Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът", която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си.
"Като се замисля как се чувствам на моите 60 години, нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи и желание за работа.
А това, което не съм направил, сякаш трябва да побързам да го направя", сподели художникът Андрей Янев.
Изложбата "Съветът" е съвместен проект на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и Художествената галерия в Казанлък, под патронажа на Президента Румен Радев. Куратор е изкуствоведът Пламен Петров, който е и директор на ХГ-Казанлък.
"Опитността, която човек добива в годините, винаги трябва да бъде почитана, но по-важната част, според мен, е в надбягването ни в живота ни. А докъде ще го докараме - знае само Този, който ни е създал. Най-важното за мен е да не спирам, движението е всичко", каза още художникът.
"Всеки един от нас преминава през много огън, всеки трупа опитности. Някъде те са му необходими, друг път чакат своето време, в което да бъдат използвани... Но провокацията да отправяш към себе си въпроси, на които още не си получил отговори, ме държи в будно състояние", изтъкна Янев.
"Съветът" е картина, която Андрей Янев е нарисувал преди 20 години. След неочаквано споходило го видение, след "смъкване на завесата" между Тук и Там, той документира видяното, чутото, съ-преживяното. Без редакции, само за един ден.
Върху платното намират свое въплъщение обезпокоилите го образи. Не лица, а нозе. Нозе на човеците, на мъдреците от храма или на старците от синедриона – кой може да ни каже? И не материя, а безплътната сянка на ангела се възправя срещу им.
За съвет или в очакване на присъдата – "с пот на лицето си ще ядеш хляба си, докле се върнеш в земята, от която си взет; защото пръст си и в пръст ще се върнеш" (Битие 3:19). В потвърждение на тези думи в изложбата се явява "намереният", а сетне - позлатен къс дърво.
Дърво като ребро. И написано е: "От Адам взе ребро и Жена сътвори, а сега в ребрата бе прободен Сам".
Така между блясъка на златото и мрака попада нашият поглед – на незаинтересовани наблюдатели, на любители на изкуството или пък на познавачи на творчеството на Андрей Янев. Едва ли обаче на някого ще убегне отказът на автора да се приближи прекомерно до видението си, до невидимото за нагледа, и в същото време – огорчението му, че не се е осмелил да го стори по-дръзко.
Именно в тази зона на напрежение трябва да бъде мислена изложбата "Съветът". Не изложба, а пътешествие из едно интимно стихоплетство в живопис. Не пътешествие, а изповед с четка. Молитва, приютена в пространството на музея. Не изложба, а извечно прошение за съд.
Още по темата слушайте в интервюто на Кармен Манукян с Андрей Янев.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..