Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Това е стабилна и консолидирана власт - не само политическа, но и икономическа"

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

"Сегашният фактически режим в Унгария може да бъде променен само чрез действия срещу националната олигархия"

| Интервю
Петер Мадяр
Снимка: БТА

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но социологическите проучвания дават значителна преднина на партията на Модяр - ТИСА.

Какво обаче ще означава за Унгария все по-вероятната смяна управляващия вече повече от 15 години Орбан? Въпреки проучванията, премиерът е убеден, че ще победи за пореден път, защото ТИСА била "дигитално политическо движение" без твърда подкрепа.

Темата коментира за БНР социологът Крищоф Нади, изследовател в Централно европейския университет и в Принстън.

"Тази кампания продължава вече повече от година и започна около европейските избори през 2024. Оттогава Модяр не се е спирал. Към момента има ясна възможност режимът на Виктор Орбан да спре да управлява догодина, като може да бъде заменен както от една единствена политическа сила, така и от коалиция.

Важно е да отбележим, че сегашният изборен закон в Унгария не стимулира създаването на коалиции, а дава предимство на една самостоятелна, силна партия победител. ФИДЕС направиха тези промени.

Може би по-големият въпрос е дали режимът на Орбан изобщо може да бъде сменен. Това е стабилна и консолидирана власт, която не е само политическа, а и икономическа. Режимът промени имуществените отношения, като (чрез данъчната политика и субсидиите) успешно създаде своя национална буржоазия, притежаваща и контролираща огромна част от унгарската икономика - на практика почти всичко извън чуждите компании.

И така въпросът вече става дали този режим може да бъде сменен чрез избори. Тук е важно да кажем, че режимът се е внедрил дълбоко и в силовите структури на държавата - полиция, армия и големите частни охранителни компании."

Предвид всичко това, няма ли по-голям потенциал за промяна чрез местни избори, каквито имаше миналата година? Опозицията запази важни активи като кметството в Будапеща, но ФИДЕС отново имаше най-много гласове.

"По принцип да, но в последното десетилетие политическата система на Унгария се централизира. Общините имат все по-малко власт, контролират по-малко ресурси, нямат право на много от политиките, които определяха преди, например по отношение на училищата и здравните услуги. Те станаха прерогатив на правителството. Местната власт загуби и управлението на критичната инфраструктура, както и голяма част от бюджета си."

Да се върнем на Петер Модяр. Много се изговори за пътя му - до миналата година той беше част от управляващия лагер, превърна се в опозиционер след скандала с прикриването на педофилия, довел до оставката на президента Каталин Новак и бившата съпруга на Модяр - правосъдната министърка Юдит Варга.

После практически придоби консервативната ТИСА - Партията на уважението и свободата - а популярността му не спира да расте. Как Модяр успя в това, в което другите се провалиха - да надмине по популярност Орбан и управляващите? Може би той представлява всички разочаровани гласоподаватели на премиера и ФИДЕС.

"Голям фактор е, че той познава режима добре. Споменахте брака му с правосъдния министър, но самият Модяр никога не е бил значима политическа фигура на ФИДЕС. Той беше вътрешен човек и сега демонстрира знания как нещата функционират и защо това е проблем.

Основната подкрепа за него обаче не е от разочаровани гласоподаватели на ФИДЕС. Мисля, че ТИСА успешно привлича различни обществени групи. Те едновременно са консервативни националисти и говорят за изграждане на жилища за социално слаби. Но самата база от избиратели на "Фидес" не намалява. Повечето от привържениците на ТИСА са гласували за други опозиционни партии и сега виждат в нея най-голям шанс за сваляне на Орбан от власт.

Според последните проучвания ТИСА печели пред ФИДЕС с категорично предимство в големите градски центрове, като в по-малките населени места силите са по-изравнени. На национално ниво повечето агенции дават 10 процента преднина на ТИСА."

Орбан беше засегнат от много скандали, включително заради свидетелствата на Петер Модяр за корупция, непотизъм и насочване на средства към удобни олигарси. Семейно-приятелските връзки между политическия и икономически елит обаче са стара публична тайна, а външните критики заради върховенството на закона, отношението към уязвими групи и приятелските отношения с путинова Русия така и не засегнаха основната подкрепа за ФИДЕС. В такъв случай обедняването на унгарците през последните години ли породи трудната ситуация за Орбан?  

"Бих казал, че да, въпреки че на пръв поглед икономиката не е най-голямата тема в критиките към правителството и в политическия дебат, в последните 5 години Унгария беше засегната от различни икономически предизвикателства и на практика от ковид пандемията насам е в състояние на постоянна криза. Започнахме с Ковид, после бяхме засегнати от глобалната икомомическа криза, като инфлацията в Унгария беше особено висока. Третият фактор е ограничаването на европейските субсидии. В Брюксел решиха, че това е най-ефективният начин да контролират Орбан по този начин и в последните две години това се усети.

Унгарската икономика е много по-зависима от европейските фондове и от другите чуждестранни инвестиции, в сравнение с други страни в региона като Полша, които имат по-силни национални икономически играчи. В този смисъл външните икономически проблеми тук се отразяват по-силно. Не е случайно, че от няколко месеца ключови фигури от ФИДЕС започнаха да винят германската икономическа политика за спадащата популярност на партията. А проблемите на Германия наистина пряко влияят на ситуацията в Унгария."

Това се дължи и на голямото присъствие на германската автомобилна индустрия във вашата страна. Отне ли ТИСА значението на по-старата либерална опозиция на Орбан?

"ТИСА радикално намали тяхната популярност. Една от тези прозападни партии, "Моментум", обяви, че няма да се яви на изборите догодина, като така увеличи шансовете на ТИСА да изпревари Орбан. Други такива партии с по няколко процента подкрепа сега на практика  изчезват от картината, като зелената партия "Диалог". Демократичната коалиция, създадена от бившия премиер Ференц Дюрчани, слезе до 5-6% подкрепа. Всички тези гласоподаватели може и да не са най-големите фенове на Петер Модяр, но виждат в него реална възможност за сваляне на режима на Виктор Орбан."

По-рано в интервюто казахте, че властта на ФИДЕС е вкопана не само политически, а икономически и в силовите структури. Ако ТИСА запази сегашното си предимство до изборите, ще означава ли това властови хаос в Унгария след изборите?

Смятам, че ще доведе именно до вътрешен хаос. Проевропейско правителство, каквото обещава Петер Модяр, независимо дали консервативно или либерално, не може да промени фундаментално имуществените отношения, защото няма да пипне данъчната политика или да увеличи държавната намеса в икономиката. Аз съм на мнение, че сегашният фактически режим в Унгария може да бъде променен само чрез действия срещу националната олигархия, създадена от него.

Ако вземем за още един ориентир случилото се в Полша, там виждаме как именно политически хаос последва слизането от власт на "Право и справедливост". В сравнение с тях, управляващите консерватори в Унгария са се внедрили не само в политическите институции, а в самата частна собственост. Такава промяна изисква много радикални политически действия и няма как да се избегне и фаза на хаос."

Миналата година Модяр стана известен с фразата "няколко семейства притежават половината страна". Сега обещава "унгарски нов курс" в икономиката. Възможно ли е като евентуален победител в изборите, той да привлече икономическия елит на Орбан на своя страна?

"Ако Петер Модяр не пипа имуществените отношения, то икономическият елит може да го припознае. Ако засегне паричните потоци, то това ще доведе до огромно напрежение между него и богатите бизнесмени в Унгария."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46

Частично бедствено положение в три боляровски села заради пожар

В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..

публикувано на 22.07.25 в 20:16