Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ.
"Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа, която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за развитие на страната един инструмент, какъвто е еврото. Еврото може да се разглежда като инструмент, не като панацея. Той създава възможности. От нас зависи какъв тип фискална и парична политика ще следваме".
Той обясни, че трябва да се преустанови практиката да не се използват ефективно капиталовите разходи.
"Ресурсите да бъдат картографирани така, че да са максимално достъпни за отделните региони. Да се приоритизират капиталовите разходи, но да бъдат използвани, а не държани като буфер, за да изпълним трите процента дефицит. Колкото повече го правим, толкова по-трудно ще става във времето. Необходимо е да бъдат вложени в икономиката и да предразположат бизнеса за инвестиции. Нужно е и създаване на доверие в инвеститорите чрез правната система".
Любомир Каримански коментира въпроса за необходимостта от промяна на еврозоната и на начина, по който тя се управлява.
"Много голяма част от страните, които са в еврозоната, имат висок външен дълг и дефицит. Има задълбочена дискусия дали сега е моментът – при тази политика на Америка и по-слаб долар, да се създаде единен и интегриран пазар на еврооблигации, за да бъдат преструктурирани дълговете на различните страни – да минат от национално на европейско ниво. Фискалната политика в посока на различните дългове на всяка една от страните е изключотелно важна от гледна точка на дисциплината. Ние до момента сме пример, въпреки че фискалната дисциплина в България също доста беше занижена през последните четири години. Важно е да се върнем към това как спазвахме фискалните правила максимално стриктно. Всяко бъдещо разбиване на фискалните правила води до това да не може да осигурим през ръста на БВП достатъчно сигурност и доверие и в инвеститорите, и в създаването на този единен пазар в Европа.
Правителството в България трябва внимателно да създаде политики, които да бъдат следвани и да са в пряка взаимосвързаност с бюджета и бюджетните показатели, което в момента липсва".
"Централната банка ще трябва да спазва всичко, което е предвидено в устава на ЕЦБ и на системата от европейски централни банки, но си запазва правото да управлява собствени валутни резерви.
Минималните задължителни резерви на БНБ от 12 % ще станат 1%. Една част ще тях отново ще бъде в Централната банка. Тя ще дава т.нар. депозитно улеснение към търговските банки".
Каримански отговори и на въпроса дали има опасност от взимане на неправилни инвестиционни решения, които да разклатят банковата система.
"Не смятам. В БНБ има достатъчно опитност, която трябва да бъде приложена в една нова среда. Ние трябва да се съобразяваме и с доста от правилата, които има в ЕЦБ".
Той разясни и процесите, свързани с печатането на българските евробанкноти.
"Поетапното изземване на монетите ще бъде изключително трудоемко в Българлия. Трябва да се следва стриктен план и за преработката им. Отсичането на български монети ще започне след първи януари 2026 година. Но и сега БНБ има възможност да го прави.
Има възможност и е необходимо поради мерки за сигурност определени централни банки, които печатат валута в дадена страна, да не ги разпространяват в същата, а в друга. Това е политика на БНБ, координирана тясно с ЕЦБ. Банкнотите вероятно някъде вече са напечатани. Няма да има дефицит. Но най-важното е зад тези пари да има реален актив и стойност".
И досега БНБ е била доста активна от гледна точка на информацията за еврото, която може да се спусне към хората, посочи Каримански в предаването "Неделя 150".
"Издадохме и книжка с въпроси и отговори. Министерството на финансите обаче малко изостава в информационната кампания. Тя трябваше да започне по-рано.
Въпросът, който все още стои, е доколко контролните органи внасят доверие сред хората".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..