Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Душко Кръстевски: Има дълбока държава и при вас, и при нас, която иска да направи отношенията по-трудни

Македонец и гъркиня: България не е съсипана държава!

Фотини Толуди: Не се страхувайте от еврозоната, нещата ще се случат бавно

| Репортаж
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемите с поредното обтягане на българо-македонските отношения за промените в конституцията на Република Северна Македония за включването на българите, както и острите критики в Европейския парламент при последния доклад за напредъка на Република Северна Македония за пълноправното ѝ европейско членство и въвеждането на еврото в България от Нова година, и борбата със спекулата са сред актуалните теми от последните седмици.

Темите коментират за БНР македонският преводач Душко Кръстевски гръцката университетска преподавателка Фотини Толуди. Те са сред участниците в Международния семинар по българистика, който се провежда във Великотърновския университет.

Съсипаха я тази държава“ – това е коментарът в социалните мрежи, който най-често пишат всезнайковците по политически, икономически, социални, криминални, спортни и всякакви теми.

Но какво мислят за България гръцката университетска преподавателка по дидактика на историята Фотини Толуди и македонският преводач Душко Кръстевски? Седнали на по чаша кафе пред ректората на Великотърновския университет, те си говорят за България.

България не е съсипана държава“, казват гъркинята, която е тук за първи път, и македонецът, който е участник в семинара за 11-а година:

Фотини Толуди

„Занимавам се с българските ученици по история преди и след прехода, преди и след влизането на България в Европейския съюз и затова трябва да зная езика. България прави голям опит, но трябва всички. Едни искат да продължат към европейския, но има и такива, които мислят негативно за този път, трябва и тези хора да могат да вярват, че това е за добро за България“, отчита Фотини Толуди.

„Това за мен е като да се връщам вкъщи. Обичам да се разхождам във Велико Търново, вече го усещам като мой град. Първите един, два, три семинара бяха като адаптация, но сега всяко лято не мога без великотърновския семинар. Последният роман, по който работя за превод, е най-новият роман на Георги Господинов. За съжаление, Алек Попов си замина, но говорих с едно издателство за някои от неговите последни неща, които не са преведени“, разказва Душко Кръстевски.

Душко КръстевскиМеждусъседските ни връзки  - добри, не толкова гладки, последното обтягане на българо-македонските отношения за неслучващите се конституционни промени, които спъват преговорите за македонското членство в ЕС са теми, които вълнуват преводача Душко Кръстевски, който бързо изброява последните кризи, при които българите помогнаха на Република Северна Македония, но „дълбоката държава при вас и при нас все ни пречи“, отбелязва Кръстевски:

„България винаги помага, обаче има някаква дълбока държава и при вас, и при нас, която иска да направи тези отношения по-трудни и да ги скъса. Това, което 99 умни ще го направят, един идиот винаги ще го унищожи. Влизането на Македония в ЕС не е само въпрос за конституцията и включването на българите, има много крачки. При нас тази промяна трябва да започне навсякъде. Не е проблемът само с конституцията, с името и с паспортите“.

От Нова година ни предстои да приемем еврото. Гърция влезе в еврозоната през 2001 година и също мина през сътресения. „Не се страхувайте, нещата ще се случат бавно, за да не катастрофирате, а правителството ви трябва да следи за спекулата“, съветва историкът и университетски преподавател Фотини Толуди и дава своите препоръки към българите:

„Да не се страхуват от началото, за да не стане катастрофа. Бавно, бавно всичко ще стане наред. Това правихме и ние, и другите европейски страни. Първо ще си броите парите и тогава ще ги давате, защото има разлика между лева и еврото. Нашето правителство спря спекулата, това трябва да направите и вие. Правителството да внимава и да наблюдава много навсякъде. Това трябва да разберат българите“.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..

публикувано на 16.07.25 в 18:43
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов подписа още 27 споразумения с МРРБ по важен за града проект.

Община Плевен подписа още 27 споразумения по проект за над 5 млн. лв.

Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет.  Едно от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета".  Общата стойност на..

публикувано на 16.07.25 в 18:42

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Европейската комисия представи предложението си за бюджета на Съюза през периода 2028-ма - 2034-та година. Предлаганите разходи от два трилиона евро целият "надграждане на успехите от миналото и отговор на днешните и бъдещите предизвикателства", заяви ресорният комисар Пьотр Серафин. Националните вноски няма да се променят, увери..

публикувано на 16.07.25 в 18:32
Пристанище Пирея

Поредна блокада в Гърция, за да се възпрепятства отплаването на кораб с боеприпаси за Израел

Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..

публикувано на 16.07.25 в 18:17
Димитър Тодоранов: Успехите са ни по-големи, защото ние сме по-подготвени,а не заради слаба конкуренция

Димитър Тодоранов: Тази година се концентрираме да дадем арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала " Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов. "На 18 юли т. г. ще ни Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала , на 19 гостуват "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20-22 юли с до 42 градуса

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..

публикувано на 16.07.25 в 17:35