Проф. Милена Моллова е изключителна личност - истински феномен в нашата музикална култура. В Златния фонд на БНР се съхранява запис от концерт на детето чудо през август 1947 г. в Радиото, излъчен на живо. Тогава 7-годишната пианистка изпълнява не само стандартен репертоар, но и свои малки композиции. До нея е един от педагозите й – самият Димитър Ненов. А тя има привилегията да се учи от колоси – освен при Ненов, при Панка Пелишек в София и Емил Гилелс в Московската консерватория.
В Москва Милена Моллова постига славата на най-младия лауреат на първия конкурс „Чайковски“. След което започва огромната ѝ международна кариера – и сега е много по-лесно да се изброят страните, където не е концертирала. Няма сцена у нас, която да не познава нейния неподражаем стил. Още 13-годишна свири със Софийската филхармония в зала "България" под диригентството на Саша Попов, а по-късно е поканена за солистка в първия концерт на камерния ансамбъл "Софийски солисти" (тогава все още Софийски камерен оркестър).
Истинско вдъхновение е проф. Моллова за стотиците си ученици, за които се грижи като за собствени деца. През 2008 г. тя е удостоена със званието “Почетен професор“ на Нов български университет за принос към развитието на пианистичната школа в България. Забележителното е, че своята 85-годишнина неотдавна проф. Моллова отбеляза отново на сцената – с маратон, в който свири в дуо със свои любими студенти. И концертите продължават…
По повод получаването на наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2024" проф. Милена Моллова гостува в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте разговора в звуковия файл.
В предаването „Алегро виваче“ започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание..
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова...
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя..
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите"...
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..