"Винаги на първо място ме интересуват пластичните проблеми. Темите могат да бъдат всякакви, но мен ме интересува пластиката – как мога да направя в мъжки, женски и среден род, единствено и множествено число как мъжът, жената, детето да имат една форма, когато са сами, и каква форма да добият, когато стават в тълпата, в множествено число. Чисто пластичен проблем съм си поставил", обясни пред БНР Койчев и добави, че е направил скулпторите в малко по-голям размер от естествения ръст, а материалът е стиропор.
Материалът няма много значение, защото произведението се случва в главата на зрителите, допълни доц. Лозанов в предаването "Хоризонт до обед".
"Въпросът е там как се изгражда, до какви мисли води, начинът, по който се преживява".
По думите му творбите на Павел Койчев имат собствена съдба:
"В един момент то вече не е толкова зависимо от автора, а тръгва нанякъде".
Каталогът "Пластики и прочити" е издаден от самия Павел Койчев, аз съм автор на текстовете, уточни доц. Лозанов.
"Аз съм мотивиран да пиша за всяко нещо, което той създава. Тези работи попадат в публичното пространство, в медиите и Павел ги събра в две книги, които сега са обединени в една. Това са неговите работи плюс моите текстове. В тази книга са събрани моите прочити на неговите работи".
За Павел Койчев смисълът да съществува изкуството е да води разговор със Създателя, обясни още доц. Лозанов и добави:
"А в съвременния свят и във връзка с трансхуманизма, Койчев има тревога, че този разговор със Създателя нещо не върви добре и че човекът е добил отново самочувствие, че той може да се изравни със собствения си Създател и може да започне да строи отново Вавилонска кула. Това са големи, рисковани въпроси. Сега като че ли сме отново на прага човекът да добие огромно технологично самочувствие и да си помисли, че той сам може, подобно на Господ, да решава съдбите на хората. Това е голяма опасност и в изкуството на Павел Койчев стои предупреждение".
Цялото интервю на Ирина Недева с доц. Георги Лозанов и Павел Койчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..