Цифровото евро вече се е превърнало в обект на широка кампания за дезинформация и грешни твърдения в цяла Европа. Това сочи публикуваният през юни доклад "Цифровото евро: митове и възможности" на отдела за проверка на факти към радиомрежата за новини от Европейския съюз "Евранет плюс". Новата дигитална валута е в процес на разработване от Европейската централна банка, като подготвителната фаза на проекта ще продължи до октомври 2025 г.
В България едно от най-често срещаните фалшиви твърдения е, че цифровото евро подлежи на програмиране и правата на гражданите ще бъдат ограничени, когато те избират какво и къде купуват. С други думи, те няма да могат да решават как и за какво да харчат парите си, твърдят различни публикации както във "Фейсбук", така и в други социални медии.
"Това не е вярно – цифровото евро няма да бъде програмируемо и това е написано черно на бяло в проекта за регламент за цифрово евро. Програмируемите пари са дигитална форма на пари, която се използва за предварително определена цел, например ваучер. Те имат ограничения за това къде, кога и с кого хората могат да ги използват. Това ограничение остава дори ако парите преминат от едно лице към друго. За цифровото евро обаче няма да има подобни ограничения. Ще можете да използвате цифровото евро, за да плащате в магазини, онлайн или на вашите приятели. А когато получите пари от вашите приятели, ще имате свободата да ги похарчите, когато пожелаете в еврозоната", каза за "Хоризонт" икономистът от Европейската централна банка Алесандро Джованини.
Експертът коментира и друго често срещано фалшиво твърдение – това, че бъдещото цифрово евро ще бъде използвано за наблюдаването на всеки разход и всяка покупка на европейците.
"Това не е вярно. Неприкосновеността на личния живот е една от най-важните характеристики на цифровото евро. Когато използвате цифровото евро, за да плащате онлайн, нито Европейската централна банка, нито Българската народна банка ще могат да свържат транзакциите ви с вашето име. Когато плащате офлайн с цифровото евро, вашата транзакция ще бъде почти толкова неприкосновено лична, както когато плащате с пари в брой – само вие и човекът, който получава вашите плащания ще знаете подробностите за транзакцията. Никой друг няма да ги знае, дори вашата банка. Ще бъдете субект на едни от най-строгите правила за сигурност и защита на неприкосновеността на личния живот в света, каквито са европейските. Това е записано в проекторегламента за цифровото евро. Това не са просто мои думи", заяви Алесандро Джованини, съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка.
"Финален аспект: цифровото евро ще бъде обществено благо и обществени институции като Европейската централна банка или Българската народна банка нямат интерес да изкарват пари с данните за плащанията", ясно посочи експертът.
Oтносно твърдението, че цифровото евро може да бъде използвано с политически цели, така че хората да нямат достъп до своите пари и спестявания, когато правителството иска да ограничи техните права, Джованини поясни:
"Това също е грешно на няколко нива. На първо място, в Европа имаме силни демократични институции, стабилни правни предпазни мерки, както и ясно правила, които защитават финансовите права на хората и неприкосновеността на техния личен живот. Идеята, че цифровото евро би могло да се използва като политически инструмент за ограничаване на достъпа до вашите пари, не отразява как системата тук работи. На второ място, цифровото евро не е проектирано така, че да замени съществуващите форми на пари, а за да ги допълни. Това е допълнителна възможност за плащане – безопасна, спазваща неприкосновеността на личния живот, лесна за ползване, както и напълно доброволна. Вие решавате дали и кога да използвате тази опция. Тя не е за съхраняване на огромни спестявания, така че вашите спестявания ще останат, където предпочитате – във вашата обичайна банкова сметка, в брой или на друго място. А ако не искате да използвате цифровото евро, това също е окей. Парите в брой, както и персонализираните възможности за плащания, разбира се, ще продължат да бъдат налични", посочи икономистът.
"Ключовото е, че цифровото евро ще предостави на хората по-голям избор. То няма да им отнема права", подчерта Алесандро Джованини от Европейската централна банка.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..