много джамии, които да контролират. Само в Германия има около 3600 джамии, 90% от тях са под контрола на "Мюсюлмански братя". Все още в Европа не са обявили забрана на тази организация, докато в арабските държави я забраняват".

Преките последици от дейността на тези ислямски организации в Европа е създаване на паралелни общества, уточни още Халаф и добави:

"Има три международни центъра, които управляват структурите на "Мюсюлмански братя" - най-големият е в Лондон. Има и в Австрия, и в Германия. Финансовият център е в Швейцария - там се намират банките. ... Европейските държави започват да променят законите си, които позволяваха финансиране на такава дейност. Самите европейски правителства започнаха да правят ревизии на всички тези организации, за да видят къде отиват парите, защото преди нямаше отчет. За България е важно да се види в ислямските училища по какви програми се учи и кои са преподавателите в тези институции".

Интервюто на Стефан Кунчев с Мохамед Халаф в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното, каза Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да се състои до края на август, тъй като..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че "няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план", предаде Франс прес като цитира говорителят на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави“, заяви..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура   за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50