Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Иванов: На годишна база имаме поскъпване на електрическата енергия с около 14%

| Интервю
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

"На годишна база имаме поскъпване на електрическата енергия спрямо миналия ценови период от порядъка на 14%, което е съществено увеличение. Такова увеличение на цената на електрическата енергия на годишна база сме нямали назад във времето. Кумулативно това ни кара да мислим, че либерализацията или свободните цени на пазара ще ги доближим и ще управляват нашите сметки". 

Това заяви пред БНР Антон Иванов - енергиен експерт от Българския енергиен и минен форум. 

Днес в Комисията за енергийно и водно регулиране ще бъде обсъдено на открито заседание предстоящото поскъпване на тока, парното и топлата вода от 1 юли с близо 5 процента средно за страната. Електроразпределителните дружества и топлофикациите ще изложат своите становища по предлаганите от регулатора цени. 

"Това е новина, която отразява състоянието на сектора и твърде ограничените възможности да се удържат ниски нива за регулирания сегмент на пазара на електрическа енергия. Цената е още далече от реалността, но вече наближаваме тази реалност ускорено. Очевидно се върви към нивата на цените, които са на свободния пазар. Регулациите, във всички случаи очаквам, че ще останат още дълго време, но нивата на регулираната цена вече много бързо ще се доближават до тези, които са на свободен пазар", коментира той.
По думите му цените на електрическата енергия вече се определят по друг механизъм, включват се други източници за формиране на компенсациите за регулирания пазар и по друг начин се очаква да се осъществява поведението на националните производители на електрическа енергия по отношение на националния пазар.

"Това е комплексна промяна, която тепърва ще видим дали и доколко тя ще осигурява защита на крайния потребител", добави Иванов в интервю за предаването "Преди всички". 

"Регулаторът не определя крайна цена, а сега определя базова цена. Очаквам, че в нашите фактури ще видим тази базова цена и ще видим компенсациите, които се получават за всеки потребител. Разликата идва от там, че мрежовите услуги за всеки един регион в страната са с различна стойност. Базовата цена е една и съща, имаме надбавка за доставчика за крайни клиенти, която също е еднаква, но стойността на мрежовите услуги е различна и оттам идват разликите в цените за съответните региони", обясни енергийният експерт. 

Законът беше обнародван на 30 май. В момента текат процедурите по обществени обсъждания и предложения по тези ключови актове на КЕВР, които регламентират детайлите - още не ги знаем, но вече знаем какво става с цената, подчерта той. Според него това е смущаващо

"В закона е допусната тази възможност, но е смущаващо. /.../ В крайна сметка ще разберем какво се е случило на пазара на електрическа енергия някъде чак август, когато ще видим реална фактура и как са отразени различните елементи". 

Компенсациите, които ще защитават крайните потребители от цените на свободния пазар, ще ги получават доставчиците на тази услуга - за разликата между онова, което те са закупили на свободния пазар, и онова, което регулаторът е определил като базова цена и техен разход, коментира още Антон Иванов. По думите му има няколко механизма, които са допустими на крайните доставчици да закупуват на енергия. 

"Вече съвсем ясно в доклада на работната група на КЕВР се казва, че пари за компенсации във Фонда за сигурност на електроенергийната система за битовите потребители няма. Очаква се във Фонда да постъпят пари от бюджета", посочи експертът и добави: 

"Постъпленията във фонда от продажба на въглеродни емисии силно намаляват. Приходите във фонда се определят до голяма степен и от 5-те процента, които се събират от търговските участници, но тези приходи са достатъчни да покрият разходите за компенсиране на ВЕИ-производителите, на топлофикациите за електрическата енергия, за оставащата една година за дългосрочния договор с ТЕЦ "Марица Изток 1". Но за бита остават съвсем малко пари - ясно е подчертано в доклада". 

Цялото интервю на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Антон Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Зам.-кметът на Костинброд: За първи път виждам пожар с такава сила и интензитет!

"Такова нещо виждам за първи път! Такъв интензитет и такава сила!"...  разказа пред БНР зам.- кметът на Костинброд Александър Ненов, след като в населеното място избухна голям пожар. Огнената стихия вече е овладяна, но не е локализирана, обясни сутринта директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов.  Пожарът в района на..

публикувано на 22.07.25 в 10:15

Държавният департамент одобри сделка с България за противокорабен ракетен комплекс

Държавният департамент на САЩ е одобрил България да купи базиран на брега противокорабен ракетен комплекс и свързано с него оборудване. Стойността на сделката е около 620 милиона долара. Правителството на България е поискало да купи комплекса от три многофункционални системи за разпределение на информация Link-16, тактически морски ударни..

публикувано на 22.07.25 в 10:15

Възстановено е движението в междугарието Калофер - Тъжа след дерайлиране на влак

Възстановено е движението в междугарието Калофер - Тъжа, където снощи дерайлира товарен влак на частна железопътна компания. Композицията се е движела по направлението Волуяк - Бургас. На гара Калофер, при потегляне с ниска скорост,  са дерайлирали крайните вагони на влака. При инцидента няма пострадали, само щети по железния път. Към..

публикувано на 22.07.25 в 09:58
Гита Гопинат

Първият зам.-шеф на МВФ напуска поста си

Първият заместник - управляващият директор на Международния валутен фонд Гита Гопинат ще напусне Фонда в края на август, за да се завърне в Харвардския университет, съобщиха от институцията. В прессъобщението е цитирана ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева, която определя Гопинат като "изключителен колега", който е "отдаден на мисията..

публикувано на 22.07.25 в 09:22
Михаил Миков

Михаил Миков: Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура

Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура. Това заяви пред БНР Михаил Миков, бивш председател на НС, бивш лидер на БСП. "Прокурорите трябва да се подчиняват единствено на закона, когато вършат своята работа. И това е големият проблем, но той не се решава от смяната на един или друг главен прокурор, нито с..

публикувано на 22.07.25 в 09:20

Кюстендилското село Смочево въведе режим на водата

Планинското с. Смочево въведе от тази нощ режим на водата заради спадналия дебит на водохващането Робовица, каза за БНР кметът Стефка Зашева. От същия водоизточник са и селата Мурсалево и Слатино. Където вероятно също ще се стигне до режим. Финализират проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила Водохващането Робовица е..

публикувано на 22.07.25 в 09:00
Брифинг на главен комисар Александър Джартов във връзка с възникналия пожар на територията на селата Опицвет, Безден и Богьовци.

Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран

Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран. Това каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Огънят е засегнал и къщи. Предстои да се направи оглед, обясни Джартов.  Има един фронт, който се развива. По него ще се работи до локализиране на пожара, допълни той.  12 екипа на пожарната са на терен: "И..

публикувано на 22.07.25 в 08:39