Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

5
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци. Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката.

В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и писател и Добрин Финиотис, уредник на къщата-музей на Дора Габе в София. 

Творците представи директорът на Регионалната билиотека Оксана Цветанова, стихове от Юлия Пискулийска изпълни актрисата Мариета Калъпова.

Боян Ангелов представи и едно от най-авторитетните издателства у нас "Български писател".

Покана за посещение в къщата - музей "Дора Габе" отправи уредникът Добрин Финиотис.

Стиховете на творците развълнуваха плевенчани, а Юлия Пискулийска разкри част от творческия си процес.

Боян Ангеров и Юлия Пискуилйска

Аудиторията се запозна интересни детайли около дейността на Съюза на българските писатели в грижата за ценностите на българския творчески дух, както и с многоаспектните постижения на едно от най-старите и уважавани издателства у нас, каквото е "Български писател".

При голям интерес директорът на библиотеката Оксана Цветанова откри вечерта с вдъхновяващо представяне на тримата творци и даде думата на актрисата Мариета Калъпова за поетичен рецитал по техни стихове.

Боян Ангелов също представи подбрани свои стихотворения, сред които се откроиха "Мадам Бътерфлай"- посветено на избухналите ядрени бомби над Хирошима и Нагазаки, както и творбата в памет на поета Ламар, който дълбоко го е впечатлил със съчетанието на винаги представителен външен облик и неподозирано скромно битие в ежедневния живот зад този образ. 

Мариета Калъпова

Юлия Пискулийска направи силно впечатление с представените от Мариета Калъпова подбрани нейни творби, сред които бяха "Игра на бъдеще" и "Затворен кръг". С особен интерес бяха посрещнати споделените от нея увлекателни и поучителни истории от журналистическия й опит, който по думите ѝ до голяма степен е оформил и творческите ѝ търсения като поет и писател:

"Сутрин, като се събудя, сядам в градинката над Руската църква и започвам да пиша стихове. Хубаво е, когато човек има усещането за думите, които му дават смисъл в живота. Моята душа сега казва, че тук срещнах хора, които имат връзката със словото и такива хора имат жива душа, сподели за "Рано в неделя" Юлия Пискулийска. 

По думите на Пискулийска, любовта у всеки човек е тази, която ако я има - тя застава над злобата и зависта, и тогава именно ще има по-малко болка и повече - щастие у хората. 

Добрин Финиотис, като уредник на къщата - музей на Дора Габе в София, разказа за любопитната ѝ семейна съдба, сподели избрани нейни стихове, както и ключови моменти от дейността на къщата-музей. Беше представено и кратко видео, посветено на видната българска поетеса.

Добрин Финиотис, Боян Ангеров, Юлия Пискуилйска и Оксана Цветанова, която връчва приза

В срещата-разговор се включи и плевенската поетеса и писателка Лалка Павлова, която подчерта философския характер и гражданските позиции в творчеството на Боян Ангелов, като освен това допълни картината с приноси на издателство “Български писател”.

Добрин Добрев Финиотис, уредник на Дома с музейна експозиция "Дора Габе" - София, представи новото издание на стиховете на добруджанската поетеса, след което беше излъчен и фрагмент от документален филм за Дора Габе, илюстрирано с фотоси от превърнатия в музей неин софийски дом, дарен на СБП. 


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30