От архива на предаването “Авторът и неговата публика” (от 23 януари 2010 г.): Новите стихове на Валери Петров в изпълнение на автора
В “Авторът и неговата публика” не ви представям Валери Петров, защото това е невъзможно. За един час да се разкаже всичко (или поне малка част) за едно повече от 70-годишно присъствие в литературата, в театъра, в киното, заедно с постиженията в превода - от години Шекспир звучи по българските сцени, пресътворен с брилянтния стих на Валери...
Не, за всичко това няма да става дума в “Авторът и неговата публика”. Направихме, което Поетът сам пожела - да прочете пред микрофона на програма “Христо Ботев” своите нови и най-нови стихотворни послания.
Валери Петров отговори на нашата покана - донесе новите си стихове, които, сами ще се уверите, личи, че са писани сега.
Изкушавам се да разкажа за разните перипетии около сценариите му, изкушавам се да цитирам редове от поемите “Тавански спомен” или “Ювенес дум сумус”, изкушавам се да поканя някой от големите актьори, които са рецитирали негови стихове и са играли в театралните празненства.
Нека ви призная - Валери Петров не пожела да стане така.
Поетът се съгласи да седне пред микрофона и наистина – наистина! – да прочете в характерния си стил, без патос и без апломб своите нови стихотворения; това което е написал... не знам, не посмях да попитам - в последните месеци или в последните дни...
Така че - не ви представяме Валери Петров изцяло, а Валери Петров - от вчера и от днес. Буквално.
Аз искрено се надявам някой ден той да се съгласи да седне с нас в студиото и да си поговорим за много, много неща - как се прави пробив свален филм да стигне по някакъв начин до екрана (учил ме е на това!, но без резултат.) Как се превеждат хиляди редове от английски – и то, бога ми, английски отпреди 1616 -това е годината на смъртта на Шекспир, ако не се лъжа... Как се пишат тези поеми, които любителите на изящната литература запомнят наизуст от първо четене... За много неща бих искал да попитам Валери и се надявам това да стане някой път. А засега - едно предложение за любителите на изящната литература - новите стихове на Валери Петров.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg