Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България на крачка от еврото. Домбровскис: Икономиката ви ще расте, доходите също

| Интервю
Валдис Домбровскис
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Само крачка вече дели България от въвеждането на еврото. След като Еврокомисията и Европейската централна банка дадоха тази седмица положителни оценки на готовността на страната ни да стане 21-вата членка на еврозоната, остана да научим окончателния отговор на 8 юли.

След оповестяването на оценката от Брюксел и Франкфурт в София специално пристигна еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис, който от дълги години работи за българското членство в "клуба на богатите". Преди това той води родната си Латвия по пътя към еврозоната и сега балтийската република се радва на сигурността, която й носи еврото. Единната европейска валута е "щит", отбеляза Домбровскис в няколко свои изказвания тук.

Монетата обаче винаги има две страни - от много време говорим за ползите и предизвикателства, които носи на България членството в еврозоната.

Какво означава за еврозоната присъединяването на още една държава?

"Със сигурност е добра новина за България, че отговаря на всички критерии за конвергенция и след като получи потвърждение от страните членки, ще може да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина. Това носи много осезаеми ползи. Новината е добра и за еврозоната, и за Европейския съюз като цяло, защото показва, че еврото и еврозоната са отворени и привлекателни за нови членове и в известен смисъл укрепва еврото като глобална валута, тъй като сега то е втората по големина валута в света.

Що се отнася до реалното сближаване, смятам, че то се случва. Как членството в еврозоната ще повлияе на конвергенцията? Отговорът е в икономическия растеж в България. Очаквам допълнителен положителен ефект, защото страната ви ще усети практически ползи като по-ниски разходи за конвертиране на валута, по-ниски лихвени проценти, по-голяма привлекателност за чуждестранни инвестиции. Всичко това всъщност ще помогне на българската икономика да расте и съответно и на доходите да се увеличават. Присъединяването към еврозоната ще помогне за реалната конвергенция", коментира Валдис Домбровскис пред български медии.

Неведнъж, определяйки еврото като "щит", еврокомисарят Валдис Домбровскис обърна внимание на геополитическото напрежение - пълномащабната руска война срещу Украйна и новата търговска политика на Съединените щати във втория президентски мандат на Доналд Тръмп. Каква е ролята на еврото в условията на слаб долар?

"Европейската централна банка не прави интервенции по отношение на валутния курс - той се определя от пазарите. Следователно ние не коментираме движенията на валутните курсове. Но един елемент, който наблюдаваме в момента, е повишеният интерес от страна на инвеститорите към Европа, както и към активите, деноминирани в евро. Вярваме, че осигуряването на стабилност, предвидимост и зачитане на върховенството на закона, е от значение в турбулентния свят, в който живеем, и трябва да използваме това като сила, за да привлечем повече инвестиции в Европа."

На 9 юли изтича ултиматумът на Тръмп за въвеждане на 50-процентни мита за вноса на европейски стоки в Съединените щати. Готова ли е Европа?

"Американските мита сега са източник на несигурност и оказват негативно влияние върху икономическия растеж в Европейския съюз, но още повече в самите Съединени щати. В глобален мащаб - също. Наскоро публикувахме пролетната си икономическа прогноза и кумулативно за двете години 2025-а и 2026-а понижихме очакването за ръст на икономиката с 0,7 на сто. Една от основните причини е именно отрицателното въздействие на митата и несигурността, която те носят, защото това замразява инвестициите и прави бизнеса по-предпазлив. Предпочитаният от нас сценарий е да преговаряме със Съединените щати. Имаме вече известен напредък. Надявам се, че ще намерим приемливо решение.

Дадохме обаче ясно да се разбере, че ако не постигнем взаимно приемливо решение, имаме готовност да въведем контрамита, за да защитим нашите компании и икономическите ни интереси. Но като цяло е безспорно, че ефектът на митата върху икономиката е негативен."

"Трябва да намерим начин да отиграем ситуацията. Бихме искали да се разберем със Съединените щати. От друга страна търсим възможности да разширим търговските си партньорства. Съвсем наскоро приключихме с "модернизирането" на няколко от тях - със страните от МЕРКОСУР, Мексико, Швейцария, Обединеното кралство. В интензивни преговори сме с няколко други партньори, включително Индия, Индонезия, Тайланд и Филипините. Преговаряме и с Обединените арабски емирства. Имаме и друг вид споразумения, свързани с цифровите технологии и с редките материали. Думата, с която бих определил всичко това, е "диверсификация", отбелязва Домбровскис.

По думите му, Европейският съюз полага усилия да поддържа основания на правила международен търговски ред, защото в крайна сметка това е най-доброто за всички.

Но трябва да сме готови и за най-лошото, което - за съжаление - се случва в Украйна. Европа трябва да подобри отбранителните си способности и затова Брюксел даде разрешение за по-големи разходи за отбрана. Какви са възможностите според Валдис Домбровскис?

"Одобрихме национални клаузи за изключение за редица страни членки, включително за България. Договорихме средносрочни фискално-структурни планове, които определят фискалните траектории за страните членки през следващите 4 години, така че да могат те да увеличат бюджетния си дефицит с 1,5 на сто от БВП.

Какво ще позволи това? От една страна страните членки ще могат да възстановят военните си запаси, защото вече четвърта година изпращат своя техника и боеприпаси на Украйна. От друга страна страните от Евросъюза ще могат да се подготвят за структурно по-големи разходи за отбрана. Ясно е, че те ще се увеличават, тъй като и НАТО се очаква да повиши целевия им размер.

Инициативата "ReArm Europe" ("Превъоръжи Европа") има два елемента. Единият е възможността за допълнителен дефицит, насочен към отбранителни разходи, а другият - заеми от SAFE - инструмент, който разполага със 150 милиарда евро за превъоръжаване и отбрана.       Украйна ще получи общо 30 милиарда евро тази година от Европейския съюз. Вече се работи по осигуряването на финансова подкрепа и за догодина, уверява Домбровскис.

"Нуждите на Украйна от финансиране през тази година са покрити. За следващата година ще започнем дискусиите скоро, също и в контекста на прегледа на програмата на Международния валутен фонд. Той трябва да определи оценката на потенциалния финансов дефицит на Украйна за следващата година, а след това международните донори да обсъдят и да се споразумеят как да го покрият.

По отношение на замразените руски активи в Европа - разглеждаме и обмисляме всякакви възможности. Струва си да отбележим, че с печалбите от тези активи се изплащат заемите, които страните от Г-7 отпускат на Киев. В известен смисъл, Русия вече плаща за щетите, които нанася с пълномащабната си война срещу Украйна."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Караиванова - Начева

ГЕРБ и БСП номинираха дългогодишна зам.-шефка на НОИ за управител на института

Весела Караиванова - Начева е общата кандидатура на депутати от ГЕРБ-СДС и на БСП за управител на Националният осигурителен институт. От 2005 година Караиванова е подуправител с 4 мандата на този пост. Същите парламентарни формации номинират за подуправител на НОИ Ивайло Здравков. От 2010 до 2023 година той е част от екипа на Националната..

публикувано на 03.07.25 в 08:03
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Инспекциите на ядрени обекти в Иран – след одобрение от съвета за национална сигурност

Върховният съвет за национална сигурност на Иран ще одобрява или отхвърля предварително всяка една инспекция на ядрени обекти в страната. Това произтича от закона за прекратяване на сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия, който вече е утвърден от президента Масуд Пезешкиан. Иран спира сътрудничеството с МААЕ Инспекциите..

публикувано на 03.07.25 в 07:49
Володимир Зеленски

Зеленски: Преговорите с Вашингтон за нова военна помощ продължават

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че преговорите между Киев и Вашингтон за нова американска военна помощ продължават, след като от Белия дом потвърдиха съобщенията в медиите, че Съединените щати спират част от оръжейните доставки за Украйна. "На работно равнище, Украйна и Съединените щати сега изясняват подробностите по въпроса..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Ферибот с десетки пътници потъна край остров Бали

Най-малко четирима са загиналите, след като ферибот с 65 души на борда потъна край индонезийския остров Бали, предаде Ройтерс, позовавайки се на местната издирвателно-спасителна служба. 38 са в неизвестност, а 23 - оцелелите, допълва агенцията. Спасителната операция е в ход, макар и да е възпрепятствана от силни течения и ветрове,..

публикувано на 03.07.25 в 07:39

"Политико": Подготвя се вот на недоверие срещу Фон дер Лайен

Срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се подготвя вот на недоверие, съобщи "Политико".   В понеделник в Европейския парламент в Страсбург ще бъде свикан дебат за начина, по който тя ръководи Комисията, а самият вот е планиран за четвъртък, твърдят източниците на изданието. Така за първи път от 2014 г. насам..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов

В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки с лика на Вазов. Проявите са част от инициативите в Берковица за официалното честване на 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. Патриархът на българската литература е роден на 9 юли..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

Правителството предлага линия на бедност от 746 лв.

Правителството предлага линията на бедност за следващата година да е 746 лева, като нарастването е със 126 лева или 19,7 процента. Към официалния праг на бедност законодателно са обвързани месечни и еднократни социални помощи, като те автоматично ще се повишат от началото на 2026 година.  Ще се разшири и обхватът на хората с право да получат..

публикувано на 03.07.25 в 07:25