"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.
Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински.
Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност.
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава..
Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов. Директорът на..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето,..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна..
Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов,..
Как децата и възрастните формират представата си за света и защо е важно четенето и обсъждането на литература? С участието на Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и съосновател на фондация "Четене", Кристина Христова, председател..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg