Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяват възможностите на еЗдраве

| Интервю
Снимка: Борислава Борисова
Чуй новината! Чуй новината:

Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система, предлага ръководството на НЗОК на Министерството на здравеопазването. Идеята е да се даде възможност на хората, които имат достъп до еЗдраве, да могат да следят и за медицинската активност около техните роднини, възрастни или тежко болни хора. Тази идея се мотивира включително и с разкритията за незаконните домове за отглеждане на възрастни хора, където те са били настанявани, без да се дава навременна информация за техния здравен статус.

Продължава големият интерес към сдвояването на мобилните устройства с цел хората да използват приложението Е-здраве, посочи пред БНР Борис Костадинов, директор на Дирекция "Софтуерна интеграция" в "Информационно обслужване".

"Имаме доста засилен интерес от сдвояването на място в офисите на "Информационно обслужване", НЗОК или РЗИ. В последно време виждаме повишение на числата. Откакто сме стартирали с тази кампания повече от 75 хил. души са дошли на място в един от тези офиси за сдвояване, което е доста добър старт", уточни той.

В предаването "Преди всички" Костадинов отбеляза, че в повечето случаи хората нямат затруднения със сдвояването и достъпа до приложението. В единични случаи изникват технически затруднения, които лесно се отстраняват, добави той и напомни, че имат 24-часов кол център, където всеки може да потърси помощ.

Ако телефонът бъде върнат до фабричните настройки, достъпът до приложението ще бъде загубен, предупреди Костадинов.

Той разказа какви са най-новите функции на приложението. Една от тях е персонализираният план за здравна грижа:

"Там можете да видите всички събития, които ви се полагат по нашето здравеопазване – профилактики, ваксини, изследвания. Можете да видите точно кога трябва да се изпълнят, колко време остава, както и да видите във всяко от тях какво се съдържа. Има и нотификация, когато такова събитие наближи. Погрижили сме се да информираме хората навреме, за да засилим профилактиката и грижата за здравето".

По думите му напомнянето важи и за децата на потребителите. Ако детето е непълнолетно, няма необходимост да се прави нещо допълнително – децата се интегрират автоматично в профила, обясни той.

Предстои да се включат и по-специализираните събития при хронично болни или при хора със заболявания с дългосрочно наблюдение, обяви Костадинов.

"Здравните данни трябва да се пазят. Няма как с лека ръка да позволяваме достъп, който би могъл да бъде експлоатиран от недоброжелатели. По тази причина е ограничен само до методи от степен "висока"", подчерта още той. И обяви, че от следващата седмица за поне 2 месеца ще има изнесени пунктове за такава помощ.

Цялото интервю на Силвия Великова и Елена Бейкова с Борис Костадинов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20