Руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 година сближи Москва и Техеран. Иран подкрепя Русия във войната с военна техника, основно дронове, но и с ноу-хау - как да могат да бъдат заобикаляни западните санкции, под които Иран съществува от много години, а Русия - след агресията срещу Украйна. Русия ходатайства за приемането на Иран в някои световни организации, като БРИКС+, Евразийския икономически съюз и Шанхайската организация за сътрудничество. И така частично извади Техеран от дипломатическата изолация.
Само преди няма и половин година руският президент Владимир Путин прие в пищната голяма зала на Кремъл своя ирански колега Масуд Пазешкян за официалното сключване на всестранно споразумение за укрепване на връзките между двете недолюбвани от западния свят държави. Но този договор се оказа не чак толкова всеобхватен, както лично се убеди иранският външен министър Абас Арагчи в понеделник.
Отиде на крака при руския президент, но си тръгна с горчив вкус в устата и празни ръце, защото не получи очакваната подкрепа срещу Съединените щати и Израел, а чу само протоколни доброжелателни думи.
Защо Русия не се притече на помощ на своя съюзник, обяснява политологът от университета в Инсбрук и един от най-уважаваните изследователи на Русия проф. Герхард Мангот.
"Споразумението за всеобхватно партньорство от януари тази година предвижда военно и техническо сътрудничество, но не и нещо подобно на чл. 5 от договора на НАТО, т.е. няма ангажимент за взаимна подкрепа във военен конфликт. Извън добрите думи Русия остави Иран сам срещу Израел и Америка, и това ще тежи на отношенията им. Москва и Техеран споделят презрението към Запада, но Русия търси път към сближаване с Америка, а това няма как да бъде преглътнато от режима на аятоласите", коментира проф. Мангот.
- В такъв случай какво е Иран за Русия? Инструмент за прокарване на интереси в Близкия изток, където Иран иска да се превърне в мощна регионална сила?
- Важно е да се знае, че между Русия и Иран има исторически обусловено недоверие. По тази причина, а и заради фокусирането им върху упадъка на Запада техните отношения са ограничени, могат да бъдат единствено прагматични и няма как да бъдат надградени до общ съюз. Иран е партньор за Русия и нищо повече. Русия не иска Иран да притежава ядрена бомба. Затова в момента в Москва са доволни, макар и сдържано, че американците нанесоха сериозни щети на иранските ядрени съоръжения и най-малкото са успели да забавят Техеран в създаването на бомба. Русия използва Иран като проводник на собствените си интереси в региона, особено след свалянето на режима на Башар Асад в Сирия, ключов съюзник на Москва в Близкия изток. Така на руснаците им остава единствено Иран, въпреки че засега успяват да запазят военните бази Хмеймим и Тартус в Сирия.
Русия обаче няма да прегърне Иран като съюзник, защото това би я изправило срещу Израел. Нещо, което Москва няма да допусне. Освен това обвързване с Иран ще създаде на руснаците големи проблеми с монархиите в Персийския залив. Саудитска Арабия е важен партньор в ОПЕК+ за управление на петролния пазар и поддържане на високи цени, Обединените арабски емирства - за заобикалянето на западните финансови санкции.
- Санкциите срещу Русия са наложени заради нахлуването й в Украйна. По какъв начин войната срещу Украйна влияе на сложния баланс на Русия да бъде от една страна партньор на Иран и едновременно в добри отношения с основния му враг Израел?
- За войната срещу Украйна иранците бяха важни като доставчик на дронове и балистични ракети с малък обсег. Но това вече не е от голямо значение, защото руснаците произвеждат дроновете сами и дори ги модифицираха. Тези военни доставки не натежаха особено на отношенията с Израел, въпреки че Кремъл остро осъди ударите срещу Иран. За Русия е много по-важно, че Израел не се включи към западните санкции и не помага на Украйна с оръжия. Кремъл се надява това да остане така. Освен това в Израел живеят много руски евреи и Москва просто не може да си позволи да се обърне срещу Тел Авив. Поведението на Русия в 12-дневната война се определя и от желанието за сближаване със Съединените щати. Така че руският президент Путин нямаше как да застане на страната на иранците.
- Как си обяснявате, че след нахлуването в Украйна Русия стана значително по-отстъпчива към Иран и амбициите му да развива ядрената си програма?
- Това е свързано единствено с военните доставки на Иран, защото в началото на войната руснаците зависеха напълно от иранските дронове. Въпреки това обаче, за да не будят съмнение, че се обвързват с Иран, така и не му доставиха обещаните изтребители Су-35 и зенитно-ракетни комплекси С-400. Ако иранците разполагаха с тях, на Израел нямаше да му е толкова лесно във войната. Руснаците бяха притеснени, че опитите на Доналд Тръмп тази пролет да сключи нова ядрена сделка с Иран могат да се увенчаят с успех. Независимо колко и какво беше унищожено в Иран, режимът няма да позволи Вашингтон да му диктува параметрите на собствената ядрена програма. Иран ще продължи да обогатява уран, така че се питам - каква сделка изобщо може да бъде постигната?
Ако в замяна Западът отмени санкциите срещу режима, това ще позволи на Иран да увеличи добива на петрол, да излезе отново мощно на световния пазар и по този начин да натисне надолу цените за руския петрол. Русия пак ще се опита да посредничи в тези преговори, както Путин вече два пъти предложи на Тръмп. Руснаците се опитват да "останат в играта", така да се каже, но това предложение на Путин е изключително цинично и Тръмп беше много категоричен, че ако има нужда от Путин за нещо, то е прекратяването на неговата война, а не на конфликта с Иран.
- Русия възприема себе си като световна сила, докато амбициите на Иран - поне засега - се ограничават върху Близкия изток. Къде още се разминават Москва и Техеран?
- В Южен Кавказ Русия и Иран споделят общ интерес срещу разрастването на влиянието на Турция. В този смисъл те се опитват да свият доминиращата в момента роля на Азербайджан. Иран е притеснен заради азерското малцинство в страната, на което не му е чужда идеята за обединение на всички азери в една държава. А Русия отдавна води борба с Турция за хегемонията в Южен Кавказ, където разпределението на силите значително се промени след като преди пет години Азербайджан спечели втората война за Нагорни Карабах с помощта на Турция. В това време Русия е ангажирана с войната в Украйна и се видя принудена да загърби този регион.
В Азербайджан влизат големи количества газ от Русия, за да излязат след това в посока Европа като азерски газ. Говорим за тръбен газ, който Русия все още изнася за ЕС. Следващият, 18-ти пакет санкции, който не беше приет на срещата на върха в Брюксел заради ветото на Словакия, рано или късно ще влезе в сила и ще забрани напълно руския внос.
- Предстои среща на върха на БРИКС в Бразилия, на която няма да присъстват нито китайският президент Си Дзинпин, нито руският Владимир Путин. Групата, която оспорват доминацията на Запада и иска многополюсен свят, преди година и половина прие Иран за член. След като Русия и Иран споделят желанието да разрушат световния ред, доминиран от Запада, имат ли алтернативен модел, който да предложат? Нещо градивно, нещо повече от разрушаване.
- За тях БРИКС е алтернативата, която предлагат. В тази организация на най-големите развиващи се страни - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, Иран членува с изричното ходатайстване на Русия. За Москва и Пекин БРИКС със сигурност е геополитическият контрапункт на Запада. Но не всички в групата мислят така. Индия е категорично против това противопоставяне и разнобоят в групата БРИКС пролича много ясно в реакцията на 12-дневната война. Русия и Китай осъдиха израелските и американските удари срещу Иран, макар Пекин да беше много по-сдържан.
Но Индия и Бразилия се въздържаха напълно. Така че групата, в която наред с Иран вече членуват Египет, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Етиопия, не е толкова сплотена, както биха искали Русия и Китай. В този смисъл загубената от Иран война срещу Израел и Съединените щати беше удар и по групата БРИКС, която се позиционира като основен геополитически и икономически съперник на Запада.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Община Троян вече предлага на туристите и гостите си ново мобилно приложение, което ги насочва към всички забележителности на региона, туристически маршрути и друга полезна информация. Новото мобилно приложение "Голд Троян" е иновативен дигитален помощник за всички, които искат да открият богатството на региона, поясни Христо Ангелов - експерт по..
Израелското посолство във Великобритания заяви, че е "дълбоко разтревожено“ от скандиранията "смърт на Армията на отбранителните сили на Израел“ на фестивала в Гластънбъри. Полицията разследва инцидента. Видео показва един от членовете на дуета “Боб Вилан” (Bob Vylan) да крещи лозунга в микрофона и част от публиката да се присъединява. Дуото свири..
Днес се отбелязва Националният ден за безопасност на движение по пътищата. По този повод в Кърджали децата от града ще имат възможност да видят театралната постановка "Безопасна приказка", която представя основните правила за движение. Според режисьора Гълъб Бочуков децата от малки трябва да се запознаят с дисциплината на пътя: "Това е представление,..
За Деня на Дунав екипът на Изпълнителната агенци за проучване и поддържане на реката отваря вратите си за посещения от граждани. За първи път ще са достъпни специализирани кораби и плаващи кранове. От 10 до 13 ч на неделния ден русенци и гостите им ще могат да разгледат отвътре специализираните кораби "Дунав" и "Осъм", с които Агенцията за..
След ключово процедурно гласуване в събота Сенатът на САЩ придвижи широкообхватния законопроект за намаляване на данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, с което увеличи шансовете той да бъде приет през следващите дни. Тръмп: Законът за разходите ще доведе до невиждан досега растеж на икономиката Гласуването по процедурата за..
В митрополитската църква музей "Св. св. Петър и Павел“ във Велико Търново днес ще бъде почетена паметта на 110 търновски боляри, избити през 1394 г., както и на героите от двете Търновски въстания от 1598 и 1686 година. Пресветата литургия започва от 9 часа в средновековната църква във великотърновския квартал "Асенов“, носеща имената..
В деня на светите Петър и Павел своите празници честват градовете Павликени и Лясковец. В Лясковец празничният ден ще започне с литургия в манастира "Св. св. Петър и Павел“. Вечерта е тържествената сесия ва Общинския съвет. Тази година няма да се присъжда званието почетен гражданин. Ще бъдат обявени носителите на годишните наградите за..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
От 1 юли т. г. започваме с плащанията за саниране на многофамилни сгради. Направили сме цялата организация и тези с анекси, дори в Габрово..
Не е платен нито лев за санирането, което се прави на два жилищни блока в Кюстендил по процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на..