Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да си разрешим почивка и как да си върнем вкуса на живота?

Снимка: Freepik.com

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля - ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарване на пари, плащане на сметки. Всичко трябва да бъде свършено и гоним срокове, дати, падежи

Това, което можем и отлагаме, наистина е почивката - не тази на морето, за която правим резервации и събираме пари, а истинската почивка, която сами не си разрешаваме. Като че ли ще направим нещо грешно спрямо другите, ако вземем глътка въздух и някакво време само за себе си. 

Пълним социалните мрежи със снимки от красиви места и сякаш се самозалъгваме, че сме си починали наистина и продължаваме да се борим с чувството на вина. Така трупаме огромни запаси от умора, безсъние, прегаряме и се изтощаваме до степен, в която имаме нужда от помощ. 

Иван Ангелов

Защо ни е нужна почивката, как да си разрешим почивка и какво наистина би могло да върне нашите сили, форма и интерес към живота. Направихте ли своите планове за почивка това лято, умеете ли да почивате и какво ви зарежда - за това разговаряме с психолога Иван Ангелов:

"Моят начин на почивка са новите места, новите вкусове и гледки. Дали физиката или психиката се възстановяват по-лесно - това е интересен въпрос, има си специфики за всяко едно от двете, но има общ принцип, според който при натрупване за даден период от време различен тип умора - се нуждаем от почивка", каза за "Нощен Хоризонт" Иван Ангелов

"Човек в еволюционното си развитие не е имал никога такъв голям диапазон от средства като светлини, шумове, дигитални устройства, които да го натоварват и стресират. Всичко това се отразява на нашата нервна система. 

По думите на психолога, ако човек вече е пред кабинета на психолога или психиатъра, той явно не е успял да се справи сам с натоварването и стреса. 

Според Ангелов днес ние сме постоянно заети с нещо, не си даваме дори сметка, че не можем да излезем от този вид стимулация - постоянно да сърфираме в нета, нещо да гледаме или четем, което не ни дава възможност да притихнем, да останем насаме със себе си и мислите си. Постоянно сме в някаква стимулация, което не ни дава възможност да си почиваме

"В голямата си степен това постоянно желание да правим и научваме нещо, това ни отдалечава от истинското спокойствие

Ако трябва да очертая тенденциите от моя практически опит, виждам, че хората, които са на високи позиции в обществото, имат нужда да се справят със стреса, има и доста хора, които са хазартно зависими, има и други, които са на кръстопът и не могат да изберат посоката в живота си", каза за БНР психологът. 

"Това са преди всичко високо функционални хора, които живеят динамично", допълни Ангелов.

Той посъветва да усещаме тялото и мислите си, емоциите си, за да можем да реагираме, когато има отклонение. 


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31