Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от "Музикант на годината 2024": Проф. Милена Моллова с извънредна награда

Слушателите отличиха изключителния принос на пианистката към българската култура

| Интервю
4
Проф. Милена Моллова
Снимка: Ани Петрова

В предаването „Алегро виваче“ правим поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова.
Наградата за изключителен принос към българската култура не всяка година присъства сред традиционните категории, но винаги носи определена категоричност този избор на слушателите. Тя отличава музиканти, които са устояли на времето и тяхното изкуство продължава да вълнува с години. С голяма подкрепа в тазгодишната анкета отличието получи проф. Милена Моллова - пианистка с над 75-годишна кариера и високо ценен клавирен педагог.

Проф. Милена Моллова е изключителна личност - истински феномен в нашата музикална култура. В Златния фонд на БНР се съхранява запис от концерт на детето чудо през август 1947 г. в Радиото, излъчен на живо. Тогава 7-годишната пианистка изпълнява не само стандартен репертоар, но и свои малки композиции. До нея е един от педагозите й – самият Димитър Ненов. А тя има привилегията да се учи от колоси – освен при Ненов, при Панка Пелишек в София и Емил Гилелс в Московската консерватория. 

В Москва Милена Моллова постига славата на най-младия лауреат на първия конкурс „Чайковски“. След което започва огромната ѝ международна кариера – и сега е много по-лесно да се изброят страните, където не е концертирала. Няма сцена у нас, която да не познава нейния неподражаем стил. Още 13-годишна свири със Софийската филхармония в зала "България" под диригентството на Саша Попов, а по-късно е поканена за солистка в първия концерт на камерния ансамбъл "Софийски солисти" (тогава все още Софийски камерен оркестър). 

Истинско вдъхновение е проф. Моллова за стотиците си ученици, за които се грижи като за собствени деца. През 2008 г. тя е удостоена със званието “Почетен професор“ на Нов български университет за принос към развитието на пианистичната школа в България. Забележителното е, че своята 85-годишнина неотдавна проф. Моллова отбеляза отново на сцената – с маратон, в който свири в дуо със свои любими студенти. И концертите продължават…  

По повод получаването на наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2024" проф. Милена Моллова гостува в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте разговора в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Милен Митев и Габриела Георгиева

Отзвук от "Музикант на годината 2024": Победителката Габриела Георгиева

В предаването „Алегро виваче“ започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание..

публикувано на 29.05.25 в 16:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова...

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя..

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите"...

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от..

публикувано на 15.07.25 в 13:30