Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Евтимова от Института за развитие на публичната среда:

251 заседания на парламентарните комисии, най-малко е работила тази за корупцията

| Интервю
Диана Евтимова
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

От 21 януари до 30 юни заседанията на парламентарните комисии са 251. Това заяви пред БНР Диана Евтимова от Института за развитие на публичната среда, които направиха изследване "Комисиите в парламента: роля и активност в първите 6 месеца на 2025 г.".

Най-натоварена в този период е била Комисията по конституционни и правни въпроси с общо 21 заседания, следвана от Комисията по бюджет и финанси и Комисията за контрол на службите за сигурност, които имат по 14 заседания, посочи тя.

Най-малко заседания пък са провели комисиите по превенция и противодействие на корупцията, по електронното управление и тази по околната среда и водите. Комисията за превенция на корупционни практики е заседавала само по веднъж на месец, изтъкна Евтимова и обобщи:

"Явно тази тема, макар да е на дневен ред за медиите и за обществото - знаем, че това е въпрос, който вълнува гражданите и ги засяга, не е толкова силно застъпена в рамките на парламента".

По думите ѝ приетите законопроекти са доста малко от началото на годината и не са в сферата на борбата с корупцията.

В настоящия парламент има 25 постоянни комисии, отбеляза Диана Евтимова в интервю за предаването "Преди всички" и обясни, че те са в центъра на законодателния процес. Там протича същинската експертна работа по обсъждането на законодателните предложения, допълни тя.

В комисиите могат да се канят представители на изпълнителната власт, министри, на държавни институции и агенции, както и експерти, граждани и неправителствени организации.

Именно по време на обсъжданията в комисиите се постигат политическите договорки, които ние не виждаме в зала, коментира Евтимова. Като особено важни тя посочи комисиите по бюджет и финанси и по правни и конституционни въпроси, през които минават голяма част от предлаганите законопроекти и изработеното законодателство.

Съставът на комисиите е предмет на политически договорки между партийните групи в парламента, изтъкна още тя и добави, че основно политическите договорки определят ръководствата на комисиите, а не толкова експертизата:

"В настоящия парламент ръководствата на комисиите бяха разпределени почти изцяло към представители на партиите от управленската коалиция. В минали години не беше такава практиката и опозиционните сили имаха повече ръководни длъжности в комисиите. Това е сигнал за намаляването на възможността за по-активно участие на представители на опозиционните сили в този център на законодателния процес и обсъжданията. Опозиционните сили нямат възможност да бъдат по-централни участници в обсъжданията на законопроектите и определянето на дневния ред на комисиите, а оттам и на парламентарните заседания в последствие".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Диана Евтимова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23