Това заяви пред БНР бившият социален министър Христина Христова преди конференцията "Промени в пенсионния модел – България", която предстои днес в София.
"Това, че ще се увеличават заплатите и пенсиите – да – то е свързано с това, че икономиката ще има по-малко разходи, свързани с тази трансформация и с постоянно превалутиране, когато не сме с евро. За пенсиите - ако не се направят промени, ще продължим по сегашното законодателство", коментира тя.
Според нея е необходимо сериозно обсъждане по няколко въпроса:
"Как да се осигурят повече приходи? Второ – как да се затегнат разходите в пенсионната система – такива, които ги наричаме пенсии, но всъщност не са пенсии и изискват другата система на държавата – социалното подпомагане, да работи добре и да обхваща тези хора в пенсионна възраст, които са с нисък социален статус, не могат да се справят сами, нямат близки, които да им помогнат – тогава държавата трябва да помогне за пенсиите. Швейцарското правило няма как да не се постави на масата за дебат – този ли е механизмът, тази ли е формулата, по която да се осъвременяват всяка година пенсиите от 1 юли".
В интервю за предаването "Преди всички" Христова отново постави въпроса за изчистването на пенсионната система от плащания, несвързани с трудова дейност. По думите ѝ между 60 и 70 хил. пенсионери получават такива пенсии, което утежнява и замъглява картината на състоянието на пенсионната система.
За нея е много тежък въпросът дали да се увеличава пенсионната възраст. Тя смята, че това не може да стане на този етап.
Другото деликатно и трудно, което трябва да се обсъди, е размерът на осигурителните вноски, подчерта още бившият социален министър. Според нея, ако се вземе политическо решение за такова увеличаване, то то трябва да се случи много плавно и с много дълъг хоризонт:
"Това е много деликатен въпрос, защото това ще намали разполагаемия доход на хората, защото 40% от пенсионната вноска внася работещият човек, ще увеличи цената на труда за работодателя, който внася 60% от тази пенсионна вноска. Това може да повлияе на повишаване на цени на продукти, на безработица и т.н.".
Всичките въпроси, които трябва да се поставят на дебат, са много трудни, категорична бе Христова.
Тя коментира и въпроса за допълнителното пенсионно осигуряване. Във втория стълб има гаранция, че никой не може да загуби сума, която е внесъл, напомни експертът. По думите ѝ вторият стълб не е влязъл напълно във функциите си, за да се покаже неговият ефект.
"При всички случаи е добре да я има тази допълнителна пенсия, особено ако се раздвижи инвестиционният портфейл".
Цялото интервю на Диана Дончева с Христина Христова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното, каза Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да се състои до края на август, тъй като..
Германия заяви, че "няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план", предаде Франс прес като цитира говорителят на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави“, заяви..
Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..
Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев. От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора. Свои..
От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи. Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..
Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли. Велислава Делчева е новият омбудсман на България..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..