Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчват наградите "Млад благодетел" - отличени са ученически проекти с каузи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел".

Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта.

За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си "Дигитална фолклорна палитра".

"Замисълът на този сайт е да можем да кликнем върху определена област, определено село и да чуем автентично пеене, да видим текстовете на песни, обреди, дори възстановки на обреди, които децата са изиграли, интервюта с хора, които изпълняват такива фолклорни песни. Ще може да надграждаме тази дигитална платформа - ако посетим някакво селце и някоя баба ни изпее нещо, да запишем, да качим. По този начин тази палитра, тази карта на България да расте и да е все по-пълнокръвна."

Това разказа пред БНР Станислава Рашева, председател на УС на фондация "Благотворител", която връчва наградите. Фондацията работи в сферата на образованието, от 15 години развива програма "Добродетели" и предоставя стипендии.

Второто и четвъртото места в конкурса касаят екологични проекти на ученици от Стара Загора, които са провели състезания.

"Те обединиха по трима-четирима ученика от различни училища и не беше като състезание да видим кой отбор е по-знаещ, а по-скоро презентираха проблеми на градовете", посочи Рашева.

Третото място е за "Заедно сбъдваме мечти" на дванайсетокласнички от Враца, сприятелили се с деца, лишени от родителски грижи от дом за сираци.

"Искахме да проучим всяко дете от дома за какво си мечтае като подарък. Учениците обикаляха от магазин в магазин, за да намерят точно това", сподели тя.

Пето място е отредено на ученици от Английската гимназия в Русе, провели кампанията "Млад кръводарител" и посетили дом за възрастни хора с деменция. Амбицията е повече млади хора да откликват на каузата да кръводаряват.

Шесто място са спечелили момичета от Свищов, които са подготвили  "Седенки край бистро кладенче", а състави от различни места са посещавали седенките. Основната цел е била да се запали любовта към фолклора в сърцата на малките деца.

"Учениците се връщат в детската градина, в която са учили, заедно учат фолклорни песнички. Големите им пикове в проекта са тези седенки с песни и танци."

Последният проект, в различна категория без класиране, е за иновативно предприемачество с кауза. Събирани са калъфчета от стари телефони за рециклиране, които са преобразени, ангажирайки възрастни хора с увреждания от два дома.

"Започнаха да правят сапунерки. Закупиха им материали да правят свещи с поставки от такива телефони. Управителката на дома каза – не съм виждала тези хора така ентусиазирани, така усмихнати! Наистина докосваме сърцата на тези възрастни хора", каза Станислава Рашева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30