"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО.
Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и отглежда децата си под свистенето на дронове и ракети трябва да знае, че лишенията си струват. В името на свободна и демократична Украйна. Корупцията е отрова за всяка демокрация. Още повече в държава, която води война за своето оцеляване. Осъзнават го хиляди украинци, които само за два дни - не без помощта на западните съюзници на Киев - успяха да откажат управляващите от огромната грешка да сложат антикорупционните институции в страната под контрола на назначения наскоро от президента Зеленски главен прокурор.
Какво накара Володимир Зеленски да се откаже от поставянето на антикорупционните агенции под политическия чадър на главния прокурор? Само протестите или и заплахата на западните съюзници, че ще спрат военната помощ накараха Зеленски да даде "заден ход"?
"И двете", каза пред БНР Андреас Умланд, анализатор в Киев от Стокхолмския институт за източноевропейски проучвания.
"Като цяло това беше тъжен епизод от управлението на Зеленски. Сега, след като президентът върна старото положение, човек се пита кому беше нужно всичко това? Да не говорим, че Зеленски силно разколеба западните съюзници, а в Москва ликуваха", добави той.
Виждате ли връзка между скорошните промени в състава на правителството и опита за подчиняване на Националното антикорупционно бюро и на Специализираната прокуратура?
"Имаше спекулации за такава връзка, но според мен двете неща не са пряко свързани. Онези, които познават управленската структура в Украйна, знаят, че подобно централизиране на властта, както опита Зеленски с антикорупционния законопроект, е характерно и за много други области. Особено след началото на пълномащабната руска война. В известен смисъл това е разбираемо - държавата се бори за своето оцеляване и концентрацията на власт, или по-точно - централизирането на властта, е в интерес на сигурността. Всичко в момента е подчинено на оцеляването на Украйна".
В случая с посегателството срещу независимите НАБУ и САПО - Националното антикорупционно бюро и Специализираната прокуратура - основният аргумент на Зеленски беше прочистването и бъдещата защита на двете агенции от руско влияние. Колко основателен е този аргумент?
"Русия не е преставала не само да се опитва, но и да успява да вкарва свои хора в украинските институции. Има множество разкрити шпиони, включително в службите за сигурност и в армията, както и в двете антикорупционни агенции.
Но колкото и разбираемо да е желанието на президента да прочисти тези агенции, първият законопроект беше катастрофа. Зеленски допусна непростима грешка, като посегна на антикорупционните служби, защото тяхното създаване е безспорен успех на революцията от 2014 година".
Русия да търси влияние в службите за сигурност, в армията или министерствата е лесно обяснимо. Но защо да се интересува от борбата срещу корупцията в Украйна?
"Русия не се интересува от борбата с корупцията, разбира се. Украинците често се шегуват, че корупцията в Русия е най-добрият приятел на Украйна. Обратното обаче също е вярно. А иначе, не на шега - интересът на Русия към НАБУ и САПО, или по-точно - към определени служители в тези служби, се дължи на факта, че те разполагат с много чувствителна информация за хора от властта. Корумпираните политици са лесна плячка за руските тайни служби, те могат да бъдат изнудвани, притискани и вербувани да работят за Москва. Именно разкриването на работещи за Русия служители на антикорупционните агенции доведе до спорния закон на Зеленски. Скандалът се превърна в силен коз за руската пропаганда, а вълната от недоволство сред украинците може само да радва Москва, защото протестиращите срещу закона всъщност протестираха срещу Зеленски. А напрежение в украинското общество и разочарование на западните съюзници от Киев са подаръци за Кремъл".
Зеленски отдавна е критикуван за авторитарен уклон, тъй като президентската администрация заграбва все повече власт, отслабва други управляващи и регионални институции, включително Върховната рада, като същевременно сплашва критиците и бързо им лепва етикета на "руски марионетки". Колко пагубен беше за имиджа му автоголът с посегателството срещу антикорупционните служби и оправдан ли беше този риск за президент, който се намира във война?
"След руското нахлуване действително има концентрация на власт. Тази тенденция се вижда добре в медиите, в местното самоуправление и в редица други области на живота. Дори за отлагането на изборите може да се спори. В тази светлина трябва да се разглежда и скандалът със закона за антикорупционните агенции. Не бих описал обаче тази тенденция като отстъпление от демокрацията, просто защото Украйна е във война. Украйна води война за оцеляването си. Войната се води на нейна територия. Русия бомбардира и тероризира населението в цялата страна. От историята знаем, че всяка държава по време на война централизира властта. За мен целият дискурс около авторитарното управление на Украйна е погрешен. Украйна има огромни проблеми, но те са от друго естество. От обявяването на независимостта през 1991 година демократизацията не е била поставяне под въпрос. Може би с изключение на президентството на Виктор Янукович, но той предизвика революция и беше принуден панически да избяга от Украйна. Проблемите на Украйна са други - именно корупцията, като част от изоставането с реформите по пътя към членство в ЕС. Те в момента са на заден план, защото държавата се бори за оцеляването си. Вярвам, че когато се стигне до някакво примирие, или - дай Боже - до траен мир, управляващите ще се върнат към реформите".
В каква степен войната улеснява корупцията?
"От опита на други страни, преминали през война, знаем, че по-скоро обратното е вярно. Войната ограничава корупцията. Състоянието на война мобилизира силите на държавата да укрепи ръководството, включително администрацията, за да оцелее. Част от държавната администрация са двете засегнати агенции за борба с корупцията. В сравнение с преди войната чувствителността на украинците към корупцията значително се е изострила, както сочат социологическите изследвания. Хората буквално казват, че корупцията убива, защото в армията тя наистина може да струва живота на войници и цивилни".
В началото на седмицата беше арестуван един от най-известните активисти - Виталий Шабунин, а неговото задържане дойде след като стана ясно, че разследва бившия вицепремиер Олексий Чернишов, един от приближените на президента. Колко надълбоко е засегнала корупцията обкръжението на президента?
За мен продължава да е феномен, че въпреки отделните случаи на подкупни политици от най-висшия ешелон на властта корупцията не е онова масово явление от преди войната. По времето на Янукович беше по-лесно да се изброят неподкупните министри. В Украйна продължава да има политици, които са готови срещу облаги да продадат душата си на дявола. Но те са някак неприятно изненадани от променените условия и сравнително бързото разкриване на корупционни практики. Това в никакъв случай не означава, че корупцията в Украйна е изкоренена, но съм убеден, че страната ще излезе от войната по-малко корумпирана".
Ефективната борба с корупцията е един от многото критерии за членство в ЕС. Колко голяма е опасността огромните суми, с които ЕС подпомага Украйна и около които със сигурност се облизват много държавни мъже - да бръкнат в кацата с мед?
"Да, има лакоми, които искат да близнат от европейския мед. Но властта е не по-малко мотивирана да не допусне бъркане в кацата с мед, защото това би застрашило подкрепата на съюзниците. Не са малко случаите на разкрити скандали с подкупни политици, но моето усещане е - а аз живея в Киев, че от началото на войната корупцията е намаляла".
Евродепутатът Даниел Фройнд от групата на Зелените съобщи, че някои плащания по Механизма за Украйна са забавени, а официалната причина са неизпълнени реформи. Това обаче съвпадна със скандала около антикорупционните служби. Има ли ЕС начин да контролира как се използват средствата, които предоставя на Украйна?
"Да, например чрез посолствата в Киев, но и чрез тясната връзка с неправителствения сектор. А гражданското общество в Украйна не спи, както видяхме тази седмица. Освен това борба с корупцията водят не само държавните служби, но и редица неправителствени организации. Да не говорим, че западните правителства, които у дома са под натиска на популистите заради подкрепата за Украйна, са силно заинтересовани да контролират помощите".
Г-н Умланд, Вие живеете в Киев и затова ще си позволя накрая един по-личен въпрос. Какво мислите за онези украинци, които в Киев, Лвов, Днипро, Одеса излязоха по улиците да протестират по време на въздушна тревога? И какво ни казва това за украинското гражданско общество - че е здраво, или е заздравено заради войната?
"Още Оранжевата революция през 2004-та, а след това Евромайданът, десет години по-късно, показаха каква сила представлява гражданското общество в Украйна. Украинците могат да понесат много несгоди и не се предават лесно. Не се изплашиха, когато полицията и силовиците на Янукович пребиваха протестиращите. Не се плашат и сега от воя на сирените за въздушна опасност.
За съжаление, това в Русия не се случва, въпреки че много руснаци са против войната, а вероятно и срещу Путин. Те не смеят да протестират. Страхът от репресии е основателен. Дори Алексей Навални, когато се върна доброволно в Русия, не успя да изкара хората на улицата. Затова срещу Путин няма обществен натиск".
Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..
Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..
Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня. Седем екипа на..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.
Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..
България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът на вътрешните..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..