Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР на 90, "Изотопия" на 6

Снимка: Midjourney

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио", пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България". Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии. Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски":

"21 юли, понеделник – 12.30-13.00 ч. Оперни парчета. 13.00-13.30 ч. Танцова музика.

23 юли, сряда – 20.00 ч. Точно време. Метеорологически бюлетин. 20.10 ч. Сказка "Задачи на предавателя на съюза "Родно радио" от инж. Г. М. Георгиев. 20.35 ч. Концерт на обой: серенада на Роберт Шарк, изп. проф. Коняров от Музикалната академия, на пианото г. Т. Хаджиев, диригент на Операта. 21.00 ч. Концерт: Ария на Гергана от Маестро Атанасов, "Власал" от Мусоргски, изп. Павел Елмазов от Операта, акомпанира на пианото Т. Хаджиев. 21.20 ч. Грамофон. 21.45 ч. Новини и съобщения. "Шуми Марица".

24 юли, четвъртък – 12.30-13.00 ч. Солова музика. 13.00-13.30 ч. Танцова музика.

26 юли, събота – 20.00 ч. Точно време. Метеорологически бюлетин. Сказка от М. Балан. 20.30 ч. Български народни песни, изпълнява Иванка Христова. 20.45 ч. Лека музика на пиано. 21.00 ч. Соло виолончело. 21.15 ч. Новини. 21.25 ч. Танцова музика."

Програмата е препечатана от бр. 46 на "Радиовести" отпреди точно 95 години. Сега програмата за идната седмица изглежда много по-различно, макар че новините, музиката, времето, дори изпълнението на химна, остават все така неизменна част от радиоемисиите.


А на 18 юли (четвъртък) преди точно шест години програмата на "Хоризонт" изглеждаше така: 22.00 ч. Новини. 22.07 ч. "Изотопия". 24.00 ч. Новини.

Шестия си рожден ден екипът на "Изотопия" посреща в светлината на 90-ата годишнина на БНР. Няма да се уморим да припомняме, че радиоразпръскване има и преди държавния монопол от 1935 г. (както личи по програмата по-горе), но е факт – рождените дни в Старата къща се броят оттогава.

В чест на юбилейната за БНР година "Изотопия" отбелязва своя празник като вплита скромното си ефирно присъствие в поредицата от смешни и сладки моменти пред и около микрофона. За сериозното се говори особено често във всички програми на радиото, затова при нас смехът получава своето легитимно право на реванш.

Знаем, че сме прашинка от многото, полетели в етера на 20. и 21. век. Затова и не се взимаме особено насериозно и ви предлагаме букет от (не)волни грешки по телефона, в апаратната, в студиото, хапване в ефир, очаквана и неочаквана флора и фауна на бул. "Драган Цанков" №4, самоотвержени репортерски включвания и още по-самоотвержени слушателски съвети.

Повечето не са се случили във времето на “Изотопия”, все пак едва от днес показваме възрастта си с пръстите и на двете ръце, но не сме пропуснали и собствените си гафове, те отлично се вписват в историята.


От разказа ни ще разберете:

  • Как наблюдаваме слънчево затъмнение по радиото в "особена атмосфера на потенциална опасност и истеричност", но и в очакване на "еврейска баница и таратор" за обяд;
  • Колко се стараем да сме "Преди всички" във всяко предаване, особено на 10 октомври;
  • Колко подобаващо озвучаваме мълчанието на първите мъже в държавата;
  • Дали си признаваме, че и на първите радиатори с най-малко опит никак не им е лошо;
  • Къде се хапем, докато слушаме "Отечествен радиопреглед";
  • Важно ли е да има публицисти популисти;
  • Какво общо имат с евроатлантизма разговорите на бутилка джин и бутилка водка;
  • Защо цитираният вече проф. Димитров не е приет за говорител и репортер, но го взимат да прави международни новини, без да е чел "и един вестник";
  • И колко професори днес твърдят, че "Хоризонт" е любимото им радио;
  • Кои са радиогероите, на които са кръщавани бебета;
  • Защо втората среща с Григор Вачков е по-важна от първата;
  • Какво снасяме, докато въртим радиобеседи;
  • Какво отличава студийните мухи;

  • Как се забива на акордеон в коледното утро и как забиват водещите, докато си задават въпросите;

  • Защо след земетресение часове преди Нова година слушателите търсят радиоводещите, за да знаят ще има ли нови трусове;
  • Защо и роднините им ги търсят на пожар секунди преди ефир;
  • Кога искате от нас да се "даврандисаме";
  • Кога ни пращате изкупителни букети;
  • Как звучат "вузевулите" (не вувузелите) и къде "се издъниха разградчани";
  • Кога хората ще се научат да гледат прасета и кокошки масово;
  • Има ли българи, отровени от репички и портокали?

И още – почти пророчески слушателски изказвания по адрес на Доналд Тръмп, вицове по радиото отпреди половин век, ефирна мистификация на Бъдни вечер с митрополитско участие, разказ как радиото огорчава Георги Парцалев и защо Татяна Лолова е готова да плати на БНР, само и само да рецитира стихове на Робърт Бърнс.

Неслучайно мотото на колегите от "Хумор и сатира" по програма "Христо Ботев" е: "С удоволствие ставаме за смях".

Що се отнася до рождените дни… Както начетените събеседници са ни успокоявали в ефир през годините: "Всичко ще мине и утре ще си говорим как е било интересно и приятно." А както казваше непрежалимият ни колега и приятел Божан Петров: "Това е засега. Най-хубавото тепърва предстои, скъпи сънародници."


Цялата история за шестица чуйте в звуковия файл.

Изображения в публикацията: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04