Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво показва първото проучване за нагласите на младите хора към пазара на труда у нас?

Евелина Андреева: Много от младите хора в България мечтаят да работят, но по коренно различен начин от това, което ние си представяме

| Интервю
Евелина Андреева
Снимка: Спас Крайнин

Каква е мечтаната от младите хора в България работа? Опит за отговор ще са резултатите от първото по рода си национално проучване на "Мечтаната работа", инициирано от студентската медия на Нов български университет и реализирано със съдействието на платформата "Kazva.bg". В анкетата са участвали 1069 студенти от цялата страна, които са дали общо 44 632 отговора на въпроси
"Много от младите хора в България мечтаят да работят, но мечтаят да работят по коренно различен начин от това, което ние си представяме за работа". Това заяви пред БНР Евелина Андреева, журналист и директор "Стратегическо развитие и маркетинг" в Нов български университет:

"Във всеки случай не мечтаят да работят от 8 до 5 часа и биха искали те да са предприемачи, те да отговарят за екипа си, те да отговарят за проектите си и въобще разочарованието ще бъде голямо, ако техните представи за пазара на труда са едни, а това, което ще ги посрещне в действителност, е друго. Надявам се, че това няма да се случи, затова смятам, че това проучване, което направихме през тази година със студентската медия на Нов български университет, е много полезно и е за работодателите и за всички завършващи млади хора".
"Общото впечатление е, че ние всъщност виждаме едно много различно поколение от това, което сме ние". Това каза в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" социологът от агенция "Маркетлинкс" (агенцията работила по това проучване) Добромир Живков:

"Нашите деца, за някои нашите внуци, по съвсем различен начин виждат това какво трябва да се работи, какво очакват и какво търсят те на пазара на труда. Студентите най-общо казано вече не поставят кариерата си в центъра на своето бъдеще. Много по-често виждаме желание за това ключовата дума "баланс" да бъде търсена и да бъде постигана в тяхното професионално образование. Очевидно учат, защото имат интерес. Тук е много по-различно сякаш от това, което битува в общото съзнание на обществото, както някога се казваше преди години "Учи, за да не работиш" или "Задължително трябва да завършиш университет", "Влез нещо да учиш, каквото и да било" и така нататък, сега нещата изглеждат доста по-различно. Настоящите студенти, а и тези, които са завършили през последните години, много повече имат възможността да избират, да усещат и сами да се насочват с помощта на близките си към нещата, които са им приятни и интересни". 
Добромир Живков



"Това, което основно регистрираме, всъщност отразява световните тенденции, тоест ние тук всъщност сме в унисон с това, което си представят, че биха искали да работят студентите в развитите западни държави и това от друга страна показва, че ние не сме някакъв откъснат ареал, а си живеем с всичките тези неща, които се развиват глобално". 
Цялото интервю с Евелина Андреева и Добромир Живков можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40