От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство Юлита Фъсева и съпругът й Димитри Местдаг.
Юлита Фъсева е родена във Велико Търново, в семейство на музиканти. Когато е на 9 години, заминава за Германия, където майка й е поканена да свири. Фъсева е завършила музикалната академия във Франкфурт, но след това професията я отвежда в Белгия. От 26 години виртуозната контрабасистка е част от Симфоничния оркестър на Антверпен. Казва, че е благодарна на съдбата за шанса да свири в един от най - добрите оркестри на Белгия.
"В оркестъра попаднах съвсем случайно, благодарение на приятели, които ми казаха за това място. Бях много позитивно изненадана. Оркестърът е много добър. На мен много ми хареса Антверпен. Беше любов от пръв поглед и вече 26 години съм в оркестъра. Така се запознах и с моя съпруг, който беше дошъл преди мен в този оркестър. Той свири на английски рог. И така останах тук...", разказва музикантката.
Срещата ни с Юлита Фъсева е в Центъра за култура "Бозар" в Брюксел. Разговаряме час преди концерта на Симфоничния оркестър на Антверпен с тазгодишните лауреати от конкурса "Кралица Елизабет" - едно от най - значимите събития в културния календар на Белгия.
"Да, нашият оркестър тази година съпровожда лауреатите номер 1, 2 и 3 на конкурса "Кралица Елизабет". Имаме това щастие. Обикаляхме цяла Белгия и тази вечер е последният концерт, тук в "Пале де Бозар" в Брюксел, в присъствието на краля на Белгия. Аз специално много обичам да свиря тук, защото атмосферата е много специална. Тук има история в тази зала. Това арт - нуво, арт - деко, тази архитектура, тука толкова събития са се случвали. И има някаква история, която се усеща, когато човек седи и свири на сцената. И акустиката е много хубава, много специална..", казва контрабасистката.
Връщайки се назад в спомените Юлита Фъсева разказва, че като дете в България, е свирила на пиано. Когато заминала с родителите си в Германия, заменила пианото с виолончело, а на 18 - годишна възраст решила, че инструментът, с който иска да се изразява е контрабасът.
"Аз идвам от музикално семейство. Майка ми е виолистка, а баща ми доктор. Вуйчо ми също е музикант. И така, ние със сестра ми, гледайки нашите родители също се запалихме по музиката. Тя свиреше на цигулка, а аз на виолончело, когато дойдохме в Германия. После на 16 години прекъснах с музиката. Явно заради пубертета. Казах, че не искам да ставам музикант. Много обичах модата и исках да се занимавам с това, защото съм много креативна. Но след две години усетих, че нещо ми липсва. В ГДР, където израснах, нямаше много възможности за мода. Всичко ми се виждаше много скучно и банално. И се отказах от модата.... Всъщност майка ми ми каза "защо не свириш на контрабас, той е близо до челото". И така започнах уж на шега...Много бързо влязох в консерваторията във Ваймар. И така продължих с ученето на контрабас, от което съм много щастлива. Много си обичам инструмента. Навремето нямаше много жени, бях една от редките музиканти. И това го правеше нещо още по - специално, по провокативно. Аз съм малка и много хора се учудват как свиря на този контрабас, но аз много си обичам инструмента и с любов го свиря до ден днешен", казва нашата сънародничка.
Въпреки че от десетилетия живее в чужбина, Юлита никога не е прекъсвала връзката си с България. Всяко лято се връща в родния си град Велико Търново. А преди 15 години, заедно със съпруга й Димитри Местдаг, запленени от магията на Арбанаси, започват да правят фестивала Arbanassi Summer Music - който е симбиоза между музика и история.
"От 2010 г. е фестивалът Arbanassi Summer Music, който основахме заедно с община Велико Търново. Ние сме артистичните директори..Имаме голяма подкрепа от общината. Тази година ще бъде 15 - то издание. Ще бъдат три концерта - на 10 - ти, 13- ти и 16 - ти юли. Ще свирим в църквите "Свети Архангел Михаил" и "Свети Георги". Това са църкви, които не са действащи и затова е възможно да свирим там. Програмите са три различни. Първата е с
духови инструменти, а другите два концерта - ще свирим Верди, Дворжак, Глазунов и Римски - Корсаков. Музикантите са международни. Тази година има доста българи, които обаче учат в чужбина - цигуларката Роберта Верна, талантливата Лора Маркова, цигуларката Дора Димитрова, виолистката Стефания Янкова и виолистът Румен Цветков и Теодора Атанасова. Поканили сме двама кларинетисти и един фаготист от Белгия. А моят съпруг Димитри Местдаг ще свири на обой", казва Юлита Фъсева.
А публиката, която идва на фестивала в Арбанаси е много разнородна, казва нашата сънародничка.
"Има много туристи, които идват и хора от района, които имат вили. Идват специално и хора от София, които са чули за фестивала. Те казват "с нетърпение ви чакаме да дойдете". Планират си ваканцията спрямо нас....Публиката идва с такъв интерес, с такава обич, с топлина. Усещането е много специално. Понеже ние сме много близо един до друг. Дистанцията с публиката е много малка и е едно взимане - даване. Не може да се опише. Човек трябва да дойде, за да го усети....Колкото по - възрастна ставам, толкова повече се привързвам към България. Чувствам там някакви корени. Това ми дава страхотно чувство, откакто го има този фестивал, да свиря в България и да усетя тази връзка. Даже съм имала моменти, в които си казвам "ще оставя всичко тука и ще се върна в България". Някак си топлината, която имат българите, не може да се опише. Ние всъщност сме много топъл народ", казва в заключение музикантката Юлита Фъсева.
Още слешайте в интервюто на Даниела Големинова с Юлита Фъсева за "Закуска на тревата".
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..